رویارویی حقوقی جدید ایران و آمریکا در دیوان لاهه

15:21:09 1397-07-16

در جریان بمب‌گذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت که در سال ۱۹۸۳ رخ داد، ۲۴۱ سرباز آمریکایی کشته شدند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه روز دوشنبه ۱۶ مهرماه (هشت اکتبر) رسیدگی به پرونده شکایت ایران از ایالات متحده آمریکا در رابطه با توقیف دارایی‌های این کشور را آغاز کرد.

دیوان عالی آمریکا آوریل سال ۲۰۱۶ حکم داد که دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در ایالات متحده باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی حملات تروریستی سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۶ پرداخت شوند. ایران دو ماه پس از صدور این حکم از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت برد.

در جریان بمب‌گذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت که در سال ۱۹۸۳ رخ داد، ۲۴۱ سرباز آمریکایی کشته شدند.

قرار است رسیدگی به این پرونده تا روز جمعه ۲۰ مهرماه ادامه پیدا کند. به گزارش رسانه‌های ایرانی لایحه شکایت ایران در هشت فصل و بیش از دو هزار صفحه است. شکایت ایران از آمریکا و ارجاع آن به دیوان لاهه بر مبنای پیمان مودت میان تهران و واشنگتن صورت گرفته که در سال ۱۳۳۴ (۱۹۵۵ ) امضا شد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ایران به تازگی نیز بر پایه همین پیمان نسبت به اعمال تحریم‌های آمریکا به لاهه شکایت برده بود که در نهایت دیوان بین‌المللی دادگستری به محکومیت آمریکا رأی داده و اعلام کرد دولت آمریکا بایستی تحریم‌هایی را که شامل کمک‌های بشردوستانه و نیز تجهیزاتی همچون قطعات هواپیماهای مسافربری که با امنیت جانی مردم سر و کار دارد را لغو کند.

اندکی پس از صدور این حکم، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت این کشور از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود.

هنوز مشخص نیست آمریکا به شکایت جدید ایران چگونه پاسخ خواهد داد اما مقام‌های آمریکایی تأیید کرده‌اند که وکلای آمریکا روز دوشنبه در نخستین جلسه استماع دادگاه حاضر خواهند بود.

قرار است ایران روز چهارشنبه در دو نوبت صبح و عصر استدلال‌های خود را به صورت شفاهی در رابطه با این شکایت ارائه کند.

REALIRAN.net