تظاهراتی که ما را بلعیدند: آیا ایران در مقابل این اتفاقات دوام خواهد آورد؟

15:42:21 1397-04-07

در مورد آن اعتراضات مردمی که در حال حاضر در خیابان های تهران، کرج، مشهد، بندرعباس و شهرهای دیگر رخ می دهد باید بطور مفصل صحبت کرد. این اعتراضات به دلیل مشکلات جدید نیست، عدم رضایت مردم مدت زمان طولانی است که رو هم انباشته شده است

تظاهراتی که ما را بلعیدند: آیا ایران در مقابل این اتفاقات دوام خواهد آورد؟ 
در مورد آن اعتراضات مردمی که در حال حاضر در خیابان های تهران، کرج، مشهد، بندرعباس و شهرهای دیگر رخ می دهد باید بطور مفصل صحبت کرد. این اعتراضات به دلیل مشکلات جدید نیست، عدم رضایت مردم مدت زمان طولانی است که رو هم انباشته شده است. دلایل این نارضایتی ها تنها مشکلات خارجی که مقامات ادعا می کنند، نیست. 
ارزش ریال بار دیگر سقوط کرد و مردم دست به اعتراض زدند. انتظار این را داشتیم و همچنین انتظار پیشروی اعتراضات، ئرشکست تاجران کوچک و غیره... غیر این ممکن نبود، زیرا نرخ دلار به 9 هزار تومان رسید، در حالی که یک ماه پیش 6 هزارو 500 تومان بود. در حالی که نرخ دولتی دلار 4 هزارو 200 تومان است.  اما تمامی دفاتر مبادله ارز بسته هستند، زیرا کسی به نرخ دولتی دلار نمی فروشد. 
من به عنوان یک وطن پرست برای من تلخ است که در کشور من به دلیل افزایش نرخ ارز یک دولتی که دشمن ما است، تظاهرات می شود. اما این واقعیت است که ما نمیتوانیم نسبت به آن، چشمانمان را ببندیم. واقعیت این است که اقتصاد ایران به دلیل تحریم های جدید آمریکا در معرض بحران عمیق قرار دارد. اما مقامات ما برای این بحران آمادگی نداشتند و راه حلی برای خروج از آن ندارند. اثبات این متاسقانه زیاد است- یکی از آنها، فرمان امضا شده توسط محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دررابطه با ایجاد محدودیت ها در واردات، است. هدف وی تحریک توسعه صنعت ایران است. بنابر فرمان وی، به واردات 1339 نوع کالا  از قبیل لوازم خانگی، مبلمان، کفش، کالاهای چرمی، پارچه و غیره ممنوع شده است. به نظر می رسد که همه چیز خوب است - ما پولی را که برای واردات صرف می شد را در کشور حفظ کردیم و صرف توسعه صنعت خود می کنیم. اما آن کسی که مشغول فروش کالاهای وارداتی بود چه باید کند؟ از گرسنگی بمیرد؟ 
بی دلیل نیست که بخشی از نمایندگان مجلس به روحانی رئیس جمهور کشور نامه ای با درخواست تغییر سه وزیر- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر کشاورزی و وزیر اقتصاد، نوشته اند. این وزرا مسئول توسعه رفاه اجتماعی و اقتصادی ایران هستند و همانطور که می بینیم، آنها از عهد کار خود برنمی آیند. با اینکه آقای روحانی هنوز به نامه جواب نداده است و اما وجود مشکلات اقتصادی را پذیرفته است. اما با پذیرفتن نمی توان مشکلی را حل کرد- باید به فکر راه هایی اصلاح وضعیت بود. 

همچنین به دلیل تحریم های جدید آمریکا، قرارداد با شرکت های بزرگ اروپا، از جمله توتال و ایرباس زیر سوال است. این غیر قابل قبول است! آیا ایران آماده مخالفت با این تحریم ها است؟ بعید می دانم و آن بازرگانان - تظاهرکنندگان در بازار تهران که فریاد می زدند: «سوریه را رها کن، یه فکری به حال ما کن» نیز باور ندارند. آنها فقط اعتراض می کنند، در رابطه با آینده خود نگرانی دارند، اما عباس جعفری دولت آباد دادستان کل تهران گفت که برخی از شورشیان در بازار بزرگ توسط پلیس دستگیر شدند. چرا - روشن نیست، این نیز در حالی است که در اینترنت ویدیوهایی پخش شده که در آن دیده می شود که پلیس ها نیز در بازار خسارت هایی ایجاد کرده اند. 
دستگیری ها، استفاده از نیروی برای جلوگیری از تظاهرات، سلاح گرم، توپ های آب و گاز اشک آور - همه این ها را ما قبلا دیده ایم. اما اعلان ایرانی های ساده نیاز به این ندارند! مردم ایران نیاز به اقدامات موثر و سریع برای اصلاح وضعیت دارند. ما شاهد برخی از تلاش ها بودیم، ویلوللا سیف مدیر عامل بانک مرکزی گفت که بحران مربوط به سقوط ریال در آینده نزدیک برطرف خواهد شد. وی گفت: «بانک قصد دارد سه نرخ مختلف برای دلار تعیین کند. برای واردکنندگان کالاهای اساسی و داروها، نرخ دلار 4 هزارو 200 تومان خواهد بود. سایر واردکنندگان و صادرکنندگان دلار را با نرخ بالاتر باید خریداری کنند. سومین نرخ که بالاترین است برای شهروندان عادی که مایل به خرید ارز خارجی هستند، خواهد بود». اگرچه این بیانیه نه تنها تاجران ایرانی را قانع نکرد، بلکه موجب وحشت واقعی بین بازرگانان شد. حداقل می دانیم که داروها زیاد گران نخواهندشد...

در این وضعیت بیشتر دلم برای تاجران می سوزد. من چند دوست کارآفرین در تهران دارم و من می خواهم بگویم که افراد مانند آنها - پشتیبان بخش خصوصی، محل اشتغال و اجتماعی هستند. اما اگر همه آنها ورشکسته شوند - چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باید اقدامات فوری انجام داد، زیرا مشکلات تنها نرخ دلار نیست. در ماه خرداد سال جاری ایران صادرات نفت را به 2.5 میلیون بشکه نفت کاهش داد که این نیز به دلیل تحریم های دونالد ترامپ بوده است. پس با توجه به این باید گفت که شرکت های نفتی خارجی از خرید نفت ایران امتناع کرده اند! زیرا آمریکا از متحدان خود خواسته است تا 13 آبان سال جاری (4 نوامبر سال 2018 میلادی) واردات نفت از ایران را قطع کنند، همچنین در رابطه با این بر هند و چین نیز فشار می آورد. 

با این حال نا امید نمی شودیم - چین اعلام کرده که به رغم تحریم های یک جانبه آمریکا، روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران را ادامه خواهد داد. بنابراین، گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت که «ما همچنان به حفظ روابط عادی اقتصادی و تجاری با ایران بدون نقض تعهدات بین المللی خود، ادامه خواهیم داد . براساس اطلاعاتی که از گمرک چین، گردش مالی بین دو کشور برای چهار ماه اول به 13.21 میلیارد دلار رسیده است». بله ژاپن نیز علی رغم تهدید تحریم های ایالات متحده به خرید نفت از ایران ادامه می دهد. علاوه بر این، ایران به دادگاه بین المللی از آمریکا در رابطه با مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران به میزان 2 میلیارد دلار، شکایت کرده است. 

اما نیاز به چیز های بیشتری است! منبا شرمندگی بیان می کنم که تعداد افراد فقیر در ایران افزایش یافته است و تعداد کسانی که خورد گوشت، مرغ، ماهی، شیر، نانشان کاهش یافته، بیشتر شده اند. در نتیجه تورم مردم آخرين پس اندازهای خود را نیز از دست خواهند داد. با دستگیری و اظهارات خوش بینانه نمی توان مشکل حل کرد- همچنین تهدیدات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز کمک نخواهند کرد. همه معترضان نیز نمی توان به عنوان جاسوس ایالات متحده، بریتانیا، اسرائیل و عربستان سعودی اعلام کرد. گر چه روحانی هم اکنون می گوید که ایران به ایالات متحده تسلیم نخواهد شد و آمریکا را به زانو درمیاره - این سخنرانی وی در شبکه دولتی تلویزیون پخش شده است- خود وی مشکل بیکاری در کشور را پزیرفت و بیان کرد که مقامات باید تلاش بیشتری برای رسیدگی به مشکلات انجام دهند. در این مورد رهبر کشور نیز سخن گفت و تاکید کرد که سیستم قضایی باید در مبارزه با کسانی که امنیت اقتصادی شهروندان را تضعیف می کند، از دولت حمایت کنند. آیت الله گفت: «لازم است فضایی از اعتماد ایجاد شود که همه بدانند مشکلات برطرف خواهند شد». 

بنظر من این تظاهرات حداقل باید کمی تغییراتی ایجاد کند و مقامات را مجبور به تلاش بیشتری برای از بین بردن مشکلات، کند. علاوه بر این، ما، ایرانیان ساده متاسفانه اولین بار نیست که تمام این مشکلات را تجربه می کنند. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]