نتیجه بازی ترامپ چه خواهد بود؟ به نفع سعودی ها و یا علیه ایران؟

15:07:20 1397-09-07

دونالد ترومپ - اولین رئیس جمهور ایالات متحده است که به طرز عجیبی رفتار می کند.

دونالد ترومپ - اولین رئیس جمهور ایالات متحده است که به طرز عجیبی رفتار می کند. در قناعت و قاطعیت، شما نمیتوانید او را رد کنید، اما بنظرم پیش بینی کافی نیست. امروزه ترامپ مثل همیشه، خود را به دلیل اینکه قیمت نفت به شدت کاهش یافته، ستایش می کند. به ویژه وی در توییتر نوشت: «فوق العاده است که قیمت نفت کاهش می یابد (با تشکر ازت. رئیس جمهور). این را همچنین به کاهش مالیات و اخبار اقتصادی خوب دیگر، اضافه کنید. کاهش تورم (شما به سیستم فدرال رزرو گوش می دهید!)».  همچنین، ترامپ از کاهش قیمت جهانی نفت خشنود است. ترامپ همچنین نوشت: «قیمت نفت جهانی کاهش یافته است. این عالی است، زیرا این مانند بازپرداخت مالیات برای ایالات متحده و جهان می باشد.  لذت ببرید! 54 دلار قیمت اخیر نفت بوده است که پیش از این 82 دلار بود».


وی از این خوشحال بود که در طی یک روز قیمت جهانی نفت تقریبا 7 درصد کاهش یافت - قیمت نفت خام برنت به کمتر از 60 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که WTI آمریکا به 53.43 دلار کاهش یافت. از آغاز ماه اکتبر، کاهش قیمت Brent 28 درصد  و  WTI  30 درصد بوده است. ترامپ خوشهال است- بنظر وی، چیزی که در حال رخ دادن است، اول از همه بر ایران ضرب می زند، اما به طور کلی این تهدید برای آمریکا نیز است. چطور؟ بیایید با هم بررسی کنیم. 


بیایید با این واقعیت شروع کنیم که اکنون شاهد اجرای برنامه بی رحمانه ترامپ برای کاهش فروش نفت ایران به کمک عربستان سعودی که تولید نفت را افزایش داده و به این ترتیب قیمت های جهانی نفت نیز کاهش می یابد، هستیم. بنابراین، ترامپ می خواهد به دومین (پس از اسرائیل) متحد وفادار خود در خاورمیانه کمک کند و به ایران آسیب برساند. همچنین، رئیس جمهور آمریکا در رابطه با منافع کشورش سخن می گوید که ایالات متحده نیز تولید نفت را افزایش داده است. اما آیا این یک واقعیت است؟ و یا آرزوهای ترامپ است که وی آنها را به عنوان واقعیت بیان می کند؟ بازی با قیمت نفت در سال 2014  میلادی نشان داد که این یک مفهوم بسیار خطرناک و غیر قابل پیش بینی حتی برای کشورهای ثروتمند مانند ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی، است. به ویژه در خاورمیانه، منطقه ای که بدون شک بسیار انفجاری است و در حال حاضر بسیار خطرناک  می باشد. در اینجا باید بسیار مراقب بود، نه مثل ترامپ با دخالت مخرب خود.


اما ترامپ آرزویی دارد که تمام دوستان ایران حاضر به خرید نفت ما نباشند و ما نتوانیم آن را بفروشیم. باید گفت که رئيس جمهور آمريكا توانست به موفقيت هایی دست یابد- فروش نفت ايران در مقايسه با اوایل سال پیش حدود 30 درصد كاهش يافته و در اواخر سال جاری به حداقل رسیده است. علاوه بر این، کره جنوبی، ژاپن و بخشی از اروپا از واردات نفت ایران خودداری کرده اند. بزرگترین مشتریان نفت ما، چین و هند هستند. آنها همچنان از ما حمایت می کنند و دائما تاکید می کنند که آنها هیچ برنامه ای برای کاهش خرید نفت ایران را ندارند، اما آیا می توانیم به آینده امیدوار باشیم؟ 


البته وضعیت پیچیده است. در حال حاضر قیمت نفت به پایین ترین سطح رسیده است. در حال حاضر نفت نسبت به ماه های سپتامبر و اکتبر بیش از 20 دلار کاهش یافته است. اما بنظر می رسد که ترامپ رسما بازی می کند. زیرا حتی نفت فروش های آمریکا نیز در حال حاضر از کاهش قیمت نفت رنج می برد. قیمت نفت خام آمریکا WTI تقریبا 5 دلار کاهش یافته است و WTI در حال حاضر دو هفته است که ارزانتر شده است - طولانی ترین سقوط دائمی در کل تاریخ خود از سال 1983 بوده است!


علاوه بر این ترامپ معتقد است که همه مشکلات زیر سر ایران است و کشورهای خاورمیانه برای مدت طولانی بدون آمریکا نمی توانند در امن باشند. اما عوامل پایه ای در کاهش قیمت نفت وجود دارد - و این در درجه اول بحران اقتصادی جهان است. گزارش اوپک نیز این را تعیید می کند، بر اساس این گذارش در سال 2019  میلادی تقاضای جهانی نفت پایین تر از انتظارات پیشین است، اما کانادا، ایالات متحده، برزیل و کشورهای دیگر تولید را افزایش خواهند داد ...


بنابراین، من می ترسم، عربستان سعودی و حتی خود ایالاتمتحده به دام می افتند که ترامپ برای ایران آماده کرده است. در ریاض، هرچند با ترامپ افتخار می کنند و اما کم کم واقعیت را درک می کنند. بی دلیل نیست که زمانی ایران به اوپک + برای کاهش تولید روزانه نفت به 1 میلیون بشکه پیشنهاد داد، خالد بن عبدالعزیز الفله وزیر انرژی، صنعت و معدن عربستان سعودی از آن حمایت کرد. گرچه ترامپ بلافاصله به این پاسخ داد و از کشورهای عربستان سعودی و اوپک خواست که این کار را انجام ندهند، اما تا چه حد سعودی ها این را قبول خواهند کرد؟ 
زیرا کارشناسان آژانس رتبه بندی S & P پیش بینی کاهش قابل توجهی در قیمت نفت در سال های آینده، اما نه کمتر از 40 دلار برای هر بشکه، می کنند. به این معناست که در آینده نزدیک نفت ممکن است ارزان تر شود. و این یک ضربه به تولید کنندگان آمریکایی است، زیرا هزینه تولید نفت شیل بسیار بالا است. علاوه بر این، ایران دارای امتیازات خود است- به یاد داریم که پیش از این ما قرارداد نفتی با عربستان سعودی در پشت سر ایالات متحده امضاء کردیم و این بلافاصله قیمت های نفت را بالا برد. همچنین ایران در صورت لازم می تواند به راحتی تنگه هرمز و باب المندب را ببندد و همچنین موشک های خود را به سمت کشتی جنگی عربستان سعودی با هوسیت ها پرتاب کند. علاوه بر این، حمایت از ایالات متحده در منطقه تنها زمانی پایان خواهد یافت که همه متوجه شوند که ترامپ آنها را به کدام سو می برد.  برای مثال، امارات متحده عربی با ایران حدود 8 میلیارد دلار در سال گردش مالی دارد. قطر نیز نیازمند به بنادر ما است. علاوه بر این، روسیه و چین متعهد شده اند که به توافقنامه های اقتصادی با ایران رعایت کنند. همین امر مربوط به اتحادیه اروپا، چین و ترکیه است که با کشور ما همکاری می کنند. و این یک ضربه قوی به ترامپ و تمام متحدانش به خصوص عربستان و اسرائیل است. به عبارت دیگر، ایران در مقایسه با سال های گذشته، در سطح جهان دیگر تنها نیست. علاوه بر این احتمال دارد خود ترامپ را با اسطیضاح  از کاخ سفید بیرون کنند- بیش از 60 درصد از آمریکایی ها از سیاست های او ناراضی هستند. ایران در حال رشد و توسعه است. البته مشکالت مربوط به این واقعیت وجود دارد که مقامات گاهی اوقات از ذخایر خود دروغ میگویند، اما آنها قابل برطرف شدن هستند. همه کشورها - تولید کنندگان نفت (به استثنای آمریکا) متوجه خواهند شد که ترامپ آنها را به یک تله بزرگ با این بازی کاهش قیمت هدایت کرده است. من معتقد هستم که بازی ترامپ برای او یا برای ایالات متحده به هیچ نتایج خوبی نخواهد داشت، همانطور که در آینده نزدیک خواهیم دید.

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]