مدیتیشن اروپا دلیل نگرانی ایران: چگونه به تصمیم گیری سیاستمداران اروپایی بدون تاثیر ترامپ، کمک کنیم؟

18:01:03 1397-03-24

کشور ما هم اکنون پس از خروج ایالات متحده از برجام به طور فعال دنبال جواب مناسب به ترامپ است. بنظر من در این وضعیت نباید از این سو به سوی دیگر رفت، بلکه باید به فکر راه حل مناسب برای نجات کشور از این دوران سخت است. مشکل اصلی نیز اینجا هست، زیرا این دیدگاه های منفی در مقامات سیاستمدار ما که در نتیجه تصمیم های ترامپ به وجود آمده، غلیه رئیس جمهور آمریکا نیست بلکه بیتر علیه شرکای اروپایی است. ​

کشور ما هم اکنون پس از خروج ایالات متحده از برجام به طور فعال دنبال جواب مناسب به ترامپ است. بنظر من در این وضعیت نباید از این سو به سوی دیگر رفت، بلکه باید به فکر راه حل مناسب برای نجات کشور از این دوران سخت است. مشکل اصلی نیز اینجا هست، زیرا این دیدگاه های منفی در مقامات سیاستمدار ما که در نتیجه تصمیم های ترامپ به وجود آمده،  غلیه رئیس جمهور آمریکا نیست بلکه بیتر علیه شرکای اروپایی است. 

این امر بر روی همه این پیشگیری های ضد ایرانی در آمریکا تأثیر می گذارد. بنابراین، سگال ماندلکر معاون وزیر دارایی ایالات متحده گفت که دراگر رفتار مقامات ایرانی تغییر نیابند، تحریم های ایالات متحده علیه ایران تنها افزایش خواهند یافت. وی همچنین از تمام شرکای ایالات متحده خواست تا به تحریم های جدید علیه ایران بپیوندند. وی با اشاره به متحدان اروپایی آمریکا گفت: «من به شما ها هشدار می دهم که شما مطمئن شوید، ایران از شرکت های شما برای فعالیت های خود استفاده نکند». بی تردید، این یک درخواست مخفی از متحدان اروپایی خود جهت لغو قراردادهای اقتصادی و سیاسی خود با ایران است. 

اما همه چیز به این راحتی نیست که ترامپ می خواهد. اروپا به هیچ وجه مشتاق رفتن زیر بار خواسته های رییس جمهور آمریکا نیست، و کار درستی می کند. اما در عین حال، نمی خواهد بطور روشن با آمریکا مخالفت کند و به دلیل ایران با آمریکا درگیر شوند. در نتیجه یک وضعیت عجیبی به وجود می آید و به یک بن بست سیاسی رسیدیم که نه مقامات اروپایی و نه ایرانی نمی توانند از آن راه خروج پیدا کنند. 

با این حال، نگرانی در این زمینه بسیار بزرگ است که مقامات ما دیگر قادر به پنهان کردن آن نیستند. بنابراین، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در گفتگو با همکار فرانسوی خود امانوئل ماکرون رویس جمهور فرانسه بطور آشکار بیان کرده که کشورهای اروپایی باید گام های عملی در رابطه با «توافق هسته ای» انجام دهند. در این مورد، روحانی ابراز رضایت از موقعیت کشورهای اروپایی در این معامله کرد و گفت که اروپایی ها باید اظهارات خود را به عمل دربیاورند. روحانی گفت: «ما نباید چنین دستاورد بزرگ در دیپلماسی را با اقدامات یک جانبه و نقض تعهدات دیگران از بین ببریم. وی همچنین افزود، اگر ایران نتواند از مزایای ارائه شده در توافقنامه استفاده کند، حفظ عضویت در توافقنامه غیرممکن خواهد بود».

این در عمل چیست؟ اینکه روحانی دائم به ماکرون نیاز به حفظ روابط اقتصادی، ناروایی از فروپاشی همکاری های اقتصادی، خروج شرکت های اروپایی از ایران را یاداوری میکند. اگردر رابطه با سیاست همه چیز روشن شد- اخیرا ماکرون تمایل فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین را برای ادامه اجرای توافق هسته ای را اعلام کرد و اما در رابطه با اقتصاد چنین تمایل واضح وجود ندارد. شرکت های اروپایی با ترس از تحریم های آمریکا، درباره کاهش فعالیت در ایران سخن می گویند. آنها را می توان درک کرد - ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان است و مبارزه با آن کار بسیار سختی است. در عین حال، ایران نیز نمی تواند بیش از این منتظر تصمیم اتحادیه اروپا در رابطه با توافقنامه، باشد. همچنین علی لاریجانی رئیس پارلمان ایران از اروپایی ها خواستار اعلام تصمیم خود در رابطه با توافقنامه هسته ای شده است. لاریجانی گفت: «اگر اروپا فکر می کند که می تواند توافق هسته ای را نجات دهد، باید زودتر تصمیم خود را اعلام کند». 
به نظر می رسد که در شرایط کنونی مقامات ما به طور کامل به اروپا اعتماد ندارند. بنابراین، روحانی گفت: ایران از  روسیه و چین برای حمایت خود را از "توافقنامه هسته ای" تشکر کرده و از تلاش های مسکو و پکن استقبال می کند. وی تاکید کرد که تلاش های ایالات متحده برای تحمیل سیاست های خود به کشورهای دیگر برای همه تهدید است. روحانی گفت: «به عنوان مثال اخیر چنین رویکرد یک طرفه - خروج آمریکا از برجام که یک طرح مشترک جامع بوده، در حالی که ایران به تمامی تعهدات خود تحت آژانس بینالمللی اتمی که حتی در 11 گزارش خود اعلام کرده که ایران به تمامی وعده های خود در رابطه با توافق هسته ای عمل می کند». وی تاکید کرد که تمامی طرفهای مذاکره هسته ای، مسئول اجرای تمامی تعهدات خود مطابق با این توافقنامه، هستند.

بدون شک، برای مقابله با ایالات متحده، دولت ما تصمیم به ایجاد روابط نزدیک تر با روسیه، که در حال حاضر از تحریم های آمریکا رنج می برد، گرفته است. همچنین این روسیه بود که نقش مهمی در اجرای توافقتنامه های هسته ای داشت. نه روسیه، نه اروپا و نه چین، خواستار ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه نیستند. در حالی که تهدید ایجاد بی ثباتی در منطقه وجود دارد، اگر مقامات ما چیزی برای از دست دادن نداشته باشند، وقوع این حادثه بعید نیست. 

در این راستا، بیانیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در رابطه با اینکه روسیه خواستار اجرای توافقنامه هسته ای است و همچنان به دنبال اجرای تمامی تعهدات آن است، بسیار امید دهنده است. ما می توانیم به روسیه اعتماد کنیم. اما این کافی نیست - ما باید اقداماتی در سیاست خارجی انجام دهیم تا بتوانیم با تضادهای کشورهای اروپایی با آمریکا بازی کنیم. به همین دلیل به عنوان مثال می می توانیم از بیانات هیکو ماس وزیر خارجه آلمان استفاده کنیم، وی گفت که آلمان دیگر نمیتواند درباره اختلاف نظر با ایالات متحده سکوت کند.  ماس گفت: «ما عادت کردیم که می توانیم به توافقنامه های موجود اعتماد کنیم. این به طور اساسی تغییر کرده است. خروج واشنگتن از برجام و تطبیق تحریم ها یک اقدام یک جانبه است که به اروپا آسیب خواهد رساند. وی همچنین سیاست ترامپ را که به طور واضح آمریکا را بالاتر از همه کشورها می داند را مورد انتقاد قرار داد».  وی افزود: «هیچ کدام از این ها جهان را بهتر و امن تر نخواهد کرد». 

این یک بیانیه بسیار متعادل و عاقلانه از سوی وزیر امور خارجه یکی از کشورهای پیشرو اروپا است که در حال حاضر به طور مداوم به دنبال راهی برای خروج از تله که ترامپ ایجاد کرده، است. بنظر من، بی دلیل نیست که در برابر روابط پیچیده با واشنگتن، همان مااس از کشورهای اروپایی خواستار همکاری نزدیک تر شد و از ایده تشکیل یک شورای امنیت اروپا استقبال کرد. وی گفت: «ما نیاز به تحولات داریم تا توانایی واکنش بهتر و سریعتری داشته باشیم». 

همچنین ماکرون گفته بود که آمریکا نباید ایران را به خروج از توافقنامه هسته ای تشویق کند و نباید از دیگران جهت اجرای تعهدات خود در رابطه با این توافقنامه جلوگیری کند، همچنین آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، از اتحادیه اروپا خواستار تداوم بیشتری برای جلوگیری از اقدامات آمریکا جهت از بین بردن ثبات در جهان، شد. علاوه بر این نامه وزیر امور مالی و وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا به استفان مینفین رئیس خزانه داری ایالات متحده که در آن نوشته شده بود که تحریم های جدید واشنگتن علیه تهران می تواند تلاش های اروپا جهت حفظ توافقنامه هسته ای را بی نتیجه کند. پس از بررسی تمامی این اتفاقات باید گفت که دولت ما، خامنه ای و روحانی باید عاقل تر و دور اندیش باشد و از اظهارات تند علیه اروپا اجتناب کنند. بلکه باید به دنبال راه هایی برای تقویت همکاری با اروپا و کمک به آنها برای غلبه بر این وضعیت دشوار، کرد. زیرا ایران با کمک به اروپا در واقع به خودمان برای نجات از این وضعیت سخت، می کند.

امیر مصتفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]