رئیس بانک مرکزی ایران: خرید دلار سرمایه‌گذاری خوبی نیست

11:24:32 1397-07-14

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران خرید دلار و ارزهای خارجی را سرمایه گذاری خوبی برای مردم ندانسته و گفته است این بانک، برنامه‌هایی برای کنترل بیشتر ارزش پول ایران دارد که طی ماه‌های اخیر به شدت سقوط کرده است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران خرید دلار و ارزهای خارجی را سرمایه گذاری خوبی برای مردم ندانسته و گفته است این بانک، برنامه‌هایی برای کنترل بیشتر ارزش پول ایران دارد که طی ماه‌های اخیر به شدت سقوط کرده است.

به گزارش بی بی سی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است با اعمال تحریم‌های ماه نوامبر آمریکا علیه ایران، "فاجعه‌ای" رخ نخواهد داد و تحریم‌های آمریکا "نتیجه مطلوبی" به همراه نخواهد داشت.

آقای همتی در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک فارسی گفته است دولت آمریکا "هرکاری که می خواست انجام داد. آمریکا شبانه روز کار می‌کند تا جلوی فعالیت‌های مالی ایران و همچنین صادرات نفت ایران را بگیرد. به نظر من، دیگر بعد از ۴ نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد."

آقای همتی ماه پیش گفته بود کشورش به علت فشارهای آمریکا، ایران مجبور به تغییر سیاست ارزی خود شده است.

دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران از هفت اوت اعمال شده و قرار است از ماه نوامبر تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران به اجرا در بیایند.

با اعمال این تحریم‌ها و در آستانه اعمال تحریم‌های نفتی، اقتصاد ایران دستخوش بحران شده است.

بی‌ثباتی بازار ارز و گرانی کالاها باعث بروز اعتراض‌هایی در شهرهای مختلف ایران شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است به دنبال آن است تا مردم "آلترناتیوهای بهتری" برای سرمایه گذاری داشته باشند تا سرمایه خود را صرف خرید ارزهای خارجی نکنند. آقای همتی از جمله به جذاب کردن بازار بورس اشاره کرده است.

در چند ماه اخیر بازار ارزهای خارجی در ایران با تلاطم شدیدی مواجه بوده است. نرخ هر دلار آمریکا در مدت کمتر از یک سال از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به بالاتر از ۱۹ هزارتومان رسید اما طی روزهای اخیر با کاهش به زیر ۱۵ هزار تومان رسیده است.


REALIRAN.net