ایالات متحده تحریم های جدیدی را اعمال کرد و ما به دنبال راه های جدیدی برای دور زدن آنها هستیم: کدام موثرتر خواهد بود؟

22:24:01 1397-08-16

آنچه که دونالد ترامپ در مورد آن تا مدتها سخن می گفت و آنچه که مقامات ما از آن می ترسید، اتفاق افتاد - ایالات متحده تحریم های جدیدی علیه ایران را تطبیق کرد.

آنچه که دونالد ترامپ در مورد آن تا مدتها سخن می گفت و آنچه که مقامات ما از آن می ترسید، اتفاق افتاد - ایالات متحده تحریم های جدیدی علیه ایران را تطبیق کرد. آمریکا اکنون با صدای بلند اقدام خود را «خرد کننده»، «توانایی آوردن ایران به زانو» و غیره می نامد. اما آیا واقعا اینگونه است؟ بله، اکنون برای ما سخت است، اما سالهای گذشته نشان داده است که مردم ایران مدت ها است که به مشکلات عادت کرده اند و از عهده آنها برمیاند. طرز تفکر طبیعی مردم، اندازه کشور ما، تاریخ، جمعیت، منابع طبیعی، کالاهای تولید شده در ایران – همه این ها دلایل جدی برای اعتقاد بر این است که ما از این وضعیت نجات خواهیم یافت. البته، ایران در حال حاضر در وضعیت سختی قرار دارد و ما باید جدی در مورد چگونگی حل این مسئله فکر کنیم.


همانطورمن می بینم که اکنون متخصصان ما تحریم های آمریکا علیه ایران را بررسی می کنند. صادقانه بگویم، بنظر من مقامات ما کمی دیر کرده اند در اقدامات خود، زیرا بخش های مهم اقتصادی مانند نفت، بانکداری، کشتی سازی و حمل و نقل و غیره تحت تهدید تحریم قرار گرفته اند. متاسفانه، تحریم ها نه تنها علیه تهران بلکه همچنین علیه کشورهای و شرکت های خارجی که ارتباطات تجاری با شرکای ایرانی را حفظ می کنند، نیز است. اما در عین حال، تمی توان این را «آغاز پایان» نامید – زیرا ترامپ هشت کشور متحد خود را به فهرست معاف از تحریم های ایران افزود.  چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه، کره جنوبی، و همچنین تعدادی از پروژه هایی از سوی جمهوری آذربایجان می توانند نفت ایران را خریداری کنند و پروژه های مختلف با کشور ما را اجرا کنند. 


برخی از این کشورها - به ویژه هند، چین - خریداران اصلی نفت ما هستند. بنابراین همه چیز خیلی بد نیست. اما خوشحال کننده نیز نیست، زیرا در عین حال بیش از 20 کشور واردات نفت خود را کاهش داده اند که این نیز منجر به کاهش صادرات آن بیش از 1 میلیون بشکه در روز شده است! تهدیدات ایالات متحده ادامه دارد - بنابراین، مایک پمپو وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که شرکت های اروپایی جز اتحادیه اروپا مجاز به انجام تجارت هم با ایالات متحده و هم با ایران، نیست. وی گفت: «صدها شرکت از ایران رفته اند. کسانی که سعی دارند تحریم ها را دور بزنند، با عواقب ناشی و همچنین با تحریم های جدی مواجه خواهند شد. وی همچنین افزود که ادامه تجارت با ایران، دور زدن تحریم ها در نهایت دارای نتایج بسیار دردناک تری نسبت به رفتن از بازار ایران، خواهد داشت. 


اما پشت این تهدیدات می توان به وضوح یک چیز دیگر را مشاهده کرد - میل ایالات متحده به مجبور کردن ایران برای انجام مذاکرات، همانند کره شمالی، است. این ایده همچنین این واقعیت تایید می کند که دولت دونالد ترامپ در حال حاضر برای گفتگو با ایران در صورت رضایت کشور ما برای ایجاد امتیازات، آماده است. جان بولتون معاون رئیس جمهور ایالات متحده در امور امنیت ملی، با صدایی بلند گفت: اگر ایران رفتار خود را تغییر دهد، همانگونه که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از این گفته بود، کشور ما خوشحال خواهد شد که با ایران در مورد موشک های بالستیک، مبارزه در یمن، عراق و سوریه ارتباط برقرار کند. همچنین وی گفت: «ما برای این کار آماده ایم».  این یک دعوت غیرقابل پیش بینی برای میز مذاکرات است؟


مقامات باید در مورد اینکه آیا می خواهند به طور موثر در برابر تحریم های ایالات متحده مقاومت کنند و چگونه این کار را کنند، به اندیشند. اگر ما تجربه های قبلی خود را بیاد آوریم، می بینیم که بزرگترین مشکل ما،  مشکل پرداخت، دریافت ارز بوده است، زیرا پرداختی ها برای چند هفته الی تا چند ماه طول می کشند. اما اگر مکانیزمی طراحی شود و تجارت بر اساس یورو صورت بگیرد و اگر این طرح با بانک های اروپا سازماندگی پیدا کند، پرداختی ها می توانند سر وقت انجام شوند. باید یک گزینه ای که به نفع هر دو طرف بباشد انتخاب شود و یا از یورو یا از ارز دیگری جز دلار استفاده شود. 


همچنین معاملات کالا به کالا، گسترش تجارت مرزی، همچنین جریان های مالی پنهان و راه های پرداختی، ممکن است. در غیر این صورت، ما می توانیم با مشکلات اقتصادی و تورم مواجه شویم. اگر تنها با مسدود کردن پرداخت SWIFT محدود شوند، در این صورت مشکل بزرگی نخواهیم داشت، زیرا ما از قبل به این مشکلات عادت کرده ایم. با توجه به اینکه تحریم های تجاری ایران با بسیاری از کشورهای تاثیر نمی گذارد، وضعیت دشوار است، اما مرگبار نیست. 


به ویژه مقامات اعلام کرده اند که آنها اقدام می کنند. بنابراین، طبق سخنان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، ایران برنامه ای برای مقابله با تأثیر منفی تحریم های ایالات متحده دارد. وی تاکید کرد: «این اشتباه است که بگوییم تحریم ها بر کشور تاثیر نمی گذارند. اما ما هر کاری که ممکن است برای کاهش اثر منفی تحریم ها بر اقتصاد کشور را انجام می دهیم. غلبه بر مشکلات کنونی تنها به کمک مردم کشور ممکن است. ما برنامه ای برای مقابله با تحریم های جدید را داریم». من و شهروندان دیگر کشور می خواهیم به سخنان وی باور کنیم و امیدوار باشیم. 


علاوه بر این، عدم وجود ایران در بازار نفت تهدید نگران کننده ای برای کل بازار است. قیمت های بالای نفت می تواند بحران هایی را ایجاد کند، همانطور که در سال 2014-2016 میلادی بود. این بحرا ها برای ایالات متحده نیز خوب نیست. همچنین جنگ و فشار روانی بر ایران دیگر موثر نیست. زیرا وضعیت مثل قبل نمی باشد، همه دیگر علیه ایران نیستند، برخی از متحدان آمریکا به نفع ایران عمل می کنند. همچنین ایجاد یک مکانیزم ویژه اتحادیه اروپا برای حل و فصل معادلات تجاری با ایران زمان می خواهد. این نیز یک آزمون قدرت برای کشور ما است.

در کل ما شاهد امتحان اعصاب هستیم. ایالات متحده تحریم های جدیدی را اعمال کرد و ما به دنبال راه های جدیدی برای دور زدن آنها هستیم: کدام موثرتر خواهد بود؟ در واقع اگر دولت آمریکا دیدگاه خود نسبت به ایران و توافق هسته ای را تغییر دهد، ایران آماده مذاکرات دیپلماتیک با آمریکا است. اما بنظر من در طول دوره ریاست جمهوری ترامپ این ممکن نیست. پس ایران باید دو سال دیگر این سختی های ناشی از تحریم های آمری کا را تحمل کند. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]