تأکید هوک بر موفق بودن راهبرد فشار حداکثری بر ایران، بدون جهش بهای نفت

09:10:07 1397-08-17

مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین به کشورهای دیگر هشدار داده است که اجازه ندهند نفتکش‌های ایران وارد قلمرو دریایی آنها شوند یا از بنادر آنها استفاده کنند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ آبان گفته است، ایالات متحده در مورد اعمال حداکثر فشار بر ایران، بسیار موفق و دقیق عمل کرده، بدون آنکه اجازه دهد تحریم‌های ایران به جهشی در بهای نفت منجر شود.

آقای هوک همچنین تأکید کرد که راهبرد «فشار حداکثری» آمریکا، آن دسته از حساب‌های بانکی که پول‌های نفت ایران در آن سپرده‌گذاری شده را هدف گرفته است.

او همچنین اضافه کرد که افزایش قابل پیش‌بینی در تأمین نفت در سال آتی میلادی، به آمریکا کمک می‌کند که خواستار کاهش بیشتر واردات کشورهای واردکننده از ایران شود.

مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین به کشورهای دیگر هشدار داده است که اجازه ندهند نفتکش‌های ایران وارد قلمرو دریایی آنها شوند یا از بنادر آنها استفاده کنند.

برایان هوک هشدار داده است که کشورهای میزبان نفتکش‌های ایران در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهند گرفت.

وی همچنین تصریح کرده است شرکتهایی که این نفتکش ها را بیمه کنند مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

مقام های آمریکا روز دوشنبه ۱۴ آبان از بازگشت تمامی تحریم‌ها علیه صنعت نفت و گاز و همچنین کشتیرانی ایران خبر دادند. با این حال اعلام شده است که هشت کشور: چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان به طور موقت از این تحریم ها معاف خواهند شد.

دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری خروج آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، موسوم به برجام، و دستور بازگشت تمامی تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد. این تحریم های در دو مرحله اجرا شده‌اند.

مقام‌های آمریکا در زمان خروج از برجام گفته بودند که تا نیمه آبان ماه به مشتریان ایران فرصت می دهند تا خرید نفت جمهوری اسلامی را کاملا متوقف کنند.

در همین زمینه، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: تاکنون بیش از ۲۰ کشور وارد کننده نفت از ایران، واردات نفت خود از این کشور را کاملا متوقف کرده‌اند و عرضه بیش از یک میلیون بشکه نفت به بازار قطع شده است.

REALIRAN.net