آیت الله مجوز ضربات ضد تحریمی ها را صادر کرد: چه چیزی در انتظار ایران است؟

13:51:54 1397-03-16

ترامپ به خواسته خود رسید. بی دلیل نمی گویند که «نبرده رنج، گنج میسر نمیشود».

ترامپ به خواسته خود رسید. بی دلیل نمی گویند که «نبرده رنج، گنج میسر نمیشود». در این مورد نیز اینگونه شد- جن دیوانه را از چراغ جادویی آزاد کردند و هم اکنون روزهای سختی در انتظار ایران و منطقه است. در این نتیجه به این دلیل رسیده می شود که آیت الله علی خامنه ای رهبر کشورمان دستور افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم را داده است. وی بیان کرده که ایران نمی تواند به طور همزمان هم تحت تحریم ها باشد و هم از برنامه هسته ای خود امتناع کند. 

به همین دلیل است که خامنه ای به سازمان انرژی اتمی دستور داد تا اقدامات ضروری را برای افضایش غنی سازی اورانیوم تا سطح 190 هزار سوئیسی را انجام دهند. کشور ما در حال حاضر به آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کرده است که افزایش غنی سازی اورانیوم را آغاز می کند و قصد دارد یک مرکز تولید سانتریفیوژ های جدید را در شهر نطنز را تاسیس کند. 

همچنین باید گفت که پیش از این مقامات کشور به اتحادیه اروپا اولتیماتوم دادند که اگر اتحادیه اروپا  خسارت هایی را که تهران به دلیل تحریم های آمریکا خواهد دید را جبران کند، ایران به توافق هسته ای رعایت خواهد کرد. به این دلیل آشکار است که وضعیت به بدترین صورت در حال پیش رو است. 

آیا این به نفع ایران است؟ نه. آیا این به نفع اروپا است؟ باز نه. علاوه بر این – چنین وضعیت به نفع ترامپ نیز نیست، زیرا وی تمام سعی خود را انجام می دهد تا پس از خروج آمریکا از برجام، وضعیت موجود بدتر شود. اما وحشتناکتر این است که در رابطه با ترامپ همه چیز آشکار است وی دشمن اصلی کشور ما است و اما مقامات ما چی؟ 

خودتان قضاوت کنید- در حال حاضر خامنه ای علاوه بر همه چیز وعده از سرگیری غنی سازی اورانیوم را داده است. خامنه ای گفت: «ما به هر موشک دشمن با ده موشک جواب خواهیم داد». وی تاکید کرد که برخی از کشورهای اروپایی فکر می کنند که ایران به دلیل توافق هسته ای تحریم ها را خواهد پذیرفت و اما یک خوابی است که به حقیقت نخواهد پیوست. اما آیا این اظهارات عاقلانه است؟ البته که نه. هنر سیاست بدست آوردن دوستان است، نه افزایش دشمنان. توافق هسته ای به ما اجازه داد دوستانی مثل کشورهای اروپایی را بدست آوریم. دو سال همه چیز خوب بود. اما اوباما رفت و ترامپ آمد- و همه چیز فرو ریخت، آمریکا در مسیر خصومت با ایران گام برداشت. ما بارها بیان کرده ایم که در این وضعیت، کشورهای اروپا، به ویژه آلمان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و غیره با احتیاط هم باشد، از ایران حمایت می کردند. علاوه بر این، آنها با وجود تصمیم ترامپ، اظهار داشتند که آنها متعهد به «توافق هسته ای» هستند. چقدر خوب بود اگر در این وضعیت ما به اروپا فشار می آوردیم و خواستار جبران اقدامات ترامپ می شدیم؟ 

ما باید به روشنی درک کنیم که ما از اروپا چی می خواهیم و در صورت اقدامات ترامپ چگونه باید عمل کنیم، چگونه متحدان و سرمایه گذاران را به ایران جذب کنیم. می خواهم از خامنه ای سوال کنم – بله ما در حال مخالفت با آمریکا هستیم و هم اکنون بیایید با اروپا هم بجنگیم و بعد چی؟ آیا این دارای نتیجه گیری منطقی هست؟ البته که نه. آیا در این برای ایران سودی وجود دارد؟ قطعا نه. پس چرا خامنه ای چنین اظهاراتی انجام میدهد؟ زیرا هم اکنون باید بین آمریکا و اروپا اختلاف بندازیم و سرمایهگزاران  اروپایی را جذب ایران کنیم. این در شرایط فعلی برای ایران بسیار مهم است، زیرا می توان از این طریق توافق هسته ای را حداقل با اروپا حفظ کنیم. 

اما همانگونه که می بینیم، خامنه ای تصمیم گرفته مسیر دیگری را پیش بگیرد. وی معتقد است که هم اکنون اظهارات بلند پایه، موشک های بالستیک و تهدیدات، نیاز ایران است. اما این چنین نیست! تمامی موارد گفته شده در بالا مورد نیاز خود خامنه ای برای حفظ قدرت وی نیز است. مردم ایران به آن نیاز ندارند! همانطور که من از صحبت های خود با مردم میبینم، همه آنها می خواهند که این پول هایی که برای آزمایش های جدید موشک های بالستیک خرج می شوند و برای بخش نظامی و غنی سازی اورانیوم هزینه می کنند را صرف توسعه زندگی مردم عادی ایران کنند. زیرا زندگی در محدوده دشمنان برای هر کس بی بهره است. چرا روحانی در این رابطه به خامنه ای چیزی نمی گوید؟ اگر ما در نهایت همه را از خود دور کنیم در مقابل ما یک متحد دشمنان که عبارتند از آمریکا - اسرائیل - عربستان سعودی و کشورهای اروپایی به وجود خواهد آمد. 

در این صورت، بهتر بود که مقامات ما مسیر ایجاد اختلاف میان دشمنانمان را انتخاب کنند تا اینکه را «ایران علیه همه»! شاید رهبر به روسیه و چین امیدوار است و فکر می کنند که آنها به ایران برای خروج از این وضعیت کمک خواهند کرد؟ .  بنظر من بعید است، زیرا وضعیت در کشور آنها نیز امیدوار کممده نیست و به ویژه علیه مسکو نیز تحریم هایی تطبیق می شود. همچنین حمایت سیاسی نمی تواند جایگزین قراردادهای میلیارد دلاری و سرمایه گذاری ها شود. به این دلیل باید قبول کرد که مقامات ما برای چندیم بار اشتباهات خود را تکرار می کنند و نمی توانند یا نمی خواهند آینده بین باشند. تا دیر نشده نباید شرکای اروپایی را از خود دور کرد، بلکه برعکس باید تمام تلاش خود را برای جذب حمایت آنها، انجام داد.   سانتریفیوژ عالی است، این نشان دهنده سطح فنی و غرور ما است. اما رفاه شهروندان نیز باید برای مقامات از اهمیت بالایی برخوردار باشد، اما خامنه ای مثل اینکه در جنگ خود علیه غرب در مورد آن فراموش می کند و غیر قابل تقدیر برای سیاست کشور انجام می دهد. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]