قاسمی نگرانی ناتو از برنامه موشکی ایران را «بی اساس» خواند

09:27:51 1397-04-22

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه به بیانیه نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است: «ابراز نگرانی کشورهای عضو ناتو از برنامه موشکی ایران کاملا بی اساس و بی مورد است. برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران نه تنها ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست، بلکه کاملا متعارف و دفاعی است و ایران نیز همچون تمام کشورهای مستقل جهان حق برخورداری از تمامی برنامه های متعارف نظامی - دفاعی برای دفاع از منافع، مردم و کیان کشور خود را دارد.»

وی تصریح کرده است: «قطعا اینگونه ابراز نگرانی های بی مورد تاثیری بر سیاست کشورمان در حفظ، توسعه و تقویت توان و برنامه موشکی دفاعی نخواهد داشت.»

رهبران کشورهای عضو ناتو روز گذشته در بیانیه خود از تشدید آزمایش های موشکی ایران در راستای افزایش برد و دقت موشک های بالیستیک این کشور ابراز نگرانی کرده بود.

در بخش دیگری ازبیانیه رهبران ناتو از ایران خواسته شده بود کلیه اقداماتی که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و پیوست های آن مطابقت ندارد، بپرهیزد.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ بر سر «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) به توافق دست یافتند. بر اساس این توافق، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی هسته ای علیه ایران نیز معلق یا برداشته شدند.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از حصول توافق هسته‌ای وین و با هدف تأیید آن صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند.

فعالیت های منطقه‌ای ایران

بهرام قاسمی در واکنش به ابراز نگرانی سران ناتو از «فعالیت های بی ثبات کننده ایران در سراسر منطقه خاورمیانه» گفته است: «جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار همکاری و گفت و گوی درون منطقه ای با همسایگان خود بوده و به آن اعتقاد و باور دارد و از هیچ فرصتی برای ورود به این گفت‌وگوها با همسایگان خود در هر شکلی دریغ نکرده و نمی کند.»

این در حالی است مقام‌های آمریکایی ایران را متهم می کنند که منشا اکثر مشکلات منطقه خاورمیانه است. آنها به مسایلی مانند حمایت ایران از حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه یا حمایت تسلیحاتی از شورشیان شیعه حوثی در جنگ داخلی یمن اشاره می کنند.

سران کشورهای عضو ناتو نیز روز گذشته حمایت‌های ایران از گروه‌های مختلف شبه‌نظامی و مسلح در منطقه خاورمیانه را «محکوم» کردند.

در بیانیه سران ناتو همچنین از ایران خواسته شده است که با کمک کردن به برقراری صلح در منطقه و مقابله با اقدامات تروریستی نقش سازنده‌ای ایفا کند.

REALIRAN.net