اوضاع صادرت گاز ایران خوب نیست

16:24:19 1397-04-04

ایران نفر سوم تولیدکننده گاز در دنیا است که علاوه بر تولید بخشی از گاز نیز تجارت و مصرف می‌شود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، سیفی با اشاره به بدمصرفی گاز در کشور خاطرنشان کرد: شدت مصرف انرژی در ایران 4 برابر بدتر از کشورهای همسایه با اقتصاد مشابه ما است و همچنین ما دو برابر بیشتر از بدترین مصرف کننده دنیا گاز مصرف می‌کنیم ضمن اینکه 13 برابر بدتر از بهترین مصرف کننده دنیا هستیم.

به گزارش  ایلنا، نصرت اله سیفی در نشست خبری اولین نمایشگاه بین المللی گاز اظهار داشت: در حال حاضر حجم ذخائر متعارف گاز دنیا 187 تریلیارد متر مکعب است که از این میزان سهم ایران 34 تریلیون متر مکعب است.

وی افزود: ایران در منطقه‌ای است که در مرکز کشورهای دارنده گاز قرار دارد به طوری که روسیه و ترکمنستان به عنوان دومین و چهارمین کشور در شمال ایران و قطر به عنوان سومین کشور دارنده گاز جهان در جنوب ایران قرار دارد. بنابراین در مجموع 4 کشور بزرگ دارنده گاز دنیا در اطراف ایران قرار دارند.

عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: در حال حاضر روسیه 33 تریلیون فوت مکعب قطر 25 تریلیون فوت مکعب و ترکمنستان  18 فوت مکعب گاز دارند که 60 درصد گاز متعارف جهان را شامل می‌شوند که این حجم از گاز ایران با قیمت گاز صادراتی هفت هزار میلیارد یورو ارزش دارد و در مقایسه با کسب و کارهای دیگر دنیا از جایگاه بالاتری برخوردار است بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

وی با بیان اینکه حجم گازی که تولید می‌شود 3600 میلیارد مترمکعب در سال است افزود: ایران نفر سوم تولیدکننده گاز در دنیا است که علاوه بر تولید بخشی از گاز نیز تجارت و مصرف می‌شود.

سیفی خاطرنشان کرد: حجم تجارت گاز در دنیا 1022 TCM است که برخی از طریق خط لوله و برخی از طریق LNG صادر می‌شود اما سهم ایران از این تجارت جهانی در برابر میزان ذخائر بسیار ضعیف است به طوری که به طور جبری در سال 2016 منفی 2 TCM بوده است و به طور مطلق 18 TCM بوده است اما امسال با خط لوله‌ای که به بصره و بغداد داریم این رقم به 42 TCM می‌رسد.

REALIRAN.net