نماینده ایلام : 80 درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند

15:23:55 1397-06-22

ایلام رتبه نخست خودکشی در دنیا است

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، نماینده ایلام در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه ایلام رتبه نخست خودکشی در دنیا را داراست، گفت: از مسئولان تقاضا داریم برای مشکلات فراوان این استان چاره‌ای بیندیشند.

حمداله بیگی در نهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در تهران برگزار شد، اظهار داشت: نمایندگان محترم در مجلس چه کار می‌کنید؟ آیا از وضعیت مردم در حوزه انتخابیه‌تان اطلاع دارید که چه بلایی برسرشان آمده است؟ در استان ایلام به خاطر فقر و نداری و بیکاری مردم دست به خودکشی می زنند. به جای پرسش و پاسخ‌های صوری در مجلس به فکر راه حل برای برون رفت از وضعیت کنونی باشید. چرا طرحی مبنی بر نظارت تصویب نمی‌کنید؟ 

وی افزود: راه‌حل همه مشکلات نظارت صحیح است نه نظارت صوری و ناسالم. شاید تحریم و سوء مدیریت و عدم نظارت در شماها بی‌تاثیر باشد ولی مرفهین بی درد و کاخ نشینان بدانید و کمی شیشه دودی‌های ماشین‌های آخرین سیستم و ضد گلوله‌هایتان را پایین بیاورید و ببینید در اطراف‌تان چه می‌گذرد. مردمان کمر خم شده، رنجیده و تحت امرتان کارت یارانه‌ای و صدقه‌ای خود را به ضمانت نان‌خشک در گرو نانوایی‌ها قرار می‌دهند. چرا به خودتان نمی‌آیید و دنبال چاره‌اندیشی نیستید؟ 

وی افزود: شرایط اقتصادی و سیاسی کشور ایجاب می‌کند که هر چه زودتر شیوه مطمئنی برای تامین مواد غذایی، تدوین و اجرا شود. بازگشت به سیستم توزیع کوپنی که مواد غذایی ضروری را شامل می‌شود یک نیاز ضروری است که متاسفانه در دولت نهم و دهم با بی‌تدبیری حذف شد که این موضوع دست سودجویان را برای احتکار و انبار مایحتاج برای فردای گرانی‌ها باز می‌کند. 

بیگی ادامه داد: باید پدیده نوظهور رانت‌خواری، ویژه‌خواری، انحصار، سایر عبارات و مفاهیم آزاردهنده حذف شوند. امروز اقتصاد بیمار و شرایط نابسامان کشور مناسب باز‌های سیاسی نیست و ما در میان نبرد اقتصادی هستیم و دعوای سیاسی در میدان جنگ معنا ندارد. مجلس و سایر قوا حامی دولت باشند تا بتوان از این شرایط سخت عبور کرد و این شرایط سخت نیست اگر تحریم‌های داخلی برداشته شود.

یگی ادامه داد: امروز 80 درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند و این فقر حاصل مدیریت و سیاست غلط است. امروز شفاف‌سازی وجود ندارد. مشکل کنونی کشور فساد اقتصادی و عدم اراده قوی برای مبارزه با آن است. چرا دولت سکوت کرده است. به نظر می آید که منفعت دولت در بالا رفتن ارز، سکه و قیمت کالاهاست. کل یارانه‌ها در بودجه 4600097 میلیارد پیش بینی و کل حقوق کارکنان 20 میلیارد است که با این وضعیت اگر حقوق و یارانه‌ها را 50 درصد افزایش دهند باز بودجه آن تامین نشده است.

REALIRAN.net