رسانه اسراییلی: هماهنگی مسکو و تل آویو بر ضرورت خروج ایران از سوریه

11:09:34 1397-03-08

یک کانال تلویزیونی اسراییل در گزارشی مدعی توافق بین روسیه و اسراییل بر سر مرزهای جنوبی سوریه شد.

کانال 10 تلویزیون اسراییل در گزارشی مدعی شد روسیه و اسراییل توافق کرده‌اند کنترل مرزهای جنوبی سوریه در دست نیروهای دولتی سوریه باشد و نیروهای خارجی از جمله حزب الله لبنان و نیروهای ایرانی از این منطقه بیرون بروند.

بر اساس این ادعا این توافق طی دیدارهای دیپلماتیک و امنیتی اخیر بین مقامات روسیه و اسراییل حاصل شده است.

دیروز وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی خواستار خروج نیروهای خارجی از مرز جنوبی سوریه و اعمال کنترل نیروهای دولتی سوریه بر این منطقه شده است.

بر اساس گزارش تلویزیون اسراییل، مسکو و تل آویو توافق کرده‌اند هیچ نیروی حزب الله لبنان یا نیرویی وابسته به ایران در این منطقه نباشد.

پیشتر اظهارات ضدونقیضی از سوی برخی مقام‌های ارشد روسیه درباره ضرورت خروج نیروهای خارجی از سوریه بیان شده است و مسکو تا کنون به طور مشخص نظر صریح خود را درباره حضور نیروهای حزب الله لبنان یا نیروهای مستشاری ایران در سوریه اعلام نکرده است.

در سال‌های گذشته نیروهای ایرانی بر اساس درخواست رسمی دولت سوریه و برای مبارزه با گروه‌های تروریستی به عنوان مستشار نظامی وارد سوریه شده‌اند. با وجود بیرون راندن تروریست‌ها از بیشتر شهرها و مواضع آنها در سوریه، هنوز دولت دمشق درباره ادامه حضور نظامیان حزب الله یا نیروهای مستشاری ایران در سوریه تصمیمی صریح اعلام نکرده است.

بر اساس گزارش کانال 10 تلویزیون اسراییل، فردا (چهارشنبه) قرار است "آویگدور لیبرمن" وزیر دفاع اسراییل برای دیدار با همتای روس خود عازم مسکو شود. گفته می‌شود مهم ترین دستور کار مورد بحث لیبرمن و "سرگئی شویگو" همتای روس او، ادامه حضور نیروهای ایرانی و حزب الله در سوریه است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات روزهای اخیر درباره خروج نیروهای خارجی از سوریه گفته است: مادامی که هنوز دولت سوریه خواستار ادامه حضور مستشاری ایران باشد و تهدیدات تروریستی از این کشور رخت برنبسته باشد، این حضور تداوم خواهد یافت.

REALIRAN.net