اوج تحریم ها: ضربه سخت تر از آنی که انتظار می رفت بود

14:34:02 1397-05-29

اقتصاد ایران از تحریم های آمریکا بیشتر از آنی که انتظار می رفت، رنج می برد.

اقتصاد ایران از تحریم های آمریکا بیشتر از آنی که انتظار می رفت، رنج می برد. اگر چه مقامات ما می گویند که آماده مقبله با این تحریم ها هستند و اما واقعیت چیز دیگر را نشان می دهد. فشار اقتصادی فرصت های ایران را محدود می سازد و در آینده ای نزدیک می توانیم با مشکلات جدی در تمامی زمینه های زندگی اجتماعی و اقتصادی روبرو شویم.


با این حال وضعیت در حال توسعه است و انتهای تونل حتی نوری وجود ندارد. این نیز باعث سردرگمی مقامات می شود و آقای خامنه ای رهبر کشور بیان کرد که اقتصاد کشور بیشتر از مشکلات داخلی رنج می برد تا از تحریم های آمریکا. واضح است که وی می خواهد مردم را فریب دهد. برای این نیز هم اکنون دنبال یک بدبختی هستند که بتوانند همه چیز را به گردن وی بندارند. سخنان رهبر: «تحلیلگران و نمایندگان دولت موافق هستند: مشکلات موجود فعلی ما از خارج به وجود نیامده است، آنها دلایل داخلی دارند و یکی از دلایل آن اشتباه در ریاست است»، تایید این است. 

بیانیه علی خامنه ای برنامه ریزی شده برای فرار از مسئولیت و گناه کار علام کردن کسی دیگر در این بحران موجود. پس با این وجود اگر ترامپ تحریم تطبیق نمی کرد و همچنان از «مشکلات موجود داخلی» بی خبر می ماندیم. سوال این است که مشکالت خارجی در هم آمیخته اند. اما چه کسی بهتر از خامنه ای بداند که این سیاست های کوتاه بین وی منجر به چنین وضعیت شده است. اما آیا این وی بود که احمدی نژاد رئیس جمهور سابق را علیه مردم تحریک می کرد و افرادی را که جرات مخالفت با آنها را داشتند را سرکوب می کرد؟ در نتیجه، در قدرت تنها کسانی که با تمامی اقدامات دولت موافقت می کردند ماندند. و در نتیجه؟ در ایران تقریبا هیچ چهره سیاسی روشن فکر نماند، اکثر مقامات موافقان رهبر هستند. 


پس در واقع، علی خامنه ای باید از ترامپ تشکر کند- زیرا رئيس جمهور آمریکا ناخواسته چشمان رهبر را به واقعیت ها باز کرده است. اکنون، پس از نامه صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه که در آن وی اظهار داشت که دشمنان جنگ اقتصادی علیه مردم ایران را انداخته اند  و بنابر این خواستار اجازه برای دسترسی به اقدام قاطع و سریع در چارچوب قانون است. خامنه ای گفت: «من با این پیشنهاد موافق هستم. هدف این است که مجرمان اقتصاد را فورا و عادلانه مجازات کنیم. لطفا توصیه های مناسب دادگاه را ارائه دهید».

چون از روش انجام این اقدامات مطلع هستم، من آغاز دستگیری و اتهامات مقامات فاسد و پخش این اخبارها در تلویزیون های دولتی را می توان پیش بینی کرد. مقامات تشنه خون هستند و چون دستشان به ترامپ نمی رسد، پس می توان شهروندان خود که در رده های پایین دولت مشغول فعالیت هستند را می توان متهم به نابودی اقتصاد کشور کرد. 


اما بهتر بود تمام قدرت خود را به چیزهای بهتری منتقل می دادند. به ویژه باید دنبال بازارهای جدید نفت و گاز و گسترش همکاری با شرکایی که از ترامپ ترس ندارند، باشند. علاوه بر این، در این زمینه چشم اندازهای مثبتی وجود دارد. برای مثال می توان گفت که شرکت ملی نفت چین سهم نفت و گاز شرکت توتال فرانسه را در پارس جنوبی خریداری کرده است. بنابراین، سهم شرکت ملی چین 30 درصد افزایش یافته و به 80.1 درصد رسیده است. بله توتال به دلیل تحریم های ایالات متحده مجبور به ترک ایران شد. اما همانطور که می دانید هیچ جای خالی-خالی نمی ماند و در حال حاضر چین جای فرانسه را گرفته است. چینی ها به دنبال فکر می کنند و می دانند که پارس جنوبی بزرگترین میدان گاز در جهان است. ذخایر آن 13.8 تریلیون متر مکعب تخمین زده می شود. این یک سرمایه گذاری عالی برای آینده است، تعهد رفاه برای ایران و چین می باشد. 


اما البته، برای ما هم اکنون سخت است. حتی بسیار سخت است. آمارها بی رحمانه هستند – کاهش صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه میلادی همچنان ادامه دارد، مصرف کنندگان اروپایی خرید ها را قطع می کنند و عرضه به فرانسه و کره جنوبی کاملا متوقف شده است. این داده های آژانس بین المللی انرژی است که اظهار داشت که صادرات نفت ایران 90 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 2.19 میلیون بشکه در روز رسیده است، زیرا مصرف کنندگان اروپایی خرید خود را کاهش داده اند  و کره جنوبی به طور کامل آنها را در آستانه تحریمهای آمریکا علیه ایران را متوقف کرده است. بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی Kpler، صادرات نفت ایران به اروپا از جمله به ترکیه در ماه ژوئیه میلادی به میزان 140 هزار بشکه در روز به ازای ماهانه به 410 هزار بشکه کاهش یافته است. در حالی که در سال 2017 میلادی این شاخص به طور متوسط 750 هزار بشکه در روز بوده است. عرضه به فرانسه کاملا متوقف شده است ...

اما به نظر من، این پایان نیست. زیرا ما بر خلاف بحران سال های گذشته به طور موفق آمیز، تجارت آسیایی خود را توسعه می دهیم. صادرات نفت ایران به آسیا در ماه جولای میلادی افزایش یافته است از 50 هزار بشکه در روز به 1.65 میلیون بشکه در روز رسیده، طوری که چین خرید های خود را افزایش داده است و هند به طور کلی آنها را به سطح رکورد رسانده است. این تعجب آور نیست، زیرا کشور ما اعلام کرد که آماده کاهش قیمت نفت در مقابل تقاضای بازار و اقدامات دیگر صادرکنندگان، است. بنابراین ما قصد تسلیم شدن نداریم و به آینده امیدوار هستیم...

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]