جنبش جدید طرفدار ایران در مقابل تهدیدات ترامپ

14:14:00 1397-05-02

فرایندهای متنوع گوناگون ضد و طرفدار ایرانی امروزه فعال تر شده اند. علیه کشور ما ایالات متحده، اسرائیل، عربستان سعودی، و برخی از کشورهای عربی هستند و روسیه، چین و برخی کشورهای اروپایی و غیره نیز از ایران حمایت می کنند. ما معمولا عادت کردیم همکاری بین روسیه و چین و کشورهای اروپایی را مشاهده کنیم و اما مثل اینکه در هفته جاری شاهد حمایت ایران از سوی چین و اروپا خواهیم شد.

فرایندهای متنوع گوناگون ضد و طرفدار ایرانی امروزه فعال تر شده اند. علیه کشور ما ایالات متحده، اسرائیل، عربستان سعودی، و برخی از کشورهای عربی هستند و روسیه، چین و برخی کشورهای اروپایی و غیره نیز از ایران حمایت می کنند. ما معمولا عادت کردیم همکاری بین روسیه و چین و کشورهای اروپایی را مشاهده کنیم و اما مثل اینکه در هفته جاری شاهد حمایت ایران از سوی چین و اروپا خواهیم شد.
وجود این بی دلیل نیست- درگیری ایالات متحده با کشور ما هر چیمی گذرد با شدتر می شود. اقدامات ترامپ قابل پیش بینی نیست و اظهارات پوپولیستی وی  وضعیت اطراف ایران را پیچیدتر می کند و موجب ترس سرمایه گذاران و شرکای ما می شود. این نیز به صورت غیرمستقیم بر روی دوستان انگشت شمار ایران تاثیر منفی می گذرد.  دوست اصلی ما –روسیه- نیز روزای خوشی را نمی گزراند و خود این کشور نیز با تحریم های آمریکا مواجه است، به این دلیل نیاز به وحدت دوستانه است. 

یکی از این بالقوههای جذاب برای کشور ما قالب فرانسه -آلمان-انگلستان است. اینکه آلمان و بریتانیا قصد ادامه توافقنامه هسته ای ایران را دارند،  نشان دهنده این است. زیرا جریمی هانت وزیر خارجه المان پس از گفتگو با یکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، در این رابطه به خبرنگاران گفته است. وی گفت: «حتی اگر انگلستان از اتحادیه اروپا خارج می شود، این چیزی را تغییر نمی دهد، زیرا ما همچنان به دفاع از منافع و ارزش های مشترک خود در سطح بین المللی ادامه خواهیم داد. این، البته، در تجارت و تغییرات آب و هوا، از جمله موضوعات مهم سیاسی که ما در رابطه با آن با انگلستان بطور دائمی در حال تماس هستیم، مثلا توافق هسته ای ایران، یا جستجو یک راه حل سیاسی برای جنگ در سوریه». 

قابل توجه است که اخیرا آلمان، انگلستان، فرانسه به نوبت نقش لوکوموتیو در ابتکارات غلبه بر بحران آغاز شده توسط ترامپ را به عهده می گیرند. این نیز نشان می دهد که آنها هر کدام به طور جداگانه و دست جمعی می خواهند به رئیس جمهور آمریکا نشان دهند که او در اظهارات تند و تیزانه خود اشتباه می کند. من مطمئن نیستم که این ترامپ را متوقف خواهد کرد و اما این باعث تفکر در رابطه با موقعیت شرکای اروپایی خود خواهد شد. همچنین اروپایی ها در رابطه با این هر روز سخن می گویند- اخیرا کریستوفر برگر نماینده رسمی وزارت امور خارجه آلمان گفت که وزارت خارجه آلمان خواستار گفتگو و حذف تنش در گفتگو بین ایران و ایالات متحده است. وی در جواب به سوال های روزنامه نگاران گفت: «ما خوستار مذاکرات هستیم و از طرف ها می خواهیم که اعتدال و آرامش را حفظ کنند». بورگر افزود که تهدیدات دوجانبه در رابطه جنگ، باعث ایجاد تنش بیشتر در منطقه خاورمیانه می شود و این قابل قبول نیست. 

در همین راستا، در اتحاد با کشورهای اروپایی، چین نیز فعال است. سیاست چین حیله گرتر است-  این کشور دارای تجربه اثرات جنگ تجاری با ایالات متحده است، چین برای بدست آوردن ایران قوی به عنوان یک وزنه تعادل برای جلوگیری از گسترش نفوذ آمریکا در خاور میانه و رشد بیش از حد هند در منطقه، علاقه مند است. علاوه بر این، نفت ایران نقش بسیار مهمی در اقتصاد چین دارد، اگر صادرات نفت ایران به چین توقف یابد، این اقتصاد چین را تضعیف خواهد کرد. این به نفع واشنگتن است، اما به نفع پکن نیست. به این دلیل چین که از دست ترامپ عصبانی است، به دنبال راه های کمک به ایران است. 
دلیل بیانیه های مختلف این «امپراتوری آسمانی» نیز این است. بنابراین، در جلسه روز دوشنبه، گینگ شوانگ سخنگوی وزیر امور خارجه چین، در راطبه با تهدیدهای متقابل  رهبران ایران و ایالات متحده، گفت که چین امیدوار است که واشنگتن و تهران مشکلات خود را از طریق مذاکرات صلح آمیز حل خواهند کرد. وی گفت: «موقعیت سازگار ما این است که همه کشورها باید روابط دوجانبه خود را توسعه دهند و مشکلات خود را از طریق مذاکرات بر اساس پنج اصل همزیستی مسالمت آمیز و سایر اصول بین المللی، حل کنند». 

یعنی موقعیت این کشورها بسیار واضح و آشکار است. اما جواب ترامپ به اظهارات چی خواهد بود؟ متاسفانه هم اکنون کسی جواب این را نمی داند- حتی خود ترامپ.  علاوه بر این، جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا گفت که ترامپ در گفتگو با وی، وعده داد که ایران تاوان سختی را پس خواهد داد. این تهدیدات چیست؟

حسن روحانی رئیس جمهور ایران به آمریکا هضدار داد که با آتش بازی نکند و همچنین تاکید کرد که ایران کسی نمی جنگد  و قدرت ایران محدود است. در جواب به این سخنان ایران، رهبری آمریکا از تهران خواست که هرگز آمریکا را تهدید نکند، در غیر این صورت ایران عواقب دیگری را که هرگز در تاریخ ندیده را خواهد دید. این سخنان بلند پروازی است، اما چه چیزی پشت آن است؟ امیدوارم که آمریکا مثل کره شمالی تا پایان نخواهد رفت و این تهدیدات تبدیل به جنگ واقعی بین ایران و آمریکا نخواهد شد.  زیرا اگر ترامپ خاورمیانه را به آتش دهد، کسی قادر به خاموض کردن آن نخواهد بود و نتایج آن برای تمام جهان غیر قابل پیش بینی خواهد بود.  اروپا، روسیه و چین همچنان برای متقاعد کردن ترامپ تلاش می کنند. اما آیا وی به سخنان آنها گوش خواهد داد، این یک سوال است. 

حمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]