ردپای آمریکا: اقدام تروریستی برای مقامات یا علیه مقامات؟

13:17:36 1397-07-03

حمله تروریستی طی رژه نظامی در اهواز که 28 قربانی برجا گذاشت، یک فاجعه برای مردم ما بود.

حمله تروریستی طی رژه نظامی در اهواز که 28 قربانی برجا گذاشت، یک فاجعه برای مردم ما بود. هم اکنون تمام ایران به خانواده های کشته شدگان تسلیت عرض می کنند و 22 نفر که در این حمله تروریستی دست داشته اند، توسط پلیس دستگیر شده اند و در رابطه با این سوال پیش می آید که آیا این حمله تروریستی علیه مقامات و بود و یا برای مقامات؟ 


واقعیت این است که این اقدام تروریستی به موقع رخ داده است - زمانی که فشار بر ایران در حال افزایش است و احتمال موج جدیدی از تحریم ها و در آینده نزدیک بسیار بالا است. مردم ناراضی هستند، همه می گویند سیاست روحانی، بر اساس ایجاد روابط نزدیک با غرب و لغو تحریم ها، شکست خورده است. و زمانی که نیاز به تغییر جهت خشم مردم بود، حمله تروریستی صورت گرفت. بنا بر گزارش ایرنا، گروه تروریستی "جنبش ملی دموکراتیک عرب الاحواز" که با عربستان سعودی ارتباط دارد، این حمله تروریستی را به عهده گرفت. همچنین آیت الله علی خامنه ای گفت که پشت حملات تروریستی ایالتی هایی هستند که تحت رهبری ایالات متحده آمریکا فعالیت می کنند. 


این یک روند بسیار مطلوب است در واقع- متهم کردن تمامی دشمنانمان را بطور دستجمعی و توجیه کردن خود از مشکلات موجود. به ویژه حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد که مسئول حمله تروریستی در اهواز، یکی از کشورهای خلیج فارس و متحد آن است. وی گفت: «تمامی دولت های مزدور کوچکی که ما در منطقه می بینیم، توسط واشنگتن حمایت می شوند. این آمریکا هست که آنها را تحریک و با وسایل لازم را برای انجام چنین جنایات ها تامی می کند. ایالات متحده بقیه جهان را تحت ترس قرار داده و فکر می کند که می توانند بر نیروی خشونت تکیه کنند. مردم ایران مقاومت خواهند کرد و دولت ما آماده است تا با واشنگتن مخالفت کند. ما بر وضعيت غلبه خواهيم کرد و آمريکا پشيمان خواهد شد که راه اشتباه را انتخاب کرده است». به احتمالا زیاد منظور آقای روحانی، عربستان سعودی، امارات متحده و بحرین بوده است. تمام سه ایالت در روابط نزدیک با آمریکا هستند و ایران را به دلیل تامین مالی گروه های مسلح در خاورمیانه، دشمن خود می دانند. علی خامنه ای نیز بطور مستقیم بر حمایت مالی تروریست های امارات متحده عربی و عربستان سعودی از سوی آمریکا، اشاره کرده بود.


به نظر من این یک فریب بسیار هوشمندانه است: انتقال تمام تمرکز ها به سوی سلطنت های عربی و ترامپ و متهم کردن آنها در مشکلات ایجاد شده. اما این چقدر مولد است؟ من نمی خواهم باور کنم که مقامات این همه بدجنس هستندو آماده اند که حمله تروریستی را نه نفع خود استفاده کنند. اما هم اکنون چنین تصوری ایجاد شده است.  همچنین پس از ترور آمریکا برای حمایت از کشور ما در یک لحظه سخت، تلاش کرد. هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده از مردم ایران در نبرد علیه تروریسم اسلام گرای افراطی حمایت می کند. وی گفت: «ما از حمله مردان مسلح به یک رژه نظامی در شهر اهواز ایران مطلع شدیم. ما در کنار مردم ایران در نبرد علیه تروریسم اسلام گرای افراطی می ایستیم و با آنها در این شرایط هولناک، ابراز همدردی می کنیم. آمریکا تمام اقدامات تروریسم و مرگ انسانهای بی گناه را محکوم می کند». روحانی و خامنه ای بلافاصله پس از این بیانات، آمریکا را در انجام این ترور محکوم کردند. و نیکی هالی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، در پاسخ به آنها اعلام کرد که «روحانی ما را در هر چیزی که می خواهد می تواند متهم کند.  اما وی اول باید به آینه نگاه کمد. آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران یا در یک کشور دیگر نیست».


با این حال، تمایل مقامات برای متهم سازی دیگران در این ترور برای من تعجب آور نیست. اما بنظر من آمریکا در این ترور دستی ندارد. عربستان شاید و اما آمریکا.... بنظر من، ترامپ جرات رد خط قرمز را نمی کند. بله بی شک این حمله تروریستی در شهر اهواز برای ایجاد بی ثباتی در ایران، انجام شده است. اما این اولین حمله تروریستی در این استان عربنشین نیست، من به یاد دارم که در 23 خرداد سال 1384 (12 ژوئن سال 2005 میلادی) دو روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری مقبل سازمان فرماندار کل در اهواز، یک انفجار رخ داده بود. در نتیجه 11 نفر کشته و 87 نفر زخمی شدند. در طی 10 ماه  بعد نیز 4 حملات تروریستی صورت گرفت که در کل 28 نفر کشته شدند. این یک مشکل جدیدی نیست.


مقامات مثل اینکه در مورد وجود یک گروه تهاجمی اعراب ایران که خواستار خودمختاری خوزستان هستند، فراموش کرده است. اما بیجا!! روحانی باید بیشتر دقت کند. ما عادت کرده ایم، جایی که رهبر سخت سخن می گوید، رئيس جمهور لهنش را نرمتر می کند، نه اینکه وضعیت را پیچید تر بسازد. در حال حاضر نیز او باید درک می کرد که این حمله می تواند یک دلیل خوب در طی سفر به نیویورک برای کاهش درجه تنش در روابط با ایالات متحده، باشد. این حمله کار همان کسانی است که نمی خواهند ایران و آمریکا روابط خود را بهتر کنند. اما نه مقامات ما مسیر مخرب کننده را انتخاب کرد و همچنان آمریکا را متهم می سازند. 

بنظر من در این وضعیت در روابط ما به ویژه با عربستان سعودی وضعیت بدتر از این خواهد شد. این نیز به نوبه خود وضعیت در خاورمیانه را پیچیده تر خواهد کرد. اگر چه بار دیگر تکرار می کنم که مقامات در این حادثه تنها دشمنان خارجی را متهم می کنند و تحقیق کامل انجام نمی دهند و برای من هنوز روشن نیست که چرا نیروهای امنیتی ما از این ترور بی خبر بوده اند. در حالی این برای  جلوگیری از حملات تروریستی در آینده بسیار مهم است!


اما بنظر من ما باید تا زمان هست بیشتر به خواسته ترامپ برای دیدار با روحادی در حاشیه 73 مجمع عمومی سازمان ملل در صورتی که «مذاکرات با ایران سازنده باشد»، توجه کرد.  مایک پومپو وزیر امور خارجه گفت: «رئیس جمهور بسیار واضح بیان کرده است که  اگر مذاکرات با ایران سازنده باشد، ترامپ از دیدار با رئیس جمهور ایران خوشحال می شود». من خواستار هیچی چیزی در این لحظه سخت نیستم و اما سیاست هنر است و باید از آن در فرصت های مناسب استفاده کرد، زیرا دیدار با ترامپ یک فرصت برای تغییر تحولات منفی می باشد. آیا این فرصت را باید از دست داد؟

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]