در دریای خشمگین تحریم ها : آیا ایران میتواند یک ائتلاف موثر ضدآمریکایی ایجاد کند؟

16:15:14 1397-08-23

علیرغم ورود مرحله دوم تحریم های آمریکا علیه کشور ما، مقامات همچنان به خوش بینی خود ادامه می دهند. نمی دانم این در چه حدی توجیه کننده است و اما حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پیش از این اعلام کرده بود که ایران با وجود تحریم های ایالات متحده به فروش نفت خود ادامه می دهد.

علیرغم ورود مرحله دوم تحریم های آمریکا علیه کشور ما، مقامات همچنان به خوش بینی خود ادامه می دهند. نمی دانم این در چه حدی توجیه کننده است و اما حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پیش از این اعلام کرده بود که ایران با وجود تحریم های ایالات متحده به فروش نفت خود ادامه می دهد. روحانی گفت: «ایران از تهدیدات واشنگتن نمی ترسد. مردم باید بدانند که دولت از تهدیدهای آمریکا ترس ندارد. مردم ایران در برابر تحریم ها، ظلم و ستم توسط آمریکا، قوی و انعطاف پذیری نشان خواهند داد. اگر چه نمی توان انکار کرد که در چند ماه آینده مردم با مشکلات ناشی از این تحریم ها مواجه می شوند و اما دولت تمام تلاش خود را برای کاهش شدت آن انجام می دهد». 
رئيس جمهور با شادی سخن می گفت و حتی می توان گفت که آنچه را که همه می خواهیم بشنویم را وی به زبان آورد. با احترام تمام نسبت به روحانی باید گفت که کاهش استانداردهای زندگی مردم در واقع ناخوشایند است. پس از این که شرکت های خارجی از ایران رفتند، بسیاری از دوستان من در ایران بی کار شدند...


 اما خبرهای خوب هم وجود دارد – مردم همه چیز را درک می کنند. مردم اغلب روحانی را سرزنش نمی کنند، بلکه مقصر ترامپ را می دانند و معتقد هستند که وی عامل اصلی این حادثه است. علاوه بر این، آمریکایی ها آرام نمی گیرند – اخیرا «ترانپ وحشی» اعلام کرد که یک فاجعه اقتصادی در انتظار ایران است.  وی تاکید کرد: «تنها راه جلوگیری از این، توافق جدید هسته ای با واشنگتن است. هدف ما وادار کردن رژیم به انتخاب مشخص است: یا باید به رفتار بدخواهانه خود پایان دهند و یا باید به مسیر فاجعه اقتصادی خود ادامه دهند. به گفته وی، ایالات متحده همیشه در معرض توافق جدید با ایران قرار دارد که این توافق تمام احتمالات ایجاد سلاح های هسته ای از سوی ایران را از بین می برد.  همچنین ترامپ بار دیگر تأکید کرد که محدودیت ها علیه رژیم و اقدامات تهدید کننده آن است، نه علیه مردم عادی». 
با تکرار این کلمات، ترامپ دوباره به شیوه ای معمولش می خواهد ایران را نابود کند، وضعیت را پیچیدتر می کند تا مقامات ما به شدت به دنبال مذاکرات باشند تا بتوانند همه چیز را تغییر دهند. اما بنظر من وقت انجام مذاکرات گذشته است- اینجا کلمات معنی ندارند و باید با اقدام به آمریکایی ها نشان داد که ایران دارای قدرت زیادی است و نمی توان بر کشور ما به این راحتی غلبه کرد.


با تجزیه و تحلیل روند در سراسر ایران به این نتیجه می رسیم که مبارزه علیه تحریم ها مهم است و باید نه تنها گام های اقتصادی، بلکه گام های سیاسی نیز برداشته شود تا حداقل تاثیر منفی تحریم ها را کاهش دهیم. این چیست؟ اول از همه تثبیت دوستان سیاسی، کشورهای دوستانه واجب است. مثال دیگر این واکنش- عصبانیت امریکا نسبت به روابط گرم ما با ترکیه است. آمریکایی ها از دیدن این که این کشور همسایه از ایران پشتیبانی می کند، بسیار نگران می شوند. بنابراین مایکل پومپه وزیر امور خارجه ایالات متحده، اظهار داشت که ایالات متحده امیدوار است که ترکیه برای خروج از ناتو اقدام نکند و یک متحد قابل اعتماد آمریکا باقی بماند. وی گفت: «اگر ترکیه از ناتو خارج شود، برای همه غم انگیز خواهد بود. همچنین برای ناتو، ایالات متحده غم انگیز خواهد بود و بنظر من اگر این اتفاق بیفتند، مردم ترکیه نیز ناراحت خواهند شد».  بنابر این بنظر وزیر امور خارجه آمریکا، اردوغان رئیس جمهور ترکیه باید درک کند که ایالات متحده در مقایسه با ابران برای ترکیه، بهتر است و روابط نزدیک با آمریکا، اروپا و ناتو را ترکیه باید آغاز کند.


با تکرار این کلمات، ترامپ دوباره به شیوه ای معمولش می خواهد ایران را نابود کند، اوضاع را افزایش می دهد، در عین حال، مقامات ما به شدت به دنبال مذاکرات هستند تا بتوانند همه چیز را تغییر دهند. اما من فکر می کنم زمان برگزاری مذاکرات به پایان رسیده است - ضروری است که آن را با کلمات نگوییم، اما با این اقدام آمریکا نشان می دهد که ایران دارای حاشیه های زیادی از امنیت است و به راحتی نمی توان بر کشور ما غلبه کرد.


تجزیه و تحلیل روند در سراسر ایران، به این نتیجه می رسیم که مبارزه علیه تحریم ها مهم است نه تنها گام های اقتصادی، بلکه همچنین گام های سیاسی، که اگر می تواند خنثی شود، می تواند تاثیر منفی تحریم ها را کاهش دهد. این چیست؟ اول از همه تثبیت با دوستان سیاسی، کشورهای دوستانه. مثال دیگر این واکنش عصبی آمریکا به روابط گرم ما با ترکیه است. مرزایی ها از دیدن این که رور این ور همسایه از ایران تیبانی می کند بسبیار عصبی است. بنابراین، مایکل پومپه، وزیر امور خارجه ایالات متحده، اظهار داشت که ایالات متحده امیدوار است که ترکیه برای خروج از ناتو اقدام نکند و یک متحد قابل اعتماد از آمریکا باقی بماند. "اگر ترکیه ناتو را ترک کند، برای همه غمگین خواهد بود وزیر امور خارجه گفت:" برای ناتو غم انگیز خواهد بود، برای ایالات متحده غمگین خواهد بود، و من فکر می کنم، حتی اگر این اتفاق می افتد، غمگین تر می شود. "و اکنون، با توجه به وزیر امور خارجه آمریکا، رئیس جمهور اردوغان باید درک کند که ایالات متحده به عنوان یک شریک برای ترکیه نسبت به ایران بهتر است و روابط نزدیک با آمریکا، اروپا و ناتو را آغاز می کند.

پومپئو گفت: «اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، ترکیه می تواند یک بنیاد باشد که از تروریست ها در منطقه جلوگیری کند». به این واقعیت سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده اضافه کنیم که وی گفته است که ترکیه می توانند روابط خوبی با آمریکا برقرار کنند. 
اما اردوغان رئیس جمهور ترکیه برعکس به شدت از کشور ما حمایت می کند. او آشکارا اظهار داشت که آنکارا تحریم های ایالات متحده علیه ایران را نمی پذیرد؛ آنها تعادل در جهان از بین می برند.  اردوغان گفت:«ما از تحریم ها حمایت نمی کنیم. این یک قدم برای نابودی تعادل جهانی است. این بر خلاف قوانین بین المللی است. ما نمی خواهیم در جهان امپریالیست زندگی کنیم». بله می توانید بگویید که او می گوید این به این دلیل است که ترکیه 10 میلیارد متر مکعب گاز از ایران می خرد، نفت می خرد و تجارت می کند. همه این ها درست است، اما به نظر من این موضوع متفاوت است - اردوغان نمی خواهد جنگ آتش دیگری در خاورمیانه، به ویژه در نزدیکی مرزهایش باشد. ترامپ او را درک نمی کند. ما در منطقه خود باید بسیار محتاط باشیم. ترکیه، عراق، سوریه، آذربایجان - ایران با موفقیت با هم کار می کند، پروژه های مشترک را اجرا می کند.


همچنین روسیه، هندوستان، چین نیز وجود دارد – علاوه بر این آذربایجان هست که ما با آن مسیری بین المللی حمل و نقل شمال و جنوب را ایجاد می کنیم که باید جایگزین ارزان تر و کوتاه تر از کانال سوئز باشد. حمل و نقل در راهرو جدید 30-40 درصد ارزان تر خواهد بود، و زمان اجرای آنها به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. حجم حمل و نقل در یک راه جدید حدود 20 تا 30 میلیون تن تخمین زده می شود و چنین پروژه هایی دقیقا همان چیزی است که برای تحمل تحریم ها مورد نیاز ما است.


بنابراین بنظر من، ایران از این سختی نجات خواهد یافت. دولت ترامپ با تصمیم به خصومت به جای انجام مذاکرات با کشور ما، اشتباه بزرگی کرد. شکست یک توافق هسته ای یک گام مرگبار در درجه اول برای ایالات متحده بوده است. من کاملا بر این باورم که رئیس جمهور آینده آمریکا، بلافاصله این تصمیم احمقانه ترامپ را لغو خواهد کرد. علاوه بر این، ترامپ قادر به ایجاد یک ائتلاف ضد آمریکایی نبود. در واقع، اکنون ایران و سایر نقاط جهان با ایالات متحده مخالفت می کنند، نه ایالات متحده و بقیه کشورهای مخالف ایران هستند. این یک واقعیت جدید برای ترامپ است و وی خواه نا خواه باید این را بپذیرد. با این که وی به طور واضح، باید پذیرفته شود. مقامات ما به نوبه خود باید روابط سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای دوستانه ادامه دهند تا به طور موثر با تحریم ها مقاومت کنند.

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]