میدان های جدید نفت: بلاف روحانی یا درب ارز به آینده؟

17:27:50 1397-09-29

انتظلر معجزه، اغلب برای مردم ما است، اگرچه در اکثر موارد هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد. مقامات ما بیشتر از خود و قدرت مردم به اروپا، روسیه، چین، سوریه، کشورهای شیعه دیگر اهتماد می کنند...

انتظلر معجزه، اغلب برای مردم ما است، اگرچه در اکثر موارد هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد. مقامات ما بیشتر از خود و قدرت مردم به اروپا، روسیه، چین، سوریه، کشورهای شیعه دیگر اعتماد می کنند... با این امیدها برنامه های مهمی مانند برنامه جایگزینی واردات، مسکن اجتماعی، نجات دریاچه ارومیه و غیره، می میرند. اما مقامات همچنان در مورد آینده روشن سخن می گویند و ما را در وادار به زندگی در تاریکی می کنند. بنابراین این هفته به طور رسمی اعلام کردند که حدود 40 میدان نفتی و گاز جدید در ایران کشف شد و در آینده نزدیک امکان توسعه آن نیز فراهم خواهد شد. صالح هندی  رئیس بخش تحقیقاتی شرکت ملی نفت گفت که او در حال تحقیق در مورد هیدروکربن ها در 60 درصد در مناطق  ها، از جمله جایی که تا به امروز برای جستجو بی مبنا بحساب می آمد. 


«14 بلوک ذخایر هیدروکربنی تازه کشف شده آماده ورود به مناقصه است. یکی از این مناطق - شمال غرب کشور، که در آن کار مقدماتی نشان داد که در اینجا ذخایر نفت وجود دارد. وی گفت:«تحقیقات اولیه ما نشان می دهد که نفت و گاز می تواند در مناطق بستان آباد و میانه باشد. به زودی ما به برسی های دقیق تر در این منطقه ادامه خواهیم کرد.  علاوه بر این در استان اردبیل در مغان اقدامات برای تولید هیدروکربن در حال انجام است. در خلیج عمان متخصصان در عمق 800 متر میدان های گاز کشف کرده است». 


این یک خبر خوبی است. اما آیا ما می توانیم آن را جداگانه از همه چیزهایی که در ایران و سراسر کشور اتفاق می افتد ارزیابی کنیم؟ بمظر من خیر. داشتن ذخایر زیادی از نفت و گاز کافی نیست- همچنین باید زیرساخت های مناسب برای توسعه این میدان ها، تولید نفت، حمل و نقل را داشت. این یک وظایف تکنولوژیکی، علمی و لجستیکی در مقیاس بزرگ هست. اما ما هنوز با تجهیزات حفاری مدرن مشکل داریم ... به علاوه، یک چیز دیگر - در خزانه ما برای توسعه میدان های جدید، پول آزاد وجود ندارد. بنابراین، باید یا از سازمان های بین المللی وام گرفت و یا سرمایه گذار خارجی یافت. آیا این واقعا آسان است؟


بله، مکانیزم مالی جدید اروپا برای حل و فصل با ایران به ما اجازه می دهد تا سرمایه گذاری های صنعتی و اقتصادی زیادی را جذب کنیم و هدف اصلی آن تسهیل تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا است.  اما یک مکانیزم مشابه را می توان با کشورهای دیگر، به عنوان مثال، با چین نیز ایجاد کرد. اما در عین حال اروپایی ها از تحریم های آمریکا می ترسند و برای آنها نیز استفاده از این مکانیزم ریسک جدی می باشد. یعنی، یک چشم اروپایی ها همچنان به ترامپ نگاه می کند. اگر رئيس جمهور آمريكا مخالف توسعه میدان های موجود در ايران است، پس آشکار است که وی مخالف توسعه میدان های جديد نیز خواهد بود. این منطقی است ...


من می خواهم تحلیل کنیم که چگونه ایران در این وضعیت باید عمل کند؟ مقامات ما نیز دنبال پاسخ به این سوال هستند، و من فکر می کنم شانس این است که ایران در این هفته محدودیت های واردات ارز خارجی را لغو کند. علی مگولی مدیر کل اداره واردات مناطق ویژه و غیر رسمی اداره گمرک اخیرا بیان کرد که هر شخص و نهادهای قانونی، طبق قوانین تعیین شده توسط بانک مرکزی ایران، می توانند هر مقدار پولی را به کشور وارد کنند. به گفته وی، «هیچ یک از مقامات امنیتی، انتظامی و یا مقامات گمرکی حق دخالت در آن ندارند و هر مداخله ای نقض قانون است. هر کس که قانون را نقض می کند، از کار به مدت شش سال اخراج می شود و اگر این نقض تکرار شود، به شدت مجازات خواهد شد». بنظر من، با این اقدام می تواند مقدار مشخصی از ارز را جذب کرد. بله، شاید این برای توسعه میدان های جدید نفتی کافی نباشد و اما باید از یک جایی شروع کرد. 


ما به فوریت نیاز به پول مورد نیاز برای توسعه میدان ها، داریم. ترامپ نیز بطور دقیق روی این نقطه بسیار دردناک ضربه می زند. مثلا در رسانه های ما، در مورد آن چیزی بیان نکرده اند، (احتمالا ممنوع بوده است)- اما رسانه های آمریکایی می نویسند که شرکت «جاره گروپ» مبتنی بر چین مبلغی به میزان 2.77 میلیون دلار به ایالات متحده برای نقض تحریم های آمریکا علیه ایران، پرداخت خواهد کرد. براساس گزارش وزارت دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده، این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر چینی یاناتای است، پس از توافق با وزارت تجارت،  حداقل 11 مورد تحریم علیه ایران در رابطه با انتقال کالاهای آمریکایی به ایران را نقض کرده است. 


به طور طبیعی، هر دو این موارد و موارد مشابه کاملا مشکل جدی برای ایران است. قبل از اینکه به طور جدی در مورد میدان های جدید سخن گوییم، آیا بهتر نیست ابتدا در مورد چگونگی توسعه آنها در شرایط تحریم ها، سخن گفت؟ اگر یکی از شرکت های کم شناخته شده چینی را حدود 3 میلیون دلار جریمه کرده اند، چه بلایی می توانند سر سرمایه گذاران بالقوه در زمینه های ایران بیاورند؟ مطمئنا جریمه های چند میلیون دلاری، شاید هم میلیارد ها... به همین دلیل ما به عنوان یک دولت، یک مکانیسم کاملا کاربردی برای محافظت از کالاها و حفاظت از سرمایه گذاران نه تنها در اروپا بلکه در جهان، برای جذب ارز به ایران و استفاده از منابع تمام منابع کشور برای نفع ایرانیان، ایجاد کنیم.  ما نیازی به دروغ های دولت نیاز نداریم- ما به یک دربی که به آینده باز می شود، نیاز داریم و وظیفه دولت نیز تامین این امکانات است. این همان چیزی است که روحانی و خامنه ای و همۀ مقامات ما باید با هم به آن فکر کنند – اگر ترامپ موضع قاطعانه  دارد، ما نیز باید به همان شیوه به او پاسخ دهید، اما خیلی هوشمندانه تر...
 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]