ایران در سختی است و اما کشور نمی خواهد تسلیم شود: نکات منفی و مثبت تحریم ها

17:01:25 1397-07-18

زندگی تحت تحریم ها دارای نقاط منفی بسیاری است، اما همه چیز خیلی وخیم نیست. مردم کشور ما در طی زندگی خود یک یا چندین بار با این تحریم ها علیه ایران مواجه شده اند و به سختی های آن عادت کرده اند.

زندگی تحت تحریم ها دارای نقاط منفی بسیاری است، اما همه چیز خیلی وخیم نیست. مردم کشور ما در طی زندگی خود یک یا چندین بار با این تحریم ها علیه ایران مواجه شده اند و به سختی های آن عادت کرده اند. در هر صورت همه با این وضعیت ساخته اند، اما نارضایتی از سوی مردم در حال افزایش است. اما مقامات در این وضعیت نباید اقدامات خود را محدود به مقصر دانستن آمریکا و ترامپ کنند، بلکه باید در اقدامات خود انعطاف پذیر و هوشمندانه عمل کنند و به فکر گام های یهدی باشند. 


زیرا در این وضعیت تنها معایب وجود ندارد، بلکه مزایایی نیز موجود است. بله، بله درست شنیدید!  به عنوان مثال، حوادث اخیر به وضوح نشان داد که دوست ما و دشمن ما چه کسی است. به عنوان مثال، رفتار اسرائیل و عربستان سعودی من را یاد شغال ها که پشت یک جانور قوی قائم می شوند، می اندازد.  به عنوان مثال، سعودی ها تولید نفت را افزایش داده اند و افتخار می کنند که آنها توانسته اند تا حدودی سهم ایران در بازار نفت را بگیرند. اما همچنین نمونه های مخالف وجود دارد - بر خلاف همه تحریم ها و بحران های قبلی، این بار اروپا با تمام قدرت خود از ایران حمایت کرد. این یک مزیت بزرگ است؛ این پتانسیل باید به طور موثر مورد استفاده قرار گیرد. اکنون، برای مثال، وزرای امور مالی اتحادیه اروپا سعی خواهند کرد دولت ایالات متحده را متقاعد کنند که ایران را از سیستم پرداخت بین المللی SWIFT خارج نکنند. وزرای وزیران اتحادیه اروپا قصد دارند این رویکرد را در جلسات با استفان منچین وزیر خزانه داری ایالات متحده، در جلسه سالانه صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی اندونزی در بالی، که تا 14 اکتبر ادامه خواهد داشت، اعلام کنند.

البته، سیاست ایالات متحده توسط کنگره، سناتورها، کاخ سفید و خود دونالد ترومپ تعیین می شود. اما آمریکا یک کشور بانکداران است و خود ترامپ نیز یک تاجر است و می تواند به نظرات سرمایه گذاران گوش دهد. خلاصه، همانطور که پیشتر نوشتم، ترامپ به تشدید وضعیت ادامه می دهد و می خواهد گزینه کره شمالی را با ایران تکرار کند. این تاجر کیم جونگ اون را برادر خود می نامد و  اگر روحانی را نیز برادر خود بنامد تعجب نکنید. تمام سوال تنها در رابطه با در قدرت کشور ما در تحکیم جامعه، در حمایت خارجی است. به ویژه این مسائل باید مورد توجه قرار بگیرد - مثلا من مخالف این واقعیت هستم که به دلیل ترامپ در کشور ما، موقعیت محافظه کاران که به شدت مخالف همه روابط با غرب هستند، تقویت یافته است. دوران ریاست جمهوری ترامپ در اواخر سال 2020 میلادی به پایان می رسد و بعید است که وی برای دوره دوم ریاست جمهوری انتخاب شود. آیا این  ارزش آن را دارد که تمام روابط را از بین ببریم؟ بله، همه می توانند بگویند که تا پایان سال 2020 میلادی ما باید زنده بمانیم و اما اینها اظهارات جدی نیستند- کشور ما بسیار قوی است، مردم ما بسیار قدرتمند هستند و اگر افرادی مثل روحانی بیشتر بودند، قدرتمندتر می شد. 


خیلی خوش بینانه به نظر می رسد؟ بنظرم نه. زیرا نکات بسیار مهم وجود دارد که زمینه برای باور کردن اینکه همه چیز به آنقدر که بنظر می رسد هم مخیم نیست. این نیز در در درجه اول حمایت اروپا، روسیه، چین، هند و سایر کشورها است. همچنین این حمایت نه تنها در کلمات، بلکه در اعمال است. به عنوان مثال، به گفته دهرندرا پرادان رئیس وزارت نفت هند، علی رغم اعتراض و تحریم های احتمالی آمریکا، شرکت های هند همچنان به خرید نفت خام از ایران ادامه می دهند. پرادان گفت: «ما باید نیازهای کشورمان را برآورده کنیم. تعدادی از شرکت های ما برای ماه نوامبر میلادی به توافق رسیده اند. ما امیدواریم که رهبران جهان نیازهای ما را درک خواهند کرد». این را می توان درک کرد – زیرا توقف خرید نفت از ایران منجر به افزایش شدید قیمت های نفت در هند، حدود 6 دلار در هر بشکه نفت، خواهد شد. هند به این نیاز ندارد! آمریکا ممکن است با تحریم آنها را تهدید کند و اما بزرگترین تجارت آمریکا در هند است، بنابراین در واقع تحریم ها علیه خود خواهند بود. آمریکایی ها عادت به شمارش پول دارند، آنها این را قبوا نخواهند کرد! 


این در ارتباط با بزرگترین اقتصاد جهان با یک کشور غول پیکر – چین نیز اینگونه است. اخیرا، پانگ سنان سفیر چین در ایران گفت که پکن در پی گسترش روابط اقتصادی و تجاری با تهران است. پانگ سن بیانگر رضایت از روابط رو به رشد اقتصادی بین دو کشور شد. وی گفت: «سطح همکاری دوجانبه رو به توسعه است. چین توجه زیادی به توسعه همکاری با ایران دارد و اهمیت زیادی برای توسعه مشارکت دارد». 
روسیه نیز کم نمیارد-  اخیرا قطار «قلب ایران» از سوی مسکو با گردشگران از کشورهای استرالیا، آلمان، سنگاپور، ایالات متحده، مالزی و روسیه به سمت ایران حرکت کرده است. با استفاده از این قطار گردشگران،  از تهران، مشهد، کرمان، رین، یزد، اصفهان، سیدتشهر، شیراز، کاشان، کوما، اراک، سوزا، گرمسار، ورسکو و از پل  سفیدی بازدید خواهند کرد. این سفر 12 روز طول خواهد کشید تا گردشگران را با فرهنگ و تاریخ مردم ایران آشنا سازد. آیا بهترین پاسخ به ترامپ نیست؟ آیا این ساختار روابط اقتصادی و سیاسی با چین، روسیه، اروپا، هند و سایر کشورهای جهان مبنای خوبی برای مقابله با تحریم های ضد ایران نیست؟


البته، ما فقط در اول راه هستیم. متاسفانه توسعه روابط ایران با کشورهای مذکور و به ویژه کشورهای اروپایی با مخالفان بسیاری در کشور ما همراه است. مردم در آمریکا فریب خورده اند و اکنون آماده هستند که کل غرب را سرزنش کنند. آنها را می توان درک کرد. اما دوستان من، درک کنید: ترامپ در کاخ سفید تا ابد ریاست نخواهد کرد، قبل از او اوباما بود و همه چیز خوب بود. شاید بعد از ترامپ نیز رئیس جمهوری خواهد آمد که خواستار دوستی با کشور ما خواهد بود؟ 


نکته دیگر- تحریم ها خیلی بد نیستند. به عنوان مثال، عبدالنسر همتی بانکدار اصلی ما، اظهار داشت که بیشتر تحریم های آمریکا علیه تهران، به دلیل تلاش بانک مرکزی ایران، بی اثر بوده است. وی گفت: «تلاش های ما بیشتر تحریم ها را بی اثر کرده اند و اکنون کشور به حمایت کافی برای مقاومت در برابر جنگ اقتصادی رسیده است. ایران در وضعیت دشواری قرار دارد، دشمنان سعی دارند همبستگی مردم کشور را تضعیف کنند. وی افزود، با توجه به قدرت هایی که بانک مرکزی تمام سه شاخه دولت را فراهم کرده است، ما موفق به کار موثر در بازار کشور شده ایم». 


در واقع نکات مثبت وجود دارد- ريال ما پس از سقوط طولانی شروع به تقویت کرد و اضطراب مردم کاهش یافت. البته، هنوز باید کارهای زیادی انجام شود، اما کشور ما نمی خواهد تسلیم شود، مهم نیست چقدر سخت است. بنابراین ایران و مقامات ما باید عاقلانه عمل کنند و با دوستان و همکاران خود متکی باشند و قطعا این تلاش ها ثمره خود را خواهند داد. 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]