آمریکا: ۵۰ شرکت برای کاهش روابط تجاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند

11:54:57 1397-04-12

برایان هوک، یکی از مشاوران ارشد در وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید ۵۰ شرکت برای کاهش روابط تجاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

او البته به نام این شرکت‌ها اشاره نکرده است.

آقای هوک امروز دوشنبه (۱۱تیر / دوم ژوئن) به خبرنگاران گفته است هدف واشنگتن جلب حمایت تعداد بیشتر ی از کشورها برای تحریم‌ها علیه تهران است تا "صادرات نفت ایران را به صفر برساند."

او گفته: "هدف ما فشار بیشتر بر رژیم ایران است تا درآمد نفتی این کشور به صفر برسد."

آقای هوک در عین حال گفته است که فشار بر ایران برای تغییر رژیم این کشور نیست بلکه برای تغییر رفتار رهبران آن است.

به گفته این مشاور ارشد در وزارت خارجه آمریکا، واشنگتن در تلاش است تا اختلال (ناشی از عرضه نفت ایران) را در بازارهای جهانی به حداقل برساند "ولی مطمئنیم ظرفیت کافی مازاد نفت وجود دارد."

در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته ای (برجام) دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داد؛ موعد اعمال تحریم های نفتی چهارم نوامبر است.

هفته پیش هم یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا خواهان توقف خرید نفت ایران توسط کشورهای دیگر تا موعد چهارم نوامبر امسال شد.

این مقام آمریکایی - که به شرط ناشناس باقی ماندن با رسانه ها گفتگو کرده بود- گفت که خریداران نفت ایران از تحریم های احتمالی واشنگتن معاف نخواهند شد و تشدید تحریم ها " یکی از اولویت های مهم امنیت ملی ماست."

REALIRAN.net