سفر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به اروپا و هند

17:45:45 1397-07-20

سفر به بروکسل و مذاکره با دیپلمات‌های اروپایی برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران٬ بخشی دیگر از این سفر آقای هوک خواهد بود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، به گفته واشنگتن، برایان هوک٬ نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، از روز چهارشنبه٬ دهم اکتبر (۱۸ مهر)٬ سفری هفت روزه را به چند کشور اروپایی و هند آغاز کرده تا درباره روابط بازرگانی این کشورها با ایران٬ مذاکره کند.

بر اساس بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا٬ آقای هوک در سفر به لوگزامبورگ در جلسه‌ای با حضور وزرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرکت خواهد کرد.

وی همچنین همراه با مقام‌های دفتر انرژی وزارت خارجه آمریکا به پاریس سفر می‌کند تا در آنجا با مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی، (IEA)٬ دیدار کند.

سفر به بروکسل و مذاکره با دیپلمات‌های اروپایی برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران٬ بخشی دیگر از این سفر آقای هوک خواهد بود.

این بیانیه می‌افزاید که برایان هوک از هند نیز دیدار می‌کند و در این سفر فرانسیس فانون٬ معاون وزیر خارجه در امور انرژی٬ او را همراهی خواهد کرد.

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمده که برایان هوک٬ درباره "نیاز مشترک برخورد همه جانبه با رفتارهای مخرب رژیم ایران در خاورمیانه" با متحدان واشنگتن مذاکره خواهد کرد.

واشنگتن٬ ایران را متهم می‌کند که در کشورهای سوریه٬ یمن٬ عراق و لبنان٬ با حمایت از یک طرف درگیری‌های داخلی این کشورها٬ به بی‌ثباتی در خاورمیانه دامن می‌زند. تهران همواره این اتهامات را رد کرده و در مقابل، واشنگتن را متهم می‌کند که در سیاست منطقه دخالت می‌کند و منافع کشورهای مختلف خاورمیانه را نادیده می‌گیرد.

در پی خروج آمریکا از برجام٬ دور نخست تحریم‌های آمریکا که از زمان امضای برجام متوقف شده بودند از مرداد ماه دوباره از سرگرفته شدند. اما دور شدیدتر تحریم‌ها از روز ۱۳ آبان (حدود یکماه دیگر) آغاز خواهد شد. این اقدام با واکنش منفی جامعه جهانی روبه‌رو شده و دیگر امضا کنندگان برجام - از جمله متحدین اروپایی آمریکا - اعلام کرده‌اند که همچنان به این توافق پایبند خواهند بود و ایران را تحریم نمی‌کنند.

دولت آمریکا با معرفی برایان هوک به عنوان رئیس یک نهاد جدید به نام "گروه اقدام ایران" در وزارت خارجه٬ تلاش‌های دیپلماتیک ویژه‌ای را برای پیشبرد سیاست خارجی جدید خود در قبال ایران آغاز کرده است. بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا٬ آقای هوک در سفر جاری نیز تلاش خواهد کرد تا متحدان اروپایی واشنگتن و هند را با سیاست خارجی این کشور در قبا ایران همراه کند.

هند: همچنان از ایران نفت می‌خریم

روز جمعه و در آستانه سفر برایان هوک به هند٬ یکی از مقام‌های وزارت دارایی این کشور در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت که کشورش٬ کماکان به خرید نفت از ایران ادامه خواهد داد.

سباش چندرا گرگ٬ معاون امور اقتصادی وزارت دارایی هند٬ گفت هنوز ساز و کار چگونگی پرداخت پول به ایران در ازای نفت٬ روشن نیست. به دلیل تحریم‌های تازه‌ای که آمریکا علیه ایران اعمال می‌کند٬ شرکت‌ها و موسسات مالی در جهان که با ایران مراودات بازرگانی داشته باشند٬ با خطر جریمه مالی از سوی دولت آمریکا روبه‌رو خواهند شد.

به نوشته رویترز٬ هند به رغم تحریم‌ها٬ سفارش خرید ۹ میلیون بشکه نفت را در ماه آینده میلادی (نوامبر) ثبت کرده است. با این حال این خبرگزاری می‌گوید میزان فروش نفت ایران در ماه نوامبر به شکل قابل توجهی کمتر از ماههای آوریل و سپتامبر خواهد بود.

REALIRAN.net