ایران راه جدیدی برای مقابله با ترامپ انتخاب کرد

16:43:44 1397-04-27

مخالفت کشور ما با اقدامات ضدایرانی ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سطح جدیدی رسیده است.

مخالفت کشور ما با اقدامات ضدایرانی ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سطح جدیدی  رسیده است. در واقع در این وضعیت، ایران باید تلاشهای لازم برای جلوگیری از ترامپ را انجام دهد. اقدامات اخیر وی، تایید این سخنان ما است- وی یک رئيس جمهور جدی یک کشورابرقدرت نیست، بلکه یک دلقک سیاسی است که قادر به آینده بینی نتایج اقدامات خود نیست. در این وضعیت، آماتوریسم سیاسی، فقدان وضعیت پیش بینی، پوپولیسم از سوی وی، تعجب آور نیست.

بنابراین در حال حاضر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ما بیان کرد که ایران به دیوان بین المللی دادگستری علیه اقدامات ایالات متحده و تحریم های یک جانبه این کشور علیه ایران، شکایت کرده است. من از این پس از دریافت این خبر بسیار خوشحال شدم. وی افزود که « امروز ایران برای پاسخگوکردن آمریکا بدلیل تحریم‌های غیر قانونی یکجانبه، به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد. ایران در برابر بی‌اعتنایی آمریکا به دیپلماسی و تعهدات قانونی به حاکمیت قانون متعهد است. لازم است که با نقض قوانین بین‌المللی مقابله شود.» 
پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از برجام خارج شد و اقدامات خود علیه کشورمان را اعلام کرد، جهان نسبت به تهران به دو قسمت تقسیم شد. به ویژه این اقدام ترامپ باعث واکنش منفی از سوی سران کشورهای جهانی اروپا، روسیه و چین شده است. اما با این حال متحدان واشنگتن در اتحادیه اروپا اعلام کردند که همچنان به حضور خود در توافقنامه هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد، ستیون منوچین وزیر دارایی آمریکا کشورهایی را که به همکاری با خود با ایران در زمینه تجارت ادامه می دهند را تهدید به تطبیق تحریم های جدی از سوی واشنگتن کرد.

چشم انداز دادگاه کشور ما نسبت به ایالات متحده در این وضعیت چقدر است؟ بنظر من بسیار امیدوار کننده است. زیرا این یک پرونده دعوا نیست، بلکه یک دادخواست برای حمایت از موقعیت ما در جهان است. موقعیتی که از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان ملل متحد، روسیه، چین، کشورهای اروپا و غیره حمایت می شود. ترامپ رئیس ایالات متحده ،اسرائیل و عربستان سعودی ترجیح می دهند این را نادیده بگیرند، بنابرگفته دیگر می گویند که این مشکلات آنها است- هدف این مسئله ماهیت ماده را تغییر نمی دهد.
به خصوص که سابقه معکوس وجود دارد – اخیرا در می ماه سال جاری میلادی، دادگاه ایالات متحده حکم داد که ایران باید بیش از 6 میلیارد دلار به بستگان قربانیان حمله تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی، پرداخت کند. بر اساس نتایج دادگاه آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی ایران مسئول مرگ بیش از یک هزار نفر در حادثه حملات 11 سپتامبر شناخته شده اند. ایران باید 12.5 میلیون دلار به همسران قربانیان و 8.5 میلیون دلار به کودکان و والدین قربانیان، 4.25 میلیون دلار به برادران و خواهران قربانیان این حادثه پرداخت کند.

اگر چه وزارت امور خارجه ایران به شدت این حکم دادگاه عالی ایالات متحده را محکوم کرد، اما به هر حال ما پول را از دست دادیم؛ زیرا این پول ها از دارایی های مسدود شده ایران، کم خواهند شد. چنین وضعیت در سال 2016 میلادی نیز پیش آمده بود، طوری که دادگاه عالی ایالات متحده حکم داد که ایران باید حدودا دو میلیارد دلار به قربانیان و خانواده های قربانیان حملات تروریستی سال 1983 و 1996 میلادی، پرداخت کند. بله، به نظر من این حکم، از قوانین بین المللی دور بوده و یک سرقت آشکار پول ایران بود. اما واقعیت این است. همچنین در سال 2012 میلادی کنگره آمریکا قانونی را به اجرا درآورد که ایران را مسئول به پرداخت غرامت برای حساب های مسدود شده آنها در سیتی بانک آمریکا، می داند.
بنابراین تصمیم دولت ما در رابطه با شکایت ترامپ در این وضعیت بسیار معقول و منطقی است- اگر ایالات متحده می تواند به دادگاه بروید و برنده شده و دارایی های ایران را مسدود کند، پس چرا ایران این کار را نکند؟ همچنین در حالی که شانس برنده شدن در این مسئله کاملا قابل توجه است- حمایت از «توافق هسته ای» از سوی سازمان های بین المللی، سازمان ملل، اتحادیه اروپا، آژانس بینالمللی انرژی اتمی و غیره در صدها اسناد ثابت شده هستند. هدر این اسناد بطور واضح بیان شده است که ایران به تعهدات خود در این توافقنامه عمل کرده است. این نیز یک استدلال بسیار جدی برای دادگاه بین المللی است.

البته اکثر آشنایان من در تهران بعید می دانند که دادگاه در لاهه عادلانه رفتار کند. اما به نظر من، نباید پیش از وقایع پیش رفت. البته در واقع دادگاه سازمان ملل باید در درجه اول از منافع عدالت حمایت کند. در حالی که بنظر سازمان ملل متحد، کشور ما به شدت به تعهدات خود در توافنامه هسته ای عمل می کند. یعنی حتی یک دلیل رسمی برای رد دادگاه نباید باشد. همچنین این یک روند سیاسی خواهد بود، ایالات متحده بی شک برای فشار آوردن بر دادگاه تلاش های خود را از هر طریق ممکن انجام خواهد داد. اما همه این حلقه ها که توسط ترامپ بوجود آورده شده اند، نباید مهمترین چیز را تحت الشعاع قرار دهد - ایالات متحده به طور جدی توافق بین المللی که توسط سازمان های معتبر بین المللی تأیید شده را نقض کرده است. در حالی که تمامی این سازمان ها بطور آشکار بیان می کنند که ایران به تعهدات خود عمل می کند. 

امیدوارم که اختلاف قانونی بین ایران و ایالات متحده در این وضعیت، راه موثری برای خنثی کردن خشم تندرو ضد ایرانی باشد. علاوه بر این، در صورت پیروزی، این یک نشانه خوبی برای نیروهای ضد ایرانی دیگر و یک ابزار موثر علیه متحد شدن آنها، خواهد بو. 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]