تبلیغ برای فروش کلیه «تخلف است»

11:08:13 1397-09-20

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام وزارت بهداشت ایران خبر داد که آگهی دادن و تبلیغات برای فروش کلیه، به شکل مجازی یا در سطح شهر، «تخلف است».

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام وزارت بهداشت ایران خبر داد که آگهی دادن و تبلیغات برای فروش کلیه، به شکل مجازی یا در سطح شهر، «تخلف است».

آن طور که از گزارش ایسنا از قول مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، برمی‌آید، در این باره قانونی تصویب نشده، اما از نظر وزارت بهداشت این اقدام از ابتدا ممنوع و خلاف بوده است.

اما سال‌هاست که در ایران و به‌ویژه در شهر تهران آگهی‌هایی را در سطح شهر، بیشتر در نزدیکی بیمارستان‌ها، می‌توان دید که افراد نیازمند برای فروش کلیه خود آگهی کرده‌اند.

شادنوش گفت: «تبلیغ درباره فروش کلیه یا ایجاد سایت و شبکه و آگهی کردن در این زمینه تخلف است و وزارت بهداشت روی این موضوع نظارت‌ دارد.»

او در عین حال اشاره کرد: «باید قوانینی هم ایجاد شود تا کسی حق نداشته باشد در این باره تبلیغات انجام دهد.»

این مقام وزارت بهداشت تاکید کرد: «نظارت بر خرید و فروش غیرقانونی کلیه و تبلیغات در این حوزه فراتر از توانایی‌های وزارت بهداشت است. بنابراین سایر ارگان‌های ذی‌ربط هم باید پای کار بیایند.»

به گفته شادنوش، «۶۰ درصد پیوند کلیه [در ایران] از طریق بیماران مرگ‌ مغزی و ۴۰ درصد آن از سوی اهداکنندگان زنده انجام می‌شود.»

REALIRAN.net