نماینده مجلس: جاسوس خواندن دوتابعیتی‎ها، قابل قبول نیست

11:29:02 1397-03-08

محمدجواد فتحی گفت: نسبت به دوتابعیتی‎ها یک نگاه افراطی را تحمیل می کنیم و تلاش می کنیم این نگاه افراطی را به کرسی بنشانیم.

محمدجواد فتحی نماینده تهران و استاد حقوق دانشگاه تهران درباره ممنوعیت به کار گرفتن مسوولان دوتابعیتی به خبرآنلاین گفت: به نظر می رسد چنین طرح هایی از اساس مشکل دارند چرا باید منافع ملی و عموم ملت از تخصص افراد، به دلیل دوتابعیتی بودن آنان محروم بمانند؟ 

او ادامه داد: اینکه عنوان می شود دو تابعیتی ها ممکن است جاسوس باشند، دلیل قابل قبولی نیست و حتی اگر این استدلال را هم ببپذیریم، باید به جای آنکه دوتابعیتی را از مسئولیت منع کنیم، بر مسئله تعصب ملی آنان کار کنیم و تلاش کنیم حس وطن دوستی را بین افراد تقویت کنیم. مضاف بر آنکه لازم است یک مطالعه آماری انجام دهیم و ببینیم تا کنون افرادی که به عنوان جاسوس دستگیر شده اند آیا دو تابعیتی بوده اند یا تک تابعیتی؟!

او افزود: بر فرض هم که یکی دو جاسوس، دوتابعیتی بوده اند؛ آیا این تصمیم که ما خودمان را از تخصص، فکر و مهارت چنین افرادی محروم کنیم، تصمیم عاقلانه ای است؟

فتحی در واکنش به اینکه مخالفان منع مدیریت دوتابعیتی ها به فرار خاوری استناد می کنند و در پی قانونی برای ممانعت از تکرار این اتفاق هستند، گفت: قوانین ما در رابطه با تابعیت، قوانین پیشرفته ای است و دراین زمینه هیچ خلا قانونی نداریم. اگر هم خلایی وجود دارد ما باید به سمت رفع ایرادات برویم نه اینکه طرحی بیاوریم که همه آنچه قابل دفاع است را هم دچار مشکل کنیم و شیرازه‌اش را از هم بپاشیم.

REALIRAN.net