پلیس سیستان و بلوچستان: متهم اصلی پرونده ایرانشهر بازداشت شد

14:59:47 1397-04-15

قنبری توضیح بیشتری درباره این موضوع ارائه نکرده و انتشار اطلاعات تکمیلی را در این زمینه به بعد موکول کرد.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان از بازداشت «متهم اصلی» پرونده تجاوز به عنف در ایرانشهر خبر داد. پیشتر اعلام شده بود که پلیس دو نفر را در رابطه با این پرونده دستگیر کرده است.

آن‌ طور که محمد قنبری، فرمانده پلیس، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر اعلام کرد، «متهم اصلی» که به هویت وی اشاره‌ای نشده به دنبال «تحقیقات گسترده» پلیس آگاهی شهرستان ایرانشهر بازداشت شده است.

قنبری توضیح بیشتری درباره این موضوع ارائه نکرده و انتشار اطلاعات تکمیلی را در این زمینه به بعد موکول کرد.

وی همچنین به تلاش برای بازداشت متهم چهارم این پرونده اشاره کرد که برای نخستین‌ بار روز ۲۵ خرداد، از سوی مولوی طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، رسانه ای شد.

امام جمعه ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر از «تجاوز به ۴۱ دختر» در این شهرستان و دستگیری یکی از متهمان خبر داده بود که با واکنش بسیار تند مقام‌های قضایی در ایران مواجه شد.

علاوه بر مقام‌های قضایی سیستان و بلوچستان که تنها از «تجاوز به سه دختر» سخن گفته‌اند، دادستان کل ایران نیز سخنان مولوی طیب ملازهی درباره «تجاوز به ۴۱ دختر» را «بی‌مبنا»، «دروغ محض» و «جعلی» خوانده بود.

محمدجعفر منتظری حتی امام جمعه ایرانشهر را تهدید کرد که اگر نتواند ادعای خود را «ثابت کند» به اتهام «تشویش اذهان عمومی» تحت تعقیب قضایی خواهد گرفت.

انتشار این خبر موجب شد شماری از شهروندان ایرانشهر با تجمع مقابل فرمانداری این شهر خواستار رسیدگی به این پرونده شوند که گزارش‌های تائیدنشده‌ای از بازداشت برخی از آنها منتشر شد.

پس از اظهارات محمد بلوچ‌زهی، بخشدار مرکزی «نیک‌شهر» در استان سیستان و بلوچستان مبنی بر این که «اکثر» خانواده‌های قربانی تجاوز، برای از میان بردن این «لکه ننگ» اقدام به کشتن آنها می‌کنند، امام جمعه اهل سنت زاهدان اعلام کرد که کسی حق ندارد با آنها «بدرفتاری کند».

مولوی عبدالحمید ضمن تشویق آنها به شکایت علیه متهمان گفت که این دختران «گناهی مرتکب نشده‌اند و هیچ کسی حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد.»

پس از انتشار گزارش‌ها درباره «تجاوز به ۴۱ دختر» در ایرانشهر، وزیر کشور ایران هم در دستوری به استاندار سیستان و بلوچستان خواستار پیگیری «مضاعف» این موضوع و تهیه گزارش «دقیقی» از آن شد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه ایرانشهر نخستین متهم بازداشت‌شده در ارتباط با این پرونده را فردی «سرمایه‌دار و غنی» و از «اوباش» معرفی کرده بود.

وی به صراحت گفته بود: «این اوباش از همین بچه‌های من و شما بوده‌اند که اگر اسمشان را بگویم، عده‌ای سرشان پایین خواهد افتاد.»

دو متهم بازداشت‌شده قبلی با اتهاماتی چون تامین اسلحه برای افراد درگیر در این پرونده و «تحریک جوانان» بازداشت شده بودند.


REALIRAN.net