ولایتی خواستار برخورد با بهره‌برداری سیاسی از منابع دانشگاه آزاد شد

10:05:45 1397-04-18

به دنبال برکناری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه به‌ دلیل «چاپلوسی»، علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد، دستور داد با هرگونه بهره‌برداری سیاسی و سوءاستفاده از منابع این دانشگاه برخورد شود.

در کنفرانس خبری رضا حیدری، رئیس واحد ساوه دانشگاه آزاد، عکس‌هایی از علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیئت امنا، و فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در سالن کنفرانس نصب شده بود، بزرگ تر از عکس روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای.

پس از آن رسانه‌ها گزارش کردند که آقای رهبر رضا حیدری را برکنار کرد.

در پی این اقدام، رضا همدانچی، مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی در یک پست توییتری نوشت که رئیس دانشگاه آزاد پیشتر گفته بود با هرگونه «تملق و چاپلوسی» در این دانشگاه برخورد می‌کند.

یک روز پس از انتشار خبر برکناری رئیس واحد ساوه دانشگاه آزاد، رئیس هیئت امنا و هیئت موسس این دانشگاه به تمام واحدهای دانشگاه آزاد «دستور داد برای جلوگیری از هر شائبه بهره‌برداری سیاسی و سوءاستفاده از منابع این دانشگاه» با تخلفات برخورد شود.

علی‌اکبر ولایتی خطاب به رئیس و دبیران هیئت امناهای استانی و معاونان ذیربط آنها نوشت که آنها باید «حساسیت ویژه در خصوص هرگونه وقوع یا احتمال بهره‌برداری و سوءاستفاده سیاسی و تبلیغاتی مستقیم و غیرمستقیم مادی و معنوی از نام و امکانات» دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشند.

وی اضافه کرد که این «سوءاستفاده» می‌تواند از سوی «افراد، گروه‌ها، مدیران و اعضای وابسته به دانشگاه جهت نیل به منویات سیاسی و حزبی» رخ دهد.

ولایتی به عنوان نمونه نوشت که حتی استفاده از تصاویر وی و فرهاد رهبر، «به هر نحو که شائبه بهره‌برداری را متبادر کند» ممنوع است.

رئیس هیئت امنا و هیئت موسس این دانشگاه از روسا و معاونان خود خواسته است «در صورت مشاهده، با هر تخلف در هر سطحی برخورد و موضوع را بلافاصله به دفتر ریاست هیئت موسس و هیئت امنا منعکس» کنند.

وب‌سایت تابناک در واکنش به برکناری رئیس واحد ساوه دانشگاه آزاد این پرسش را مطرح کرد که «آیا اگر این خبر با واکنش منفی رسانه‌ها و تشکل‌های دانشجویی رو به رو نمی‌شد نیز این برخورد با آن صورت می‌گرفت و دکتر حیدری نوری از سمت خود برکنار می‌شد؟»

این وب‌سایت همچنین از برکناری ناگهانی رضا حیدری انتقاد کرده و نوشت: «آیا راه بهتری برای برخورد با این خطا مثل تذکر و یا اخطار وجود نداشت؟»

REALIRAN.net