فرار خارجی ها از ایران: چگونه می توان از فرار سرمایه های خارجی جلوگیری کرد؟

16:00:39 1397-04-13

بنا بر گفته برایان هوک مدیرعامل بخش برنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا: بیش از 50 شرکت خارجی اعلام آمادگی خود جهت ترک بازار ایران به درخواست ایالات متحده را کرده اند.

بنا بر گفته برایان هوک مدیرعامل بخش برنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا: بیش از 50 شرکت خارجی اعلام آمادگی خود جهت ترک بازار ایران به درخواست ایالات متحده را کرده اند. هوک در جلسه وزارت خارجه با خوشحالی این را بیان کرد و وی افزود، این به ویژه در بخش انرژی و مالی، است. این قابل درک است – زیرا به دلیل تحریم ها علیه ایران هر شرکتی که با ایران در عرصه اقتصادی همکاری کند، تحریم خواهد شد. 

چنین تلاشی آشکار برای آسیب رساندن به اقتصاد ایران بی دلیل نیست- ترامپ این اقدام را برای شکست دادن کشور ما انجام داده است. ساده لوح! مردم ایران سختی های بدتر از این را پشت سر گذشته است. اما چون ترمپ این را بطور آشکار اعلام کرده، ما به عنوان یک کشور باید اقدامات لازم را انجام دهیم. بله، بنظر من این بیانات آمریکا بیشتر می خواهد بی ثباتی ایجاد کند و اما از سوی دیگر، برخی از شرکت ها می توانند این را باور کنند و اقداماتی که می تواند نتایج منفی برای ما داشته باشد، انجام دهد... 

همچنین شرکت هایی در بخش های اقتصاد از جمله بانکداری، حمل و نقل، بیمه، مشاوره، انرژی و تولید صنعتی به همکاری خود با ایران استارت داده بودند.  این یک مخزن عظیمی از اقتصاد است و ما نمی خواهیم این را به دلیل تحریم های آمریکا که ایران را از سیستم بین المللی بانکی SWIFT دور کرده، از دست بدهیم. از صحبت های خود با همکاران تهرانی خود، مشاهده کردم که آنها معتقدند، اتحادیه اروپا می تواند با تحریم ها علیه ایران مخالف کند. اما اروپایی ها هنوز انتظارات ما را براورده نکرده اند- زیرا بحث هایی موجود است که برخی از شرکت ها در حال حاضر به دلیل تحریم های آمریکا از ایران دور می شوند. 

آشکار است که کسب و کاران اروپایی نمی خواهد ریسک کنند. تجار به طور کلی تاجران افراد محتاط هستند، همه چیز را خوب بررسی می کنند و سپس سرمایه گزاری می کنند. هم اکنون ما در مورد حمله های بزرگ و بی سابقه  علیه شرکای ایران سخن می گوییم. هشدار خزانهداری ایالات متحده به شرکت های اروپایی که آنها تنها تا 4 ماه نوابر میلادی وقت دارند، تا همکاری خود با ایران را قطع کنند، چه نتیجه ای خواهد داشت؟ با این حال، ژان کلود یانکر رئیس کمیسیون اروپا گفت که اتحادیه اروپا شروع به روز رسانی اقدامات قانونی که در سال 1996 در رابطه با محافظت شرکت های اروپایی از تحریم های ایالات متحده امضاء شده، می کند. وی افزود، کمیسیون اروپا اجازه خواهد داد که بانک ها به شرکت های سرمایه گذار اروپا در ایران، وام به یورو دهد. 

اما بی ثباتی ایجاد شده از سوی آمریکا، بطور غیر اختیاری منجر به ایجاد استرس و نگرانی می شود. زیرا در حال حاضر  شرکت فرانسوی توتال اعلام کرده است که او دیگر نمی تواند بدون دریافت مجوز از دولت دونالد ترامپ ، به شرکت خود در پروژه گاز "پارس جنوبی" ادامه دهد. در حالی که این شرکتی است که ما به دلیل حضور آن در ایران شادی می کردیم! اما اگر توتال نتواند این مجوز را بدست آورد، 50.1 درصد سهم آن را شرکت CNPC چینی سهم آن را به دست خواهد آورد. 

همچنین نباید فرانسه زیاد سرزنش کرد، زیرا توتال را می توان درک کرد- با وجود این واقعیت که شرکت توتال در طی دو سال اخیر یکی از بزگترین خریداران نفت ما بود، 90 درصد بودجه آن را بانک های آمریکایی فراهم می کنند و 30 درصد سهامداران آن، آمریکایی ها هستند. بنابراین، تحریم های آمریکا، آن را از کمک های مالی آمریکا محروم خواهد کرد. آیا توتال به این نیاز دارد؟ 

همچنین- شرکت Wintershall آلمان، به ایران هشدار که به دلیل تحریم ها ممکن است که آنها نتوانند بودجه لازم برای پروژه های نفتی در کشور ما، پیدا کنند. با توجه به اینکه Wintershall وابسته به شرکت مادر BASF است که دارای یک کسب و کار بزرگ شیمیایی در ایالات متحده می باشد، می توان آن را درک کرد. همچنین شرکت Maersk Tankers و  TORM که یکی از حاملان بزرگ نفت خام در جهان هستند، بیان کرده اند که حمل و نقل نفت ما را متوقف خواهند کرد. همچنین این واقعیت است که تحریم های ایالات متحده به شدت مشکلات جدید ایجاد می کند، طوری که بیمه تمام معاملات نفت و گاز تاثیر و حمل و نقل نفت را غیر ممکن می سازد.
 
هنوز سیستم SWIFT نسبت به ایران خوشبین است، گرچه ایالات متحده همچنین می خواهد ایران را از این سیستم مالی بین المللی جدا کند. SWIFT در بلژیک قرار دارد و تحت قوانین بلژیکی (اروپایی) عمل می کند. اتحادیه اروپا در این مسئله هنوز عجله ندارد، خواسته های دولت ترامپ را به عمل دراورد. SWIFT در بیانیه خود اعلام کرد که هنوز تغییرات متناظر در قانون اتحادیه اروپا وجود ندارد. همچنین گفته شده است: «ما با مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا مشورت خواهیم کرد و از آنها توضیحات خواهیم خواست. ماموریت ما همچنان یکسان است - ارائه خدمات جهانی و خنثی برای صنعت مالی». 

تمام موارد فوق بیانگر این است که ایالات متحده دارای تاثیر اقتصادی بزرگی است و برای اروپا ایستادن در برابر آن سخت خواهد بود. بنابراین سوال اینجاست که ایران آماده مقاومت با این فشار بی سابقه است. امروزه ما زیاد به اروپا اطمینان نداریم، لیست اقدامات احتمالی ممکن عبارت است از: افزایش شدید حضور چین، روسیه و هند در بازار ایران، از جمله در پروژه های انرژی. اگر ما به دلار دسترسی پیدا نکنیم، می توانیم از یورو، یوان، ین یا روبل استفاده کنیم. هند -دومین وارد کننده نفت از ایران است و دولت آن بارها اعلام کرده است که تحریم های آمریکا را قبول ندارد. نظر چین نیز همانند هند است. روسیه هم متحد ما است. به احتمال زیاد، ما به تدریج شاهد جایگزینی شرکت های اروپایی در بازار ایران توسط آنها خواهیم بود. بله، شاید در طی یک یا دو سال آینده این معامله بسیار سودآور نخواهد بود، اما بعدا تمام سرمایه گذاری های آنها در ایران، صد برابر خواهد شد و سود بزرگی خواهد آورد. زیرا جذابیت اقتصادی بازار ما، ذخایر نفت و گاز عظیم، موقعیت حمل و نقل مطلوب همچنان موجود است. اخیرا China Petroleum & Chemical Corp بزرگترین شرکت دولتی، چین قصد امضاء قرارداد سه میلیارد دلاری با ایران دارد. این معامله می تواند بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در ده سال باشد. 

یکی دیگر از شرکت های دولتی در خاورمیانه China National Petroleum Corp می تواند یک میلیارد دلار در زمینه توسعه گاز طبیعی سرمایه گذاری کند. شرکت های چینی همچنین در امور نوسازی راه آهن، ساخت خطوط مترو و تولید خودرو با ایران همکاری می کنند. روسیه تجهیزات حفاری می فروشد و شرکت Zarubezhneft  به میزان 700 میلیون دلار قرارداد جهت توسعه دو میدان نفت امضا کرده است. همچنین این واقعیت که شرکت های روسی و چینی با سیستم مالی ایالات متحده ارتباط نزدیکی ندارند، بر خلاف شرکت های اروپایی، دست آنها را باز گدشته است. برای کشور ما، این سودآورتر است. همچنین هنوز آشکار نیست که تحریم های آمریکا ایران را ضعیف خواهند کرد و یا قوی؟ در آینده نزدیک همه ما شاهد جواب این سوال خواهیم شد.  
امیر مصتفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]