پایان قصه گردشگری

16:42:00 1397-06-28

زندگی در ایران، چیز سختی است. هر روز با سورپریزهای زیادی مثل نوآوری ها، جنگ های ایدئولوژیک و اخبار منفی (اغلب) روبرو می شویم.

زندگی در ایران، چیز سختی است. هر روز با سورپریزهای زیادی مثل نوآوری ها، جنگ های ایدئولوژیک و اخبار منفی (اغلب) روبرو می شویم. یکی دیگر از سورپرایزها افزایش نرخ دلار و یورو در ایران است که به این دلیل نیز قصه توریستی به پایان رسیده است. به هر صورت، اکثر آشنایان من در تهران که در بخش گردشگری کار می کنند، شاکی هستند که مسافران به میزان قابل توجهی کمتر شده اند - مردم دیگر بودجه سفر به خارج و استراحت در آنجا را ندارند. 


در حالی که در سال 2017 میلادی موج سفر گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان 90 درصد افزایش یافته بود. ایرانی ها به باکو و نخجوان که همسایه شمالی ما هستند سفر می کردند و بسیار راضی برمیگشتند. من هم به این کشور سفر کرده ام و می توانم با اعتماد کامل بگویم که آذربایجان برای توسعه بخش گردشگری تمام تلاش خود را کرده و این تلاش نتایج خود را داده است. در این کشور مکان های دیدنی زیادی وجود دارد، شهرهای توریستی مثل: گبله، گوبا، شماخی، گالالتی، لیریک و غیره... همچنین آب و هوای بسیار تمیزی دارد و فرهنگ های ما بسیار شبیه هستند.  اما ترامپ لعنتی با تحریم های خود منجر شد که در سال جاری سفر ایرانیان به جمهوری آذربایجان 40 درصد کاهش یافته است. 

این قابل درک است – رزرو هتل، خرید بلیط، پرداخت خدمات دیگر- همه اینها نیاز به پرداخت پول نقد و ارز دارد و اما پول کجا بود؟ دلار بسیار گران شده و در صرافی ها به سختی می توان آن را خرید. کاهش ارزش ریال در شش ماه اخیر به سرعت در حال پیشرفت است. مقامات نیز تلاش خود را کردند، آنها خروجی کشور را تقریبا 3 برابر افزایش دادند. بنابراین، ضربه سختی به گردشگری زده می شود. دوستان من که مشغول کار در این بخش هستند، بسیار نگرانند...


چه باید کرد؟ هم اکنون مسافران سعی دارند تور رزرو شده خود را کاملا تصفیه کنند تا مبادا ارز دلار فردای آن روز افزایش یابد. اکثر آژانس های توریستی از مسافر خواهش می کنند که پکیج تور را کامل پرداخت کنند، زیرا معلوم نیست عاقبت ریال فردا چه شود. علاوه بر این، مردم دنبال هتل های ارزان در ترکیه، آذربایجان، گرجستان، روسیه و غیره هستند. چه باید کرد- ایرانیان عادت کرده اند که نرخ دلار هر روز افزایش می یابد. 

اکثر مردم از آژانس های گردشگری شکایت می کنند که قیمت های تورها بسیار بالا هستند. در حالی که آژانس ها تقصیری ندارند، زیرا آنها پول هتل، ویزا، بلیط هواپیما را با دلار خریداری می کنند و در نتیجه قیمت پکیج تور ها بطور مستقیم به نرخ دلار وابسته است. من چند بار شاهد تناقض بین آژانسهای مسافرتی و مشتریان که بخشی از پول سفر را پرداخت کرده بودند و ما بقی را قرار بوده بعدا پرداخت کنند و چند هفته دیگر که خواستند تمام هزینه تور را پرداخت کنند، نرخ دلار افزایش یافته و در نتیجه مسافر مجبور به پرداخت پول بیشتر از آنیکه اول به آن اعلام شده بود، شده است. اگر قراردادی بین مسافر و آژانس در رابطه با اینکه ما بقی پول را با نرخ قبلی دلار باید پرداخت کنند و یا با نرخ جدید نباشد، مشکلات زیادی به وجود می آید. 


همچنین، شده است که مسافرانی که بلیط هواپیما غیر قابل استرداد با تخفیف گرفته اند، به دلیل ترس از خرج بیش از حد در خارج از کشور به سوخت بلیط خود راضی شده اند و از سفر منصرف شده اند. 
بنظر من ما باید به دنبال ذخایر گردشگری پنهانی در ایران باشیم. همچنین آژانس های گردشگری می توانند از این وضعیت برای جبران خسارات ارز خارجی، افزایش قیمت، استفاده کنند. 


همچنین عوامل جدی دیگری نیز وجود دارد که مانع توسعه گردشگری داخلی در ایران می شود: این بلیط های گرانقیمت و شبکه حمل و نقل توسعه نیافته است. همچنین باید به طور فعال ارزش های توریستی ایران را در جهان افزایش دهیم. بسیاری از دوستانم به من می گویند که ایران از اروپا و ایالات متحده از لحاظ توریستی عقب است، گردشگران ثروتمند هرگز به طور گسترده ای به کشور ما نخواهند آمد. اما من در جواب می گویم که صدها مسافر با توجه به اقدامات ساده و منطقی دولت هر سال به پاتاگونیا و آرژانتین، سفر می کنند. به اینجا از پایتخت با هواپیما به راحتی می توان سفر کرد، در ورودی به پارک ها، شهرک هایی ساخته شده اند که در آنجا همی چیز می توان بدست آورد- راهنماها، نقشه ها، چادرها، غذا ها، هتل های خصوصی زیادی وجود دارند که انواع گشت و گذار را ارائه می دهند. همه اینها بسیار موثر هستند. 
مردم گردش را دوست دارند، آنها حتی به آفریقای جنوبی که شمار زیادی از بیماران ایدز و جرایم زیادی و جود دارد، به برزیل جایی که جرم و جنایت نیز بسیار بالا است، سفر می کند. بنابراین، آنها همچنین می توانند به ایران نیز سفر کنند - اگر ما شرایط مناسب برای گردشگران ایجاد کنیم. این نیز به نوبه خود منجر به ورود ارز به کشور، ایجاد مشاغل اضافی، توسعه صنایع، حمل و نقل، ارتباطات، ساخت و ساز، کشاورزی خواهد شد. 


متأسفانه، با وجود پتانسیل گردشگری بالا، ایران در حال حاضر مکان نامنسجمی در بازار گردشگری جهان دارد. در حالی که توانایی های بالقوه ایران با توسعه سطح زیربنایی زیرساخت های توریستی امکان دریافت 20 میلیون گردشگر خارجی را در سال دارد. ایران پتانسیل بالایی در گردشگری داخلی دارد، به رغم این واقعیت که زیرساخت های کسب و کار گردشگری و زیرساخت های گردشگری از ایده آل دور هستند و مشکلات اقتصادی و سیاسی از جمله تحریم های آمریکا وجود دارد.


باید برای جذب گردشگران از کشورهای گردشگری فعال - ایالات متحده، آلمان، انگلستان، بلژیک، دانمارک، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، چین تمرکز کرد. ما باید به آنها خدمات مختلف ارائه دهیم - برای مسافران اروپا باید استراحتگاه های ساحلی گرم و برای گردشگران از کشورهای جنوب – اسکی و غیره تهیه کرد. زیرا بدون این ها نمی توان درآمد از گردشگری ایران را افزایش داد.

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]