سیل و صاعقه در ایران ۴ کشته برجای گذاشت

16:03:40 1397-02-20

از سوی دیگر مرتضی زمانپور، فرماندار شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری از مرگ دوتن از روستاییان در بامداد پنجشنبه بر اثر سیلاب و ریزش آوار خبر داد.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران اعلام کرد پنج استان کشور درگیر سیل و آبگرفتی هستند؛ همزمان گزارش شده است چهار نفر بر اثر صاعقه و سیلاب جان خود را از دست داده‌اند.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات، به خبرگزاری ایلنا گفت از روز ۱۸ اردیبهشت تاکنون استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و همدان دچار سیل و آبگرفتگی شده‌اند.

وی همچنین از مرگ یک نفر در شهرستان اهر، واقع در استان آذربایجان شرقی، و یک نفر دیگر در اشنویه، در آذربایجان غربی، بر اثر برخورد صاعقه خبر داد.

مرتضی سلیمی گفت: «مناطق امدارسانی شده ٢٤شهر و روستا بود که به ١٨٥٠ نفر امدادرسانی شد و ٢٥ نفر اسکان اضطراری یافتند.»

از سوی دیگر مرتضی زمانپور، فرماندار شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری از مرگ دوتن از روستاییان در بامداد پنجشنبه بر اثر سیلاب و ریزش آوار خبر داد.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده که به علت بارندگی‌های دو روز گذشته، شهرستان‌های کوهرنگ، اردل و مناطق صعب‌العبور استان چهارمحال بختیاری دچار آبگرفتگی و سیلاب شده و کار امدادرسانی نیز به دلیل تخریب جاده‌ها با کندی پیش می‌رود.

به گفته فرماندار شهرستان کوهرنگ سیلاب همچنین باعث تلف شدن شماری از دام‌های عشایر شده است.

سازمان هواشناسی ایران روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه از تشدید بارندگی، رعد و برق و وزش باد شدید، به ويژه در ‌استان‌های نیمه غربی کشور خبر داده و نسبت به آبگرفتی معابر، و سیلاب در مسیل‌ها و رودخانه‌های هشدار داده بود.

احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، گفت روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت در اغلب نقاط کشور سامانه بارشی فعال است.

وی افزود ایلام، کرمانشاه، لرستان، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، برخی مناطق اصفهان و به تدریج در نیمه غربی کرمان، برخی نقاط یزد، برخی مناطق خراسان رضوی و جنوبیشاهد تشدید بارش هستند.

رئیس سازمان امداد و نجات همچنین از ورود سامانه جدید بارشی از روز شنبه به ایران خبر داد و گفت این سامانه از سمت غرب به کشور ابتدا نیمه غربی کشور و به تدریج تا اواخر وقت غالب مناطق کشور به جز بخش‌هایی از جنوب و جنوب شرق کشور تحت تاثیر این سامانه بارشی قرار می‌گیرد.

سازمان هواشناسی همچنین پیش‌بینی کرده که روز جمعه جنوب عراق و خوزستان شاهد وزش باد شدید خواهد بود که موجب خیرش گرد و خاک در برخی مناطق خوزستان و ایلام خواهد شد.

سازمان هواشناسی، همچنین پیش‌بینی کرده که روز پنجشنبه در نیمه شرقی و روزهای جمعه و شنبه در شرق و جنوب شرق باد شدید باعث برخاستن گرد و خاک خواهد شد.

در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی، تغییرات اقلیمی و گسترش بیابان‌ها در ایران و کشورهای همسایه، پدیده گرد و غبار بسیاری از مناطق کشور را تحت تاثیر قرار داده و در برخی از استان‌ها مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان، زندگی روزمره را مختل کرده است.

همچنین با وجود بارش‌های پراکنده، ایران از کم‌آبی مزمن و کاهش چشمگیر سطح آب‌های زیرزمینی رنج می‌برد که باعث خشکی و فرورفتگی دشت‌ها شده است. از بین رفتن پوشش گیاهی و خشکی بیش‌ از حد خاک نیز به نوبه خود باعث افزایش سیلاب‌ها می‌شود.

استفاده بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی جهت مصارف کشاورزی یکی از عوامل عمده برای کاهش سطح آب‌های زیرزمینی ایران عنوان شده است.

REALIRAN.net