پول به ایران و از ایران: مقامات برای جلوگیری از بین رفتن سرمایه دست به اقدامات رادیکال می زنند

14:56:58 1397-04-20

وضعيت خروج ارز از ایران به حالت ثابت برنمی گردد. مثل اینکه این فرایند شبیه بهمن می ماند که هنوز معلوم نیست چه اقداماتی باید برای توقف کردن آن انجام داد.

وضعيت خروج ارز از ایران به حالت ثابت برنمی گردد. مثل اینکه این فرایند شبیه بهمن می ماند که هنوز معلوم نیست چه اقداماتی باید برای توقف کردن آن انجام داد. اگرچه بسیاری از تحریم های جدید ایالات متحده هنوز به اجرا در نیامده اند و اما سرمایه خارجی از کشور ما در حال فرار است. تمامی این وضعیت منجر به ایجاد خلق و خوی بین مردم و رسانه ها، البته در رسانه های خارجی، می شود. بنابر نوشته روزنامه Bild آلمانی، مقامات ایران قصد دارند 300 میلیون یورو از حساب بانکی در آلمان بکشند و با هواپیما برای مبارزه با تحریم های آمریکا در ماه های آینده به ایران، بفرستند. بنابراین گزارش، این پول نقد برای ارائه به شهروندان ایرانی هست که به علت عدم دسترسی به کارت های اعتباری ویزا و مستر نیاز به یورو در طی سفر خود به کشورهای اروپایی دارند، است. 

من حتی نمی دانم چه باید بگویم. بله، من شنیده ام که مقدار زیادی از پول ایران در بانک تجاری اروپا موجود است و این حساب ها از سوی دویچه بانک مرکزی آلمان اداره می شود. اما انتقال این پول با هواپیما یه کشور.... یعنی واقعا وضعیت این همه وخیم است؟ 
از سوی دیگر – اگر دفتر فدرال آلمان برای نظارت مالی در حال حاضر به بررسی این موضوع مطابق با قانون تاریخ های اعتباری و پول شویی شروع کرده است، چرا که نه؟ پس چگونه باید سخنان رودولف سعد رئیس CMA CGM Group سومین شرکت بزرگ حمل و نقل کانتینر در جهان، در رابطه با خروج این شرکت از ایران به دلیل تحریم های آمریکا  علیه تهران را نادیده گرفت؟ همه اینها حقایق است.

مقامات ما اخیرا زیاد می گویند که گویا همکاری با اروپا و توسعه روابط با آن، به ما فرصت جلوگیری از آسیب های تحریم های آمریکا را خواهد داد. البته این یک اشتباه است - اروپا نمی تواند به طور کامل خسارات ناشی از خروج شرکت های اروپایی از بازار ایران به دلیل تهدید تحریم های ایالات متحده را جبران کند. این را هیکو ماس وزیر خارجه آلمان به طور مستقیم بیان کرد. 

بله اروپا در حال حاضر در تقاطع قرار گرفته است. این کشور دیگر خواستار قراردادهای سودمند با کشورما نیست، به ویژه زمانی که قیمت گاز و نفت بطور قابل توجه افزایش یافته است. اما همچنین دوست ندارد تحت تحریم های آمریکا قرار گیرد و سود خود را از دست دهد. همچنین نمی توان گفت که اروپایی ها قضیه را طول می دهند تا زمان بدست آورند. خودتان قضاوت کنید: فرانسه در حال حاضر، همراه با بقیه شرکای خود در حال کار برای ایجاد یک مکانیزم ویژه اقتصادی که به ایران اجازه خواهد داد حتی پس از تحریم های آمریکا به نجارت خود ادامه دهد، است. به گفته ژان ایو لو دیزاین وزیر امور خارجه فرانسه، راه اندازی این مکانیزم برای ماه نوامبر میلادی سال جاری در نظر گرفته شده است. (زمانی که تحریم های آمریکا به طور کامل اجرا خواهند شد.) لو دیان گفت: «ما نیاز به ایجاد یک سازوکار با شرکای اروپایی - انگلیس، آلمان، چینی و روسیه خود داریم که به ایران اجازه دهد تا زمانی که آن به تعهدات خود عمل می کند، به تجارت خود ادامه دهد». همچنین وی از ایران خواست که به تهدیدات خود در رابطه با خروج از برجام، پایان دهد. وی گفت: «این توافق همچنان ادامه دارد. تعهداتی است که ایران باید به آنها عمل کند و همچنین به تهدیدات دائمی خود در رابطه با خروج از برجام، پایان دهد». 

به نظر من قامات ما حرف های وی را جدی گرفتند-  زیرا، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اظهار داشت که ایران از برجام خارج نخواهد شد، اگر این توافق سودی برای ایران داشته باشد. روحانی گفت: «اگر دیگر طرفین توافقنامه بتوانند منافع کشورمان را تضمین کنند، ما به این توافقنامه بدون ایالات متحده نیز ادامه خواهیم داد. همه اعضای باقی مانده این توافقنامه قدرت سیاسی قوی را از خود نشان دادند». این بیانیه وی را همچنین فدریکا مورینی رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا نیز تایید کرد، طوری که وی گفت: ما به اجرای کامل این توافقنامه متعهد هستیم. 

بنابراین، به ایالات متحده و به ویژه به ترامپ یک پیام فرستاده شد که تمام طرفهای دیگر این توافقنامه هسته ای همچنان به دنبال ادامه آن هستند و همچنین از حقوق و منافع شرکت کنندگان در آن حمایت خواهند کرد. این پیام نه تنها از سوی ایران، بلکه از سوی اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد، بود. موضع ما به این دلیل قوی است، زیرا به معنای پیروی از توافقنامه های بین المللی، حفاظت از قوانین بین المللی و نظم میباشد. 

زمان دی حال سپری شدن است- دوره های مختلف برای آغاز اجرای واقعی تحریم ها گفته می شود- از اوایل ماه اوت تا ماه نوامبر میلادی. اما در هر صورت، نباید با اقدامات متقابل در انتظار این دوره نشست. در اینجا بار دیگر نیاز به اقدامات هماهنگ با شرکای روسیه، چینی و اروپایی، است. اقدامات باید هم سیاسی و هم اقتصادی باشند. از لحاظ سیاسی باید برای مقابله با توسعه سیاست ترامپ تلاش کرد و از لحاظ اقتصادی باید روابط تجاری با روسیه، چین و اتحادیه اروپا را توسعه داده و برای ایجاد یک مکانیسم موثر جهت جلوگیری از اقدامات ایالات متحده، تلاش کرد. همچنین در اقتصاد، نیاز به توسعه پروژه های مشترک بیشتر، استفاده از ارز داخلی و یا یورو، بیمه قراردادها از تحریم های ایالات متحده، ارائه درخواست تجدید نظر به دادگاه های بین المللی و محاکم اقدامات ترامپ، مورد نیاز است. تنها به این صورت می توان از رییس جمهور وحشی آمریکا که یک بازی بسیار خطرناک را آغاز کرده، جلوگیری کرد. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]