شـش کشته و ده‌ها زخمی در حوادث کاری در کرج و پاکدشت

12:33:33 1397-04-12

ر آتش سوزی کارخانه «رنگ کمال» در جاده مخصوص کرج-تهران یک نفر کشته و دست‌کم ۳۹ نفر مجروح شدند

روز دوشنبه ۱۱ تیر ماه، در جریان چند حادثه کاری در کرج و پاکدشت، شش کارگر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرعامل سازمان آتش نشانی پاکدشت خبر داد که پنج کارگر یک کارگاه مقواسازی در روستای محمودآباد به علت «نشت گاز از مخزن تخمیر مقوا» جان خود را از دست دادند.

قاسم خواجه حسینی گفته است که دلیل این حادثه در حال بررسی است.

درهمین حال به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صاحب این کارگاه به همراه پسر و برادرزاده‌اش، یک کارگر ایرانی و یک کارگر افغان در میان کشته‌شدگان هستند.

شهر پاکدشت در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

روز دوشنبه همچنین در آتش سوزی کارخانه «رنگ کمال» در جاده مخصوص کرج-تهران یک نفر کشته و دست‌کم ۳۹ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت که ۳۵ نفر از مجروحان به صورت سرپایی درمان شده و چهار نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران نیز گفته‌است که وسعت این آتش سوزی دو هزار متر بود که ساعت پنج عصر آتش سوزی مهار شد. به گفته آقای ملکی، دراین حادثه ۱۲ خودرو در داخل کارخانه در آتش سوخت.

علت این آتش سوزی هنوز اعلام نشده است.

صبح روز دوشنبه همچنین بازارچه موقت گل‌شهر کرج درآتش سوخت و این آتش‌سوزی دو ساعت طول کشید.

براساس فیلم های منتشر شده همه غرفه‌های این بازار سوخته است. خبرگزاری ایلنا گفته بود دو نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند. این آتش‌سوزی تلفات جانی نداشت.

در همین حال حاجی رضا شاکرمی دادستان کرج گفت که علت آتش‌سوزی در دست بررسی است و احتمالا «اتصال سیم برق غیر مجاز» دلیل آن بوده است.

براساس این گزارش، در این بازارچه که اواخر سال گذشته و در اجرای طرح موسوم به «ساماندهی دستفروشان» راه اندازی شده بود، حدود ۷۰۰ نفر مشغول به کار بودند.

براساس آمار وزارت کار ایران، در سال گذشته ۱۰ هزار و ۵۱۳ مورد حادثه در محل‌های کار رخ داده است و ۱۰ هزار و ۶۹۷ نفر دچار حادثه شده‌اند. دراین حوادث ۸۴۳ نفر کشته شده‌اند.

براساس این آمار، بخش ساختمان با ۴۰۵۸ حادثه و بخش صنعت با۳۶۵۹ بیشترین حوادث ناشی از کار را داشته‌اند.

درسال ۱۳۹۵ نیز ۸۱۲ نفر درحوادث ناشی از کار، جان خود را از دست دادند. یک سال پیش از آن، رئیس کانون کارگران ساختمانی کشور گفته بود ایران «رکورد‌دار» حوادث کارگری در جهان است.

مقام‌های ایران می‌گویند «بی‌احتیاطی» دلیل اصلی حوادث ناشی از کار در ایران است و بیشترین شمار حوادث نیز به همین دلیل رخ می‌دهد. از سوی دیگر شماری از فعالان و کنشگران حقوق کارگران می‌گویند «سياست حاکميت و زيرمجموعه‌های آن صيانت از نيروی کار نيست» و برای گروهی از کارفرمایان نیز «سودافزایی، مهم‌تر از جان کارگران است».

REALIRAN.net