در جستجوی راه نجات از استراتژی ارز: مقامات به اعتراضات مردم با چی پاسخ خواهند داد - امتیازات یا خشونت؟

18:02:58 1397-05-16

تظاهرات علیه افزایش قیمت ها و کاهش ارزش پول ملی که در سراسر کشور در حال وقوع است، به نظر می رسد که برای مدت طولانی در یادها باقی خواهد ماند.

تظاهرات علیه افزایش قیمت ها و کاهش ارزش پول ملی که در سراسر کشور در حال وقوع است، به نظر می رسد که برای مدت طولانی در یادها باقی خواهد ماند. خود من شاهد افراد اعتراضگر که در ولیعصر جمع آمده بودند شده ام و آنها با فریاد اعتراض خود از وضعیت اقتصادی کشور را اعلام می کردند و سطل زباله ها را به آتیش داده و شعارهای ضد دولتی فریاد می زدند. صحنه دلخراشی بود و من را یاد رویدادهای سال 1388 که پس از انتخاب دوم محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور کشور رخ داد، می انداخت.  همچنین با توجه به اینکه این اعتراضات در شهرهایی مانند، مشهد، شیراز، اصفهان و شهرهای دیگر نیز صورت گرفته، آشکار است که این یک روند سیاه برای مقامات است.

همه چیز شبیه وقایع سال های گذشته است که مردن شعار میدادند و از مقامات می خواستند که از رشد قیمت مواد غذایی و کاهش ارزش تومان جلوگیری کنند و این تظاهر کنندگان را توسط پلیس سرکوب کردند... متاسفانه همیشه مردم هادی رنج می برند. این یک بی نظمی دولت است. زیرا برای من به عنوان یک شهروند ایرانی باید بی تفاوت باشد دلیل این مشکلات ترامپ است و یا چیز دیگر. من تنها می خواهم زندگی نرمالی داشته باشم و هر روز با ترس وارد فروشگاه ها نشوم که آیا قیمت ها افزایش یافته اند یا نه و آیا پول توی جیب من، اجازه خرید به من می دهد یا نه...

آیا مقامات تمایل و قدرت و مهمتر از همه، فرصت تغییر همه چیز را دارند؟ پاسخ دادن به این سوال سخت است. به نظر می رسد که اولین گام برداشته شده است - بانک مرکزی یک هیات بزرگ را عوض کرد، چند نفر بازداشت شده اند و رئیس این بانک نیز تغغیر یافت و عبدالناصر همتی به عنوان ردیس جدید بانک مرکزی اعلام شد، همچنین محدودیت های فروش ارز توسط صرافی ها برداشته شد و بانک اعلام کرد که دیگر در نرخ ارز دخالت ندارد.  رئیس بانک مرکزی گفت: «ارزش دلار بر اساس تقاضا و عرضه شکل خواهد گرفت. علاوه بر این، ممنوعیت فروش دلار توسط صرافی ها برداشته شد و ارز مسافرتی هم لغو گردیده است». مقامات همچنین قصد ندارم واردات ارز و طلا به کشور را محدود کند و همچنین کالاهای اساسی و دارو را می توان با دریافت ارز دولتی خریداری کرد. 

امیدوارم این اقدامات حداقل نتایج مثبتی خواهند داشت. زیرا تصمیم امتناع از دلار و استفاده از یورو در پرداخت های بین المللی نتایجی جز دستگیری احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی، نداشت. به نظر من عراقچی در این وضعیت مقصر نبود و اما مقامات می خواهند تمام مشکلات اقتصادی دولت را بر گردن وی بگزارند.  زیرا ادعای اینکه تنها عراقچی مقصر بحران ارزش تومان است، غیر قابل قبول است. حتی اگر این ادعا درست باشد، پس این بدان معنا است که وضعیت اقتصاد و ارز کشور بسیار وخیم است، زیرا تنها یک نفر مسئول این مسئله میباشد و آن هم کار خود را بلد نیست! 

بله، در حال حاضر دولت اعلام کرده است که قانون منع فروش ارز آزاد توسط صرافی ها را لغو کرده است، یعنی قانون تصویب شد در چند ماه پیش را که منجر به سقوط ريال شده بود را لغو کرده است. اما هنوز سخن گفتن در رابطه با نجات کامل از مشکلات، زود است. دلالان دلاری خیابان های تهران را پر کرده اند و بنظر من این هنوز آخر مرز نیست و باید چندی پس از قانون جدید بگزرد تا ما شاهد نتایج آن شویم.
همچنین دونالد ترامپ رئيس جمهور آمریکا گفت که آماده دیدار با رئيس جمهور ایران را دارد و وضعیت اقتصادی در ایران روز به روز در حال بدتر شدن است.  ترامپ گفت: «اقتصاد ایران به سرعت روز به روز در حال بدتر شدن است. دیدار خواهیم کرد یا نه این بطور کامل به ایران وابسته است». این دومین اشاره غیر مستقیم وی به خواستار خود جهت دیدار با روحانی است، اما تاکنون هیچ واکنشی واضح از سوی دولت ما وجود ندارد. شاید شروط اعلام شده توسط مایک پومپوئ وزیر امور خارجه در رابطه با اینکه ایران باید در سیاست داخلی و خارجی خود و شرایط توافق هسته ای، تغییراتی ایجاد دهد، برای صورت گرفتن دیدار با روحانی، برای کشور ما قانع کننده نیست. کشور ما می خواهد که ابتدا ایالات متحده به توافق هسته ای بازگردد و تنها بعد از آن می توان در مورد عوامل دیگر صحبت کرد.

اگر ما در مورد میزان شانس ایالات متحده جهت خروج ما از سوریه سخن گوییم، باید گفت که این غیر ممکن است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه پیشتر اظهار داشته است که تا زمانی که دولت سوریه تمایل دارد، ما در این کشور هستیم. قاسمی گفت: «وظیفه مهم ما به غیر از درخواست دولت سوریه، مبارزه علیه تروریسم است. به محض این که ما مشاهده کنیم که ایجاد ثبات در سوریه نزدیک است و مبارزه با تروریسم در حال به پایان رسیدن می باشد و پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه وجود دارد، ما حضور مشاوره در سوریه را کاهش می دهیم و یا حتی می توانیم بطور کلی از این کشور خارج شویم». همه می دانند که در آینده نزدیک رخ دادن این اتفاق ها غیر ممکن است...  

ایران مزایای دیگری دارد - موضع روشن و حمایت رهبران جهانی. همچنین، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان گفته است که آمریکا از اینکه تحریم های جدید علیه کشور ما تطبیق کرده، پشیمان خواهد شد. روحانی گفت: «ایران به جهان ثابت خواهد کرد که به رغم تحریم های ایالات متحده، به وعده های خود عمل می کند. من از مردم کشور برای مبارزه با تحریم های آمریکا می خواهم که متحد شوند». وی همچنین افزود که پی از تطبیق تحریم ها از سوی آمریکا، هیچ نیازی در دیدار با ترامپ نیست. 

این نشان می دهد چیزی دست ترامپ نرسید. به ویژه جبهه ی متحد ضد ایرانی همچنان تشکیل نشد- تلاش های ترامپ نتایجی نداشت. هفته پیش ژان ایو لو دریئان وزیر امور خارجه فرانسه، جرمی هانت همکار انگلیسی وی، هایک و ماس وزیر امور خارجه آلمان و فدریکا موگرینی رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا ، بیانیه ای مشترکی را دادند که در آن گفته می شود که آنها از تطبیق دوباره تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کنند و به توافق هسته ای با ایران ادامه خواهند داد. 

تمامی اینها نشان می دهند که ترامپ به هدف خود نتوانست برسد، با اینکه تلاش های بسیاری کرد.  تحریم ها آغاز شدند و آمریکا هم اکنون تنها ميتواند تماشا كند كه ايران چگونه با تحریم های وی مبارزه خواهد کرد. متاسفانه تنها مردم عادی از این مبارزات اقتصادی رنج  می برند و اما چاره ای نیست ما مردم ایرانی دارای تجربه چنین مبارزه ها هستیم و بنظر من از عهده این مشکلات نیز برمیایم.

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]