اسامی خریداران سهام نفت در بورس ایران مخفی است!

14:13:08 1397-08-22

در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دومین مرحله عرضه نفت در بورس، گفت:

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دومین مرحله عرضه نفت در بورس، گفت: 

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت»، حسین امیری خامکانی نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه عرضه در بورس انرژی جواب داده و تجربه خوبی است، افزود: یکی از دلایلی که گفته می شود تحریم ها سبب پیشرفت می شود به این دلیل است که تجربه هایی همانند ورود بخش خصوصی به بورس برای خرید نفت ایجاد می شود.

او بدون اشاره به این واقعیت که خریداران سهام نفت نمی توانند خارج از دایره نهادها و بنگاه های کلان اقتصادی و دلالان نماینده سرمایه داران بزرگ داخلی و خارجی باشند مدعی شد: فروش نفت در بورس شفاف است و اگر شرکت ملی نفت بخواهد مشوق هایی در فروش نفت ارائه دهد با فروش در بورس منجر به رانت نمی شود!

امیری خامکانی تاکید کرد: بر اساس قرارداد بورس قرار نیست که اسامی خریداران 700 هزار بشکه نفت در این بازار فاش شود، چراکه تجارت به گونه ای است که برای اینکه رقبا دست همدیگر را نخوانند ریز قراردادها تعیین نمی شود.

وی با اشاره به اینکه در دوره گذشته تحریم ها افراد و شرکت هایی واسطه فروش نفت شدند که مشکلاتی برای آنها ایجاد شد، ادامه داد: ارائه نفت در بازار بورس باید در گذشته رخ می داد و بخش خصوصی به آن ورود می کرد و در شرایط کنونی حداقل برای شفاف سازی انرژی نفت و برق باید در بازار بورس ارائه شود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تمامی شرکت های داخلی و خارجی می توانند برای خرید نفت از بورس با یکدیگر رقابت کنند، تصریح کرد: استقبالی که از فروش نفت در بورس رخ داده نشان می دهد که بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی می تواند بازاریابی کرده و پای خود را در بازارهای جهانی باز کند.

REALIRAN.net