اروپا در حال ساخت "مکانیزم نجات" برای ایران است: اما آیا عمر اقتصاد ما وفا حواهد کرد؟

15:21:38 1397-08-30

به آرامی با مشکلات هم شده، اما اروپا مثل اینکه تصمیم گرفتن دست ایران را دارد. اکنون همه کس در مورد این سخن می گویند و تمامی رسانه های کشورمان در حال رقابت برای توهین به ترامپ و ستایش از اروپا هستند.

به آرامی با مشکلات هم شده، اما اروپا مثل اینکه تصمیم گرفتن دست ایران را دارد. اکنون همه کس در مورد این سخن می گویند و تمامی رسانه های کشورمان در حال رقابت برای توهین به ترامپ و ستایش از اروپا هستند. اما آیا همه این ها در نگاه اول همان است که به نظر می رسد؟ بعید می دانم... به هر حال در حال حاضر پیام های مثبت بیشتر از منفی است. به طور خاص، فدریکا موگرینی رئیس دیپلماسی اروپا پیشتر اعلام کرده است که اقدامات توسعه یک سازوکار برای حل و فصل مشکلات اقتصادی با ایران ادامه دارد و وزیران امور مالی کشورهای مختلف اتحادیه اروپا در این کار دخیل هستند. وی گفت: «کارهای ما ادامه دارد. مشارکت وزیران امور مالی انگلیس، فرانسه و آلمان در این کار اهمیت اساسی دارد؛ در این مرحله آنها برای پایان دادن به کار سخت تلاش می کنند. من نمی توانم تاریخ دقیق بیان کنم، اما کار ها در این رابطه ادامه دارد و به طور مثبت توسعه می یابد. همانطور که پیش از این هم گفتم، دخالت وزیران امور سه کشور و کشورهای دیگر یک گام کلیدی است به این دلیل بنظر من این اقدامات نتیجه خواهد داد». 

 


همانطور که من مشاهده می کنم افکار قطبی در جامعه ما بوجود می آیند. بعضی ها می گویند - «خدارا شکر به زودی اروپا دوباره پول زیادی به کشور ما وارد می کند». دیگران اما بدبینند و بر این باورند که چون نمی توان تاریخ دقیق آغاز این مکانیسم را بیان کرد، ممکن است اقتصاد ایران تا آغاز فعالیت این مکانیسم از هم بپاشد. اما بنظر من، این مکانیسم جواب خواهد داد. نه به این دلیل که من می خواهم، بلکه به دلایل عینی، زیرا از تحریم های آمریکا تنها ایران رنج نمی برد، بلکه اروپا نیز رنج می برد. پس از امضاء توافقنامه اتمی، بسیاری از شرکت های اروپایی با ایران قراردادهایی امضا کردند و در کشور ما سرمایه گذاری کرده اند. اما در حال حاضر تمام این سرمایه گذاری ها از دست داده اند یا در معرض خطر از دست رفتن هستند. این برای استقرار سیاسی و کسب و کار اروپا نیز سود ندارد!


من در مورد این واقعیت نوشته بودم که وضعیت کنونی، ایجاد ارتباط قوی بین ایران و اروپا (نیاز به گسترش هایی که ما از همان لحظه امضاء  توافق هسته ای در رابطه با آن نوشته ایم)، اساسا به دلیل رفتار جامعه جهانی نسبت به روابط آمریکا با ایران و ایران با بقیه کشورها، بوده است. اگر پیش از این- «ایالات متحده و تمام جهان علیه ایران بودند»، اما هم اکنون حداکثر «ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی» علیه ایران هستند و مابقی جهان نیز از ایران حمایت می کنند!  این یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک و سیاسی کشور ما است. اما تبدیل آن به یک موفقیت اقتصادی بسیار سخت است... البته، همه چیز از بیرون بسیار راحت بنظر می رسد. فعالیت مستمر اروپایی ها در این زمینه نیز باعث می شود ما به بهترین وجه اعتقاد داشته باشیم. در هر صورت، انگلستان، آلمان، فرانسه، چین، روسیه و ایران، در پایان نشست وزیران در حاشیه سازمان ملل متحد در بیانیه ای مشترک گفت که اتحادیه اروپا یک مکانیسم مالی برای پرداخت به ایران برای دور زدن تحریم های ایالات متحده ایجاد خواهد کرد. 


اما مشکلات وجود دارد. هر روز تحریم ها (بویژه اینکه ایالات متحده هر دفعه تحریم جدید تطبیق می کند) ضربه سخت تری بر ایران وارد می کنند. اقتصاد کشور ما میلیون ها دلار از دست می دهد، بنابراین مقامات به طور طبیعی می خواهند به اقدامات اروپایی ها سرعت ببخشند. این میل در تمام سطوح بیان می شود- بنظر مقامات و در واقع بسیاری از نمایندگان جامعه ما، روند ایجاد این مکانیزم به آرامی پیش می رود و اروپا باید به آن سرعت دهد. 


اما دلایل عینی و ذهنی وجود دارد. از لحاظ عینی ایجاد چنین مکانیسم غیرمعمول مالی، یک تازگی برای اروپا است که هنوز بر روی مراحل آن کار می کنند.  زیرا باید یک مکانیسم با دوام و کنترل نشده از سوی ایالات متحده، ایجاد کرد.  بنابراین، اروپا نه تنها روابط مالی با ایران را توسعه خواهد داد، بلکه استقلال خود از آمریکا و ترامپ را نشان خواهد داد. 


این خط مشترک با اظهارات اخیر امانوئل مکرن رئیس جمهور فرانسه، تایید شده است که بنابر گفته وی: «ایالات متحده کشوری است که ما با آن متحد هستیم و همه خطرات را مد نظر داریم و عملیات پیچیده انجام می دهیم. اما متحد و شریک بودن به معنای یک وصال نیست و ما نباید به آنها وابسته باشیم. پیش از این آنجلا مرکل صدراعظم آلمان در طی سخنرانی خود در کنفرانس در پارلمان اروپا با عنوان «آینده اروپا» گفت: «تنها متحد اروپای فوی می تواند از اروپا محافظت کند». 


و این بی دلیل نیست- زیرا مسئله تنها رودرو کردن اروپایی ها با ترامپ نیست. همچنین افزایش قابل توجهی در گمرکی بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا وجود دارد که در واقع منجر به آغاز یک جنگ اقتصادی و از بین رفتن اعتماد بین اتحادیه اروپا و آمریکا است. در این زرابطه، سفر جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا به ایران، سخنان وی در مورد نیاز به حفظ "توافق هسته ای" و اجرای فوری مکانیسم ویژه اتحادیه اروپا با کشور ما، مانند حمایت از کشور ما در بالاترین سطح بنظر می رسد. 


همچنین باید گفت که تمام بانک های ایران از سیستم پرداخت بین المللی SWIFT جدا نشده اند. همچنین پیو گارسیا اسکودرو رئیس سنا اسپانیا بیان کرد که به دلیل توافق هسته ای، حجم تجارت بین تهران و مادرید به 2 میلیارد یورو افزایش یافته است و بیش از 3000 شرکت اسپانیایی نیز در ایران شروع به کار کرده اند و گفته اند که اسپانیا کاملا از تحریم های بی رحمانه آمریکا علیه ایران و همچنین مشکلات آن آگاه است. وی گفت: «دولت اسپانیا و اتحادیه اروپا از طرح اقدام مشترک حمایت می کنند و تلاش می کنند تا اثرات تحریم ها را به حداقل برسانند. ایران نقش مهمی در منطقه ایفا می کند و کشورهای اروپایی، از جمله اسپانیا، علیه تحریم ها هستند».


بنابراین، واضح است که ایران راه های دیگری برای حفاظت از منافع ملی خود دارد. این گسترش همه جانبه همکاری با اروپا بدون شک تا حد زیادی به کشور ما کمک خواهد کرد. تنها سوال این است که آیا تحریم های آمریکا باعث ایجاد آسیب بیش از حد به ایران قیل از آغاز فعالیت مکانیسم اروپا، خواهد شد؟ این حقیقتا یک آزمایش برای همه ماست و من واقعا می خواهم که ایران با افتخار از آن بیرون بیاید.

 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]