ترامپ به حکومت ما کمک کرد: آنها هم اکنون مقصر دارند

15:46:15 1397-11-17

گاهی اوقات، با بررسی اقدامات دولت ما، آدم فکر می کند که آنها با رهبری ایالات متحده هم دست هستند.

گاهی اوقات، با بررسی اقدامات دولت ما، آدم فکر می کند که آنها با رهبری ایالات متحده هم دست هستند. در نگاه اول، این فرضیه احمقانه به نظر می رسد، اما واقعیت ها سنگینتر است و این واقعیت ها اثبات این فرضیه هستند. زیرا مقامات به ویژه رهبر و حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به نظر می رسد از اقدامات آمریکا خوشحال هستند و آنها با استفاده از این اقدامات، بی اقدامی و بی بی عدالتی موجود را توجیه می کنند. 


اخیرا حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان گفت که در کشور در طی 40 سال بدترین وضعیت اقتصادی را داریم و در این دولت نه، بلکه ایالات متحده مقصر است. وی گفت: «امروز، کشور در طول 40 سال گذشته با شدیدترین فشارها و تحریم های اقتصادی مواجه است. امروزه مشکلات ما ناشی از فشار آمریکا و متحدان آن است و به این دلیل نباید دولت و نظام اسلام در این مقصر دانست». 


قابل توجه است که این بیانیه پس از تظاهرات کارگران، رانندگان، کشاورزان، شهروندان و بازرگانان که با درگیری و خشونت های نیروهای امنیتی موجه بودند، انجام شده است. آنها را می توان درک کرد - تورم، افزایش قیمت ها، به ویژه برای محصولات، نوسانات شدید در هزینه ریال در ماه های اخیر باعث شده است که زندگی برای مردم عادی سخت شود. بله، ما ایرانیان به تحریم ها و مبارزه با آن، عادت کرده ایم. اما تورم فعلی و افزایش قیمت یک امتحان جدی است؛ زیرا این امر در حال حاضر موجب به بدتر شدن وضعیت زندگی و لغو مزایای مختلف و یارانه های دولتی شده است.


طبیعی است که در برابر این همه مشکلات، تظاهرات مردم می تواند از سر گرفته شوند. دولت فعلی نیز به خوبی تظاهرات دوران ریاست جمهوری محمود احمدیتژاد را که به دلیل گرونی مرغ صورت گرفته بود را به یاد دارند. آنها همچنین رد یارانه های بنزین، نان و سایر محصولات را نیز به خوبی به یاد می آورند. همچنین مردم نیز فراموش نکرده اند. روحانی همچنین می داند که وی به دلیل وعده های خود که دوران تاریک احمدی نژاد تکرار نخواهد شد، ئر انتخابات رای آورد. اما این دوران تنها تکرار نمی شود، بلکه پیشرفته تر در حال رخ دادن است! 


آیا این ناآرامی های می توانند به انقلاب تبدیل شوند؟ در آینده نزدیک بعید می دانم. اما همه چیز به این سو می رود. مقامات ما رو به رو شدن با ایالات متحده را انتخاب کرده اند. آنها نمی خواهند اصول خود را به خطر بیاندازند و نمی خواهند با ترامپ کناربیایند و آماده پاسخگویی به هر اقدام هستند. یک تهدید برای جلوگیری از تجارت نفت از طریق تنگه هرمز در حال حاضر در یک کودتا علیه ونزوئلا، یک فاجعه برای بازار نفت است. این ضربه ما به اقتصاد جهانی واقعا جدی خواهد بود. این اقدام می تواند درگیری نظامی بین ما و عربستان سعودی را تحریک کند و پیامدهای این پیش بینی دشوار خواهد بود.


اما در این وضعیت، اقدامات مقامات ما باعث نارضایتی می شوند. به جای افزایش نقش یورو در تجارت خارجی به هر طریقی، آنها شروع به استفاده از روپیه هند، یوان چین و ین ژاپن کرده اند. تمرکز بر روی نفت و گاز منجر به این واقعیت شده است که ما در زمینه های علم و فناوری فشرده عقب هستیم. علاوه بر این، کاهش سطح زندگی ایرانیان عادی نمیتواند به رشد نارضایتی مردم منجر نشود. در این وضعیت نیز اول از همه کسانی رنج می برند که به طور مستقیم با امنیت و رفاه ایران مرتبط نیستند. در اینجا منظور مسئله سوریه است. بنظر من همه قبول می کنند که حمایت از سوریه و متحد ما در منطقه، برای ایران بسیار هزینه دار است و منجر به بدتر شدن موقعیت ما می شود. این دلیل اصلی اصطکاک ایران با ناتو، اروپا و حتی روسیه است - مقامات ما در سوریه خیلی فعال هستند.


ایالات متحده نیز در حال حاضر ایران را دشمن اصلی خود می داند، و این برای کشور ما خوب نیست. اما آیا این یک دلیل برای تسلیم شدن است؟ نه، باید حرکت کرد. یک خبر خوشحال کننده وجود دارد که کشور ما پلاگین PayMon خود را راه اندازی کرده است. بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، بانک ملی ایران و بانک ملت در ایجاد آن فعلیت داشته اند. PayMon در پلت فرم فارکس بورس اوراق بهادار ارائه خواهد شد و با حمایت از طلا کمک خواهد کرد که تحریم های بین المللی را دور بزنیم. 


این، البته، کافی نیست تلاش های بزرگ مورد نیاز است، توجه بیشتر به مشکلات مردم باید شود. به این دلیل، موقعیت روحانی نسبت به این مشکلات باعث می شود من و بسیاری از مردم به رد و سوء تفاهم برسند. یعنی چی، یعنی اینکه تنها آمریکا در ایجاد مشکلات ما مقصر بوده است؟ این یک موقعیت بسیار راحتی است- ترامپ را در همه چیز مقصر بدانیم و بنابراین تمام مسئولیت سرنوشت کشور و مردم را از خود دور کنیم. در عین حال، این یک موضع فاسد و بدبختانه است که انتظارش از یک حکومت چنین کشور بزرگ نمی رود. ما به یک بیانیه ساده حقایق نیاز نداریم. این واقعیت که ترامپ و ایالات متحده تحت رهبری او بد است را ما خودمان می دانیم. ما به چیز دیگری نیاز داریم – به شنیدن اقداماتی که دولت و رییس جمهور آماده هستند برای تغییر وضعیت، و نه در آینده، بلکه هم اکنون، نیاز داریم. زیرا ترامپ مانند یک ظلم حداقل تا آخر 2020 و اوایل سال 2021 میلادی است و ما باید به فکر این باشیم که این دو سال را چه کار خواهیم کرد.


«علاوه بر این، طبق پیش بینی ها، تورم در ایران 40-50 درصد خواهد بود. حجت زعب حقیقی کارشناس اقتصادی محاسبه کرده است که دلار حدود 300 درصد افزایش یافته و بخش تولید ضعیف ایران قادر به ایجاد محل کارهای جدید نیست. دولت مجبور به تزریق بودجه اضافی به اقتصاد کشور است که منجر از افزایش تورم جلوگیری کند. در سال های اخیر، در ساختار تولید، حتی در تولید محصولات صنعتی، مشکلات ایجاد شده است. در شرایط کنونی، هر دو، یعنی دام و خوراک دام صادر می شود. در رابطه با مشکل بازگشت ارز خارجی دریافت شده از واردات، واردکنندگان نمیتوانند با وارد کردن محصولات با راه مناسب مقابله کنند. برخی از آنها این کار را متوقف کرده اند. شکایت اصلی بازرگانان در شرایط اقتصادی در ایران این است که هر زمان که بخش خصوصی می خواهد فعالیت های خود را انجام دهد، با یک بخش عمومی قدرتمند مواجه است». 


من واقعا می خواهم این را مقاماتی که با اقدامات احمقانه خود بخش خصوصی را نابود کرده و وضعیت را بدتر می کنند، این را بشنوند. زیرا قیمت ها در بازار به معنای واقعی کلمه شوکه کننده هستند. همچنین در ایران، قیمت های یالا رفته دیگر پایین نمی آیند. اما متاسفانه آنها ما را نمی شنوند-زیرا گوش هایشان مشغول صحبت کردن در مورد آزمایش های موفق موشک های کروز و بالستیک هستند. اما با موشک شکم سیر نمی شود... هر چه زودتر مقامات ما این را درک کنند، بیشتر توجه آنها به سوریه، یمن و فلسطین نخواهد بود و بلکه به مشکلات مردم دقت کنند و کمتر ایالات متحده را در مشکلات کشور مقصر بدانند. 
 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]