ترامپ به ایران گزینه «کره شمالی» را پیشنهاد می دهد- هدف چیست؟

16:16:05 1397-07-11

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همواره به شدت از حسن روحانی رییس جمهور ایران خواستار دیدار شخصی است. علاوه بر این، وی روحانی را حتی یک «مرد بسیار مطمئنی» نامید.

علاوه بر باید بطور فعالانه به تهدیدات ترومپ پاسخ داد، نه اینکه حل مسئله را در رابطه با وی را به اروپا سپرد. زیرا آشکار است که ترامپ در رابطه با کشور ما سازگار است و می خواهد روش کره شمالی را با ایران تکرار کند. به یاد بیاورید که چگونه آمریکا در رابطه با پیونگ یانگ عمل کرد، آمریکا ابتدا یک درگیری شدید با تهدیدات و تحریم ها ایجاد کرد و پس از آن، زمانی که به نظر می رسید که هیچ راه برگشتی وجود ندارد و بحران اجتناب ناپذیر است، او ناگهان یک مذاکرات در بالاترین سطح برگزار کرد. نتیجه آن این است که روابط میان دو کشور و میان کره شمالی و کره جنوبی بسیار بهتر شد و دونالد تروپ به جائه گفتند که آنها رسما عاشق هم شدند. ترامپ گفت: «من سخاگیری میکردم و او تیز همچنین و ما یک قدم به جلو و دو قدم به عقب می رفتیم و اما وی یک نامه بسیار زیبایی نوشت و ما عاشق هم شدیم». 


باید گفت که اولین جلسه دوجانبه رهبران کره شمالی و ایالات متحده در 12 ژوئن ماه میلبادی برگزار شد. در نتیجه این دیدار سندی امضا شد که ترامپ آن را بسیار مهم نامید. کیم جونگ اون تیز به نوبه خود از آمریکا برای برگزار کردن این جلسه تشکر کرد و خواستار ترک همه تفاوت ها در گذشته شد. بی شک، ترامپ میخواهد در رابطه با ایران نیز چنین سناریویی را اجرا کند. چه چیزی مانع می شود؟ اول، محافظه کار بودن جامعه ما - امیدواری بیش از حد از روحانی که به مصونیت «توافق هسته ای» معتقد بود که این انتظارات وی برآورده نشد و وضعیت مالی زنگی مردم کاهش یافت و این نیز به نوبه خود منجر به تقویت مواضع محافظه کارانی شد که هیچ مذاکره ای با آمریکا را نمی پذیرند. ثانیا، مقامات دائما تبلیغات ضد آمریكایی می کنند، در حالی که در این وضعیت باید بسیار ظریف و حیله گر بود. ما توسط پایگاه های نظامی ایالات متحده محاصره شدیم، با اینکه من به نیروی مسلح کشورم امینان دارم و اما بنظر من در مبارزه با ارامپ ابتدا باید در جنگ دیپلماتیک فعال تر باشیم.


زیرا اخیرا یوکیا آمانو مدیر اجرایی آژانس انرژی هسته ای اظهار داشت که این آژانس همچنان به بررسی تطابق ایران با تعهدات هسته ای و تأیید لازم برای تمامی سایت ها و تاسیسات ایران ادامه می دهد. این در واقع یک پاسخ زیبا به دروغ های بنژامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود که به سازمان ملل گفت گویا اطلاعات اسرائیل یک انبار مخفی در تهران را با تجهیزات و مواد هسته ای کشف کرده است و تصویر ماهواره ای و عکس دیوار با دروازه های آهنی از آن دارد. بدین ترتیب از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا علیه ایران هیچ گونه توجیهی ندارد و نمی تواند داشته باشد.

از سوی دیگر یکسان سازی تحریم های ایالات متحده است. اول از هم- توسعه موضوع ایجاد سیستم موازی با انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان برای دور زدن تحریم های ایالات متحده. به گفته عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان یا قادر به ادامه کار با ایران خواهد بود یا یک سیستم پیام رسانی موازی برای ایران ایجاد خواهد شد. وی گفت: «این چیزی است که ما هنوز هم مشغول آن هستیم». 


این یک جهت بسیار امیدوار کننده برای ایران است - زیرا در ایجاد چنین سیستم تنها ما نه، بلکه همه اروپا و روسیه نیز علاقمند است. هیکو ماس وزیر امور خارجه آلمان اخیرا اظهار داشت که اتحادیه اروپا باید یک همبستگی مستقل با انجمن ارتباطات مالی بین بانکی ایجاد کند تا از شرکت های خود از تحریم های آمریکا علیه ایران محافظت کند. این به اروپا اجازه می دهد حساب خود با کشورهای دیگر را با یورو انجام دهد. 
اما این بار دیگر تکرار می کنم تنها از لحظه مالی است - همچنین بسیار مهم است که از لحاظ سیاسی نیز حل شود و به این ترتیب راهی برای مقابله با ترامپ وجود داشته باشد. به صورت تصویری، اگر ما با بازی فوتبال مقایسه کنیم، توپ باید در نهایت در زمین ما باشد. هنوز من شاهد فعالیت ما در زمینه نیستم- ما بیشتر در حال دفاع هستیم. این نشان می دهد که حوادث تحریم های 2011-2014 در دریا تکرار می شود - تجهیزات ردیابی ماهواره ای شروع به "از دست دادن" تانکرهای نفتی ایران کردند و از 11 کشتی سوپروایزر با ظرفیت 20 میلیون بشکه متوقف شده اند. بنابراين، مقامات ما همچنان آماده سازی خود برای 4 نوامبر سال جاری میلادی  روزي که بسته اي از تحريم هاي نفتي ايالات متحده به اجرا درآيد، هستند. با مخفی کردن تانکرهای خود از ماهواره ها، مقامات ما برای آمریکا مشکل ایجاد می کنند، طوری که آمریکا بطور دقیق نمی تواند مشخص کند که کدام کشورها نفت ایران را خریداری می کنند. اگر از دلار به عنوان یک پرداخت در هنگام تجارت نفت استفاده نشود، پیگیری معاملات بسیار سخت خواهد بود. 


این یک دستورالعمل خوب است، اما اینها در مقابل چنین  مشکلات بزرگ بسیار ناچیز هستند. به این حد رسیده که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به خاطر مشکلات موجود در کشور عذرخواهی کرد. وی گفت: «ایران را تحت فشار روانی قرار می دهند. برخی از آنها تلاش می کنند از این مزیت استفاده کنند. رفاه مردم ایران به طور قابل توجهی بدتر شده است. علت این مشکلات عمدتا تحریم های آمریکا است. من از مردم به دلیل مشکلات به وجود آمده در ایران عذر خواهی می کنم». او همچنین اذعان کرد که برخی از مشکلات در کشور ناشی از برنامه غلط دولت است. معاون نخست وزیر گفت:«اگر ما برنامه درستی را آماده کنیم، می توان همه مشکلات را حل کرد».


سخنان درستی است و اما سوال ایجاد می شود- چه زمانی و چگونه این برنامه آماده خواهد شد؟ آیا دیر نشده است؟ بنابراین، من به مقامات پیشنهاد می کنم که گزینه «روش کره شمالی» ترامپ را بررسی کنند - تا کنون همه چیز نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا این روش را نسبت به ایران تطبیق خواهد کرد. آیا ایران آماده این است؟ خطر و مزیت آن برای ایران چیست؟ این یک سوال مهم است و پاسخ آن را هرچه زودتر باید داد. 
 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]