نتيجه فشارهای ناگهانی ترامپ: نگرانی روحانی از نابودی قدرت خود؟

13:13:25 1397-07-25

دورانی که فشارهای اقتصادی، سیاسی و حتی فشارهای روانی از سوی ایالات متحده بر ایران افزایش می یابد، مقامات ما تحت آزمایش سختی قرار گرفته اند. چگونه بودن آن یک مسئله پیچیده ای است، زیرا تا کنون در افکار طرف ها هیچ مزیت آشکاری وجود ندارد.

دورانی که فشارهای اقتصادی، سیاسی و حتی فشارهای روانی از سوی ایالات متحده بر ایران افزایش می یابد، مقامات ما تحت آزمایش سختی قرار گرفته اند. چگونه بودن آن یک مسئله پیچیده ای است، زیرا تا کنون در افکار طرف ها هیچ مزیت آشکاری وجود ندارد. ایالات متحده امیدوار است که با تحریم ها بتواند مقامات ما را به زانو درآورد و یا حداقل مجبور به کنار آمدن با امتیازات خود کند. به نوبه خود، خامنه ای، روحانی و اطرافیان آن قصد دارند در یک دوره سخت با حمایت بیشتر از سوی اروپا، روسیه، چین، هند، ژاپن، کره و کشورهای دیگر کشورها به یک دیگر تکیه کنند. این یک مبارزه واقعی اعصاب و نیروها است که در آن یکی از طرف می تواند قادر به عقب نشینی، سوءاستفاده، ترفندها و حرکت های مختلف، باشد. 


به عنوان مثال، نتیجه غیر منتظره ای فشارهای ترامپ در هفته اخیر این سوال را به وجود آورد: آیا روحانی برای قدرتش می ترسد؟ این سوال به این دلیل مترح شد که روحانی بیان کرد که مقامات ایالات متحده می خواهند رژیم در جمهوری اسلامی را سرنگون کنند. روحانی گفت: «ایالات متحده فشار روانی و اقتصادی بر ایران تحمیل می کند. ایالات متحده مشروعیت مقامات فعلی ایران را برای تغییر قدرت در کشور ما سوق می دهد».


شگفت انگیز این وضعیت این بود که ترامپ با کوتاه بینی خود، طرفداران خامنه ای، ضد آمریکایی و محافظه کارانه را در برابر اصلاح طلبانه روحانی  قرار داد و به این ترتیب موقعیت او را تضعیف کرد. در حالی که چند سال پیش، پس از امضاء توافقنامه هسته ای، همه فکر می کردند که سخت ترین مرحله روابط ایران و آمریکا، پشت سر گذاشته شده اند و تنها همکاری، توسعه و موفقیت در پیش است و اما افسوس ترامپ و سیاست وی روی این امیدها خط کشید و اکنون همه ما با نگرانی به آینده خود می نگریم، در حالی که در این آینده همه چیز به ایران بستگی ندارد. 


آینده چه وعده ای به ما می دهد؟ در حال حاضر این سوال بین مردم ما زیاد مطرح می شود و اکثرا به این باورند که سیاست های ترامپ می تواند منجر به جنگ بین ایالات متحده و ایران شود. بررسی و تحلیل مطبوعات آمریکا نشان می دهد که این چنین ایده های مشابه در امریکا ظاهر می شود. دخالت و عملیات های نسبتا موفقیت آمیز آمریکا در مورد تغییر رژیم در افغانستان، عراق و لیبی آنها را بر این باور ساخته است که آنها می توانند در هر زمان مورد علاقه خود در امور داخلی هر کشور مستقل مداخله کنند. من بیانات تحلیلگران سیاسی، ناظران سیاسی و تحلیلگران آمریکایی را زیاد مورد بررسی قرار می دهم و می بینم که بسیاری از آنها مطمئن هستند که ایران یک غول روی پاهای گلی هست که با تنها کافی است که کشورمان را با تحریم ها خسته کنند و در «آخرین نفس» کشئرمان بطور غیر منتظره ضربه وارد کنند تا رژیم اسلامی را سرنگون کنند. 


اما این یک رویکرد بسیار پرماجرا، خطرناک و ناخوشایند است. زیرا موضوع یک آزمایشگاه با موش آزمایشگاهی نیست، بلکه کشور من، ایران بزرگ و مردم ما است. بله، مقامات ایران خیلی دور از ایده آل هستند، جاه طلب، نقض حقوق بشر و عیره در کشور ما وجود دارد و اما ما بر خلاف افکار ترامپ، به زندگی تحت فشار، تحت تحریم ها و دور زدن آنها را خوب بلد هستیم . بله مطلقا چیز خوبی در این وجئ ندارد و اما این یک واقعیت است. همچنین فشارهای خارجی همواره به رویارویی و یا نوعی جنگ داخلی مجر نشده و نخواهد شد، بلکه برعکس محجر به وحدت جامعه می شود. 


بر خلاف ترامپ، اروپایی ها، روس ها، چینی ها و غیره این را درک می کنند. بنابراين، آنها بر ایران فشار نمی آورند تا یک کارت اعتباری دیگر به محافظه کاران که فعلا به دلیل اقدامات ترامپ حق با آنها است، ندهند. رئيس جمهور آمريكا هنوز متوجه نشده است كه انزواي كامل آمریکا در رابطه با ایران در نشست شوراي امنيت سازمان ملل در ماه گذشته، بی دلیل نبود. اروپایی ها می دانند که اگر ترامپ روحانی را برکنار کند، جای آن یک محافظه کار تمام معنا خواهد آمد که در نتیجه کل خاورمیانه می تواند به یک شعله جهش جهنمی تبدیل شود. یکی دیگر از نکات مهم این است که برای ترامپ به عنوان یک تاجر بسیار ناخوشایند است که سیاست هایش اروپا، روسیه، چین، هند، ترکیه و کشورهای دیگر را مجبور به ایجاد یک سیستم جایگزین برای انجام معاملات نقدی کرد. این نیز در آینده نزدیک احتمالا دلار را تضعیف خواهد کرد و توانایی کاخ سفید را برای استفاده از دلار و سیستم مالی جهانی موجود به عنوان وسیله ای از قدرت خود، مکانیسم فشار بر کشورهای متبحر، تحت تاثیر قرار خواهد داد. 


در خلق و خوی مردم  من مشاهده می کنم که بسیاری از آنها نسبت به ایالات متحده خصمانه تر و قاطع تر شده اند، آنها خواستار مقابله ای سخت با ترامپ هستند. محافظه کاران شاد هستند - رئيس جمهور آمريكا به آنها کمک کرد که آنها برنامه هاي خود جهت از بین بردن روابط ایران و غرب را اجرا کنند و دیگر هیچ سخنی نمی توان در مورد کاهش تنش گفت. دلیل ستیزه جویی مقامات ما در سیاست های آنها در سوریه و یمن نیز این است. ایران قصد عقب نشینی ندارد، بلکه برعکس، آماده مبارزه با ترامپ است. علاوه بر این، خبرهای خوش نیز در این زمینه وجود دارد- اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، اخیرا گفت که کشور خریداران جدیدی برای نفتش پیدا کرده است. وی گفت: «در حال حاضر، بسیاری از کشورها که در گذشته خریدار نفت ایران نبوده اند، هم اکنون به دنبال فرصت هایی برای به دست آوردن آن هستند. در حالیکه برخی از کشورها خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند، ما شرکای جدیدی را کشف کرده ایم». 


پیام های جالب از سمت دیگر اقیانوس می آید. به ویژه، براون هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران اظهار داشت که ایالات متحده برای رسیدن به توافق جدید با ایران که تمامی نگرانی های واشنگتن را برطرف می کند، آماده «انجام خیلی از کارها» است. وی تاکید کرد که «تهدید برنامه موشکی ایران به طور فزایند در یمن، عراق، سوریه خطرناک می شود.» و اگر ما اقدامات بیشتری برای جلوگیری از نفوذ ایران در خاورمیانه انجام ندهیم، ما در معرض خطر درگیری های منطقه قرار خواهیم گرفت». این سخنان وی را باید جدی گرفت- در حقیقت این اولین دعوت اخیر عرق انگیز ایران برای مذاکرات جدید با آمریکا بوده است. نمی دانم روحانی نگران دولت خود است یا نه و اما این یک راه حل واقعی برای حل مشکلات می باشد. نه من طرفدار توافق با تمامی خواسته های آمریکا نیستم، اما مذاکرات به نظر من می تواند وضعیت را بهتر کند. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]