ایران در مدیریت تالاب‌ها رتبه یکی مانده به آخر را دارد

15:36:16 1397-03-01

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه همایش روز جهانی تنوع زیستی در جمع خبرنگاران درباره وضعیت حیات‌وحش کشور گفت: برخی حیات وحش را در صرفا با آهو و یوز پلنگ می‌شناسند در حالی که سایر گیاهان منابع ژنتیک کشور هستند و دولت مصمم است با مصوبات اخیر خود این منابع ژنتیک را مورد توجه قرار دهد.

رئیس سازمان محیط‌زیست درباره تصویب نشدن لوایح محیط زیستی مثل لایحه خاک در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: این لایحه حدود50 ماده دارد بنابراین بررسی آن طول می‌کشد البته بررسی مواردی‌ که با مسائل اجتماعی مرتبط است طولانی می‌شود بنابراین نباید انتظار داشته باشیم این لایحه‌ها سریع در مجلس تصویب شود. ضمن اینکه لوایح فوری و دو فوریتی و لایحه بودجه نیز به مجلس می‌رسد که در اولویت بررسی قرار دارند.

احمدعلی کیخا عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی هم در این همایش گفت: هیچ وقت یادم نمی‌رود که در اولین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم ماموریت یافتم گزارشی از وضعیت محیط زیست را ارائه کنم. یکی از مواردی که آورده بودند این بود که طبق مطالعات انجام شده در سال 2013 ما در مدیریت اکوسیستم‌های آبی شامل تالاب‌ها و رودخانه‌ها بین 232 کشور رتبه 231 را آورده بودیم. برفرض هم که شاخص‌ها درست نبوده باشد ما را به رتبه یکم تا پنجم نمی‌آورد و معلوم بود که اوضاع خوب نیست.

REALIRAN.net