بردار جدید آینده ایران: چالش ها و واقعیت ها

14:05:22 1397-03-02

بدون تردید سیاست و اقتصاد ایران در شرایط جدید فاز فعال درگیری با ایالات متحده در حال حاضر تغییرات را آغاز کرده است.

بدون تردید سیاست و اقتصاد ایران در شرایط جدید فاز فعال درگیری با ایالات متحده در حال حاضر تغییرات را آغاز کرده است. در آینده حتی دگرگون کننده ملموس وجود دارد. ترامپ باعث شد ایران متوجه شود که دیگر نمی تواند همانطور که پس از توافق هسته ای توسعه می کرد، پیشرفت کند. اما این دلیل برای ترس و عدم انجام اقداماتی در این راستا، نیست. ایرانیان متاسفانه به تحریم ها عادت کرده اند - ما بسیاری از آنها را پشت سر گذاشته ایم و از عهده این تحریم های جدید نیز برمی ایم.  اما سوال این است که -چگونه ؟

اول بیایید امتیازات ایران را در نظر بگیرم. ما دارای یک سرزمین بزرگ با دسترسی به دو دریا با موقعیت جغرافیایی عالی داریم. دوم این که ذخایر بزرگ نفت و گاز جهان نیز در ایران است. کشور ما یک جمعیت جوان است و دارایی بازاری که  به سرعت در حال رشد می باشد، است و همچنین  تحصیل و بهداشت ما در سطح بالا است و سیاست داخلی ما در حالت ثبات به سر می برد. همه اینها عوامل داخلی جذابی هستند.

در سیاست خارجی نیز همه چیز روبه راه است. روسیه، چین و کشورهای اتحادیه اروپا - همه آنها از ایران حمایت می کنند. دشمنان نیز به وضوح شناخته اند- ایالات متحده، اسرائیل، عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی... مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که آمریکا معتقد است که همه کشورها از جمله اتحادیه اروپا، باید به تحریم های بالقوه جدید علیه ایران بپیوندند. پامپئو گفت: «این طبیعی است وقتی که شما باید از سود های اقتصادی خود برای رسیدن به اهداف خود، قربانی دهید. کشورهای دیگر نیز باید اینگونه عمل کنند».  
چه دروغ بگم از وزیر امور خارجه ایالات متحده من انتظار چنین اظهارات احمقانه را نداشته ام. از لحاظ کاری من با اروپایی ها آشنا هستم  و می توانم با اعتماد به نفس بگویم که آنها قدر پول خود را می دانند. پس از «توافق هسته ای» ایران با بسیاری از کشورهای اروپایی، قرارداد های کاری را امضاء کرد و در حال حاضر ما بی معنی است که همه چیز را نیمه بگزاریم و اروپایی ها نیز نمی خواهند سرمایه های چند میلیون دلاری خود را از دست بدهند.  پامپئو هرچی می خواهد بگوید و اما نه انگلیس، نه فرانسه، نه آلمان، ایتالیا، اسپانیا قصد از دست دادن سرمایه گذاری های خود در ایران را ندارند. 

البته، همه چیز دشوارتر شده است - اظهارات سیاسی همان مکروون بسیار مبهم است و دو منظوره می باشد، آنها را می توان هم به عنوان حمایت از ایران دید هم و توافق با ایالات متحده. اما واقعیت این است که همه شرکت های بزرگ فرانسوی همچنان در ایران به فعالیت های خود ادامه می دهند، اگر چه وضعیت به تازگی تغییر کرده است و اکثر شرکت های فرانسوی دارایی هایی در بازار ایالات متحده دارند. اماباید گفت که همان کسب و کاران فرانسوی همه چیز را برای ادامه کار در بازار ایران انجام می دهد.

بی شک ایران در حال حاضر در یک مرحله بسیار سختی از تاریخ خود را می گزارند. ما می بینیم که ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی می خواهند یک ائتلاف ضد ایرانی را ایجاد کنند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سیاست جدید آمریکا در قبال ایران را تصحیح کرد و از دیگران خواست که از آن حمایت کنند. اما آیا او به هدف خود خواهد رسید؟ بعید می دانم. زیرا جامعه بین المللی هیچ دلیل برای انزوای ایران را ندارد. همچنین سیاست موفق آمیز روحانی در راستای یافتن متحدان جدید و تقویت روابط با شرکای قدیمی نتیجه خود را داده است. به عنوان مثال، پس از درخواست های جدید آمریكا از ایران، پسک اف سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفت كه توافق هسته ای ایران ادامه دارد.  وی گفت: «شما می دانید که کرملین، تهران و کشورهای اروپایی مربوطه تعهد خود نسبت به توافقنامه را اعلام کرده اند و همچنین قصد خود برای ادامه این تعهد را نیز بیان کرده اند. علاوه بر این، مسکو و کشورهای اروپایی بارها ابراز امیدواری کرده اند که تهران نیز در چارچوب این توافقنامه باقی خواهد ماند. در حقیقت، ایالات متحده تنها کشوری است که از برجام خارج شده است. بنابراین، در اینجا مهم این است که ایران چه فکری نسبت به این توافقنامه دارد، زیرا این معامله هنوز به ضرر واشنگتن در حال ادامه است». 

من فکر می کنم این یک بیانیه بسیار مهم است زیرا نشان می دهد که روسیه به طور واضح از ایران در این وضعیت حمایت می کند. همچنین کشورهای اتحادیه اروپا، چین، سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی، و غیره نیز از ما حمایت می کنند. و ما نیز برای پشت سر گذاشتن این دوران سخت نیاز به موقعیت های فرصت های جدید دارد. گام های بزرگی در این راستا برداشته شده است، طوری که کشور ما در قزاقستان توافقنامه موقتی که منجر به تشکیل یک منطقه آزاد تجاری با مجمع اقتصادی اوراسیا (EAEC) و کشورهای عضو آن می شود را امضا کرده است. به گفته وی، ایران امتیازات تعرفه برای 246 محصول را به مجمع اقتصادی اوراسیا ارائه می دهد- و مجمع اقتصادی اوراسیابه ایران برای 175 محصول امتیاز می دهد. به عنوان مثال، برای ایران مالیات برای انواع آب میوه، رنگ و فرنشس ساختمانی، مایعات شستشویی، پسته، خرما، انجیر، کشمش، میگو، خربزه، پرتقال، لیمو، شکر و شیرینی جات، محصولات پلاستیکی و غیره کاهش داده خواهد شد و ایران نیز مواد صادراتی اصلی خود (سیب، گوجه فرنگی، خیار) را به مجمع اقتصادی اوراسیا با تعرفه پایین تر خواهد فروخت. علاوه بر این، در حال حاضر نرخ در رابطه با سیب زمینی عرضه شده توسط ایران، رب گوجه فرنگی و سبزیجات (در محدوده 7.5-9 درصد) ثابت شده است. این توافقنامه به مدت 3 سال امضا شده است و این یک گامی جدیدی می باشد، اگر آمریکا علیه ایران نحریم های جدیدی را تظبیق کند، این یک فرصتی جدیدی برای ما خواهد بود. اگر تحریم های جدید آمریکا مانع توسعه مالی، فن آوری، صنعتی و دسترسی به بازارهای غرب شود، ایران برای همکاری اقتصادی و رشد تجارت خارجی بطور حیاتی نیاز به حضور کامل تر در بازارهای روسیه، چین، هند، کره، ژاپن، و غیره دارد. زیرا گردش مالی مشابه با چین و کشورهای اتحادیه اروپا به ترتیب به 40 میلیارد و 13 میلیارد دلار نزدیک شده است. در عین حال، ما قصد داریم با شرکای جدید به جای دلار، با یورو، روبل و غیره تجارت کنیم.

همچنین نباید توسعه کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب که مهمترین بخش آن به بخش قطار قزوین-رشت-آستارا (ایران) - آستارا (آذربایجان)وصل است را فراموش کرد زیرا پس از آغاز فعالیت کامل کریدور حمل و نقل شمال و جنوب، ده ها هزار محل اشتغالی جدید باید باز شود و حجم معاملات تجاری به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. چنین پروژه های مشابه در آینده ایران زیاد است. محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]