ترامپ می خواهد با ایران گزینه عراق را تکرار کند: پاسخ ما چه خواهد بود؟

14:43:15 1397-08-02

تجزیه و تحلیل فرآیندهای سیاسی که در سراسر کشور اتفاق می افتد به وضوح و به شدت نشان می دهد که ایالات متحده قصد دارد گزینه عراقی را با ایران در مقیاس بزرگتر به نمایش بگذارد.

تجزیه و تحلیل فرآیندهای سیاسی که در اطراف کشور ما  به وضوح و به شدت نشان می دهد که ایالات متحده قصد دارد گزینه عراقی را با ایران در مقیاس بزرگتر به نمایش بگذارد. این اعتقاد من را سخنان جان بولتون معاون رئیس جمهور ایالات متحده در امور امنیت ملی تایید می کنند. وی گفته است که ایالات متحده همچنان از تحریم ها علیه ایران استفاده می کند؛ زیرا آنها معتقدند که تهران درحال توسعه سلاح های هسته ای است.

بولتون  افزود: «آنچه که ما در رابطه با ایران انجام می دهیم به این دلیل است که ما معتقدیم که ایرانیان در حال توسعه سلاح های هسته ای هستند. ما فکر نمی کنیم که آنها از نظر استراتژیک از سلاح های هسته ای امتناع کرده اند. همچنین در رابطه با تروریسم بین المللی نیز ما در این فکر هستیم. بنابراين، تحريم هاي آمريکا در اين زمينه بايد حداکثر فشار را بر تهران تحميل کنند تا آنها رفتار خود را تغيير دهند».

البته، می توان گفت که بولتون دیوانه شده و حرف خودش را درک نمی کند. اما افسوس، همه چیزدقیقا همانطور اتفاق می افتد - همه سیاستمداران آمریکایی مسئول سیاست خارجی و امنیتی اخیرا برای مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر دروغ پشت دروغ ذکر میکنند. بیایین تاریخ 9 ساله تهاجم و اشغال ایالات متحده در عراق را بیاد آوریم. در آن دوره سال 2003 یک ائتلاف نظامی تحت رهبری ایالات متحده به بهانه جستجو سلاح های هسته ای و شیمیایی به عراق حمله کردند. این به رغم این واقعیت بود که قبل از حمله آمریکا به عراق، این کشور به کمیسیون ویژه سازمان ملل اجازه بررسی کشور خود برای یافتن تولید سلاح های هسته ای داده بود و این سازمان در عراق سلاحی نیافت. اما آمریکایی ها حتی این را هم مد نظر نگرفتند- آنها سرسختانه اظهار داشت که صدام حسین دارای چنین سلاحی است و به جایی رسید که در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، پاول دبیر امور خارجه آمریکا در آن دوره آمپولی باکتری های خطرناک رو کرد که گویا در عراق که سلاح های بیولوژیکی تولید می شوند، یافته است. اگر چه بعدها خود وی  اعتراف کرد که این یک دروغ بود و اما حمله به عراق بر خلاف سازمان ملل متحد، بدون اخذ مجوز از شورای امنیت سازمان ملل، با نقض قوانین بین المللی و بدون هیچ گونه شواهد از تولید سلاح های کشتار جمعی در عراق، صورت گرفته بود.  


من به خوبی آن رویدادها، پناهندگان عراقی، بمباران شهرهای عراق را بیاد دارم. در این جنگ حدودا 5 هزار سرباز ائتلاف جان داده اند، اما حدود 150 تا 160 هزار نفر عراقی که 40 درصد آنها زنان و کودکان یوده اند، کشته شده اند. این یک رقم وحشتناک است، اما آمریکا چه چیزی به دست آورده است؟ تقریبا هیچ چیز. صدام را به دار آویختند و اما عراق نه خوشبخت شد و نه کشور امن!! مردم کشور همسایگان ما رنج می برند، به طور مداوم در معرض اقدامات تروریستی قرار می گیرند. پس از حمله آمریکایی ها به عراق، گروه اسلامی داعش بوجود آمد و قدرت گرفت - تهدید کل منطقه و ایالات متحده هنوز هم مجبور به حضور در عراق شده است... 


به این ترتیب، ترامپ می خواهد این سوء قصد غیر انسانی با ایران نیز تکرار کند. زیرا وی به اظهارات مکرر یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که می گوید، ایران توسعه برنامه هسته ای خود را متوقف کرده و در چهار چوب قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل می کند، گوش نمی دهد. وی گفت: «آژانس همچنان به بررسی و نظارت بر اجرای ایران در زمینه انرژی هسته ای می پردازد. آژانس علاوه اینها همچنین دسترسی به پروتکل الحاقی به تمام امکانات و مکان های ایران که باید بازدید کند، به دست آورده است». 


همچنین باید تأکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی از آغاز اجرای توافق هسته ای، دائما اعلام می کند که ایران به تعهدات تحت توافقنامه عمل می کند و مواد هسته ای را به منظور برنامه های نظامی استفاده نمی کند. همان امانو بارها تأکید کرده است که فعالیت های هسته ای ایران تحت دقیق تر کنترل در جهان و سخت ترین کنترل های هسته ای است. همچنین این اظهارنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از خروج آمریکا از توافقنامه انجام شده است.

بنابراین، آمریکایی ها چه سوالاتی در مورد برنامه هسته ای می توانند نسبت به ایران داشته باشند؟ به نظر می رسد همه چیز روشن است - کارشناسان هسته ای آژانس همه امکانات ایران را بررسی می کنند و خودشان شاهد هستند که کشور ما هیچ گونه تعهدی را نقض نمی کند. اما ترامپ نظرات چنین ساختار معتبر بین المللی را قبول نمی کند. خوشبختانه، تاریخ در این زمینه تجربه دارد. بنابراین، در اینجا مهم نیست که ترامپ اظهارات آژانس بینالمللی انرژی هسته ای را نمیشنود- بلکه وی نمی خواهد بشنود، او ترجیح میدهد به خودش برای اهداف خود باور کند. اظهارات دورغ آنها که گویا ایران سلاح های اتمی را توسعه می دهد، چیزی جز اقدامات تحریک آمریكا بیش نیست. 


من را چیز دیگری نگران می کند- اگر در مورد گزینه عراق سخن می گ.ییم باید در مورد گزینه کره شمالی نیز یاد کنیم. طوری که ادامه فشارهای ایالات متحده بر کشور ما برخی از سران و محافظه کاران کشور را وادار به گشتن دنبال راه هایی برای ایجاد بمب اتمی خواهند کرد. زیرا آنها می بینند که ترامپ چگونه با کیم جونگ یان رهبر کرده شمالی مهربان است و تمامی این مهربانی به دلیل وجود بمب اتمی و موشک های بالستیک کره ای، است. بنابراین من می ترسم که تلاش های ترامپ، نگرش های شیاطین او با وجود نظرات آژانس بین المللی انرژی اتمی، فقط نتیجه تضاد خواهد داشت و ایران را تحریک به توسعه برنامه هسته ای خواهد کرد. این بعید است، اما غیر ممکن نیست- امید ترامپ نیز به این است. به این دلیل ایران باید با آژانس بين المللي انرژي اتمي، اتحاديه اروپا، روسيه و چين همكاري بيشتري داشته باشد تا بتواند تا حد زيادي درهای خود را به جهان باز کند تا تجاوز ترامپ و تجاوز آمريكا را خنثی سازد.  فقط به این ترتیب ما می توانیم از اقدامات ترامپ جهت اجرای گزینه عراق با ایران جلوگیری نماییم. 

ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]