روحانی: ایران آزادترین دانشگاه‌های دنیا را دارد

10:26:34 1397-09-15

آقای روحانی این مطلب را دو روز پیش از ۱۶ آذر، روز دانشجو در ایران، بیان کرده است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید این کشور "آزادترین" دانشگاه‌های جهان را دارد.

او گفت: "معمولا دانشگاه‌های کشور ما از آزادترین دانشگاه‌ها از نظر بیان نقد هستند و دانشجویان خیلی راحت نظرات خود را مطرح می‌کنند."

آقای روحانی این مطلب را دو روز پیش از ۱۶ آذر، روز دانشجو در ایران، بیان کرده است.

در آستانه روز دانشجو، دانشگاه‌های مختلف ایران صحنه برگزاری برنامه‌ها و تجمعات سیاسی بوده است.

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک) تجمع دانشجویان در حمایت از کارگران اعتصابی، با مداخله بسیجیان به درگیری کشیده شد.

حسن روحانی، که سفری به استان سمنان داشته، پس از جلسه‌ای با دانشجویان دانشگاه سمنان گفت: "فکر نمی‌کنم کشوری مانند ایران باشد که دانشجویان خیلی آزاد نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند."

آقای روحانی گفت مطابق آمار وزارت کشور ایران سال گذشته ۱۲۰۰ برنامه به مناسبت روز دانشجو برگزار شد، که به گفته آقای روحانی در چنین برنامه‌هایی "دانشجویان آزادانه نظرات خود را مطرح می‌‌کنند."

رئیس جمهور ایران در حالی دانشگاه‌های این کشور را از "آزادترین" دانشگاه‌های جهان می‌داند که فعالان دانشجویی می‌گویند شمار زیادی از دانشجویان منتقد با برخوردهای قضایی و امنیتی روبرو هستند.

در سال تحصیلی جاری شماری از فعالان دانشجویی از ادامه تحصیل بازماندند. هرچند که به آنها اعلام شده مشکلشان "نقص پرونده" است، اما برخی می‌گویند این ادامه مشکل "ستاره‌دار" کردن دانشجویان، یعنی ممانعت از تحصیل به دلایل سیاسی است.

علاوه بر دانشجویان سیاسی، برخی از استادهای منتقد حکومت نیز با بازنشستگی اجباری و پیش از موعد مواجه بوده‌اند.

REALIRAN.net