ایران برای همکاری‌ نظامی منتظر پاسخ لبنان است

09:31:20 1397-11-22

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی عصر امروز یکشنبه برای دیدار و گفت وگو با مقام‌های ارشد لبنان وارد بیروت شد. این نخستین دیدار ظریف از لبنان پس از استقرار دولت جدید در این کشور است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی عصر امروز یکشنبه برای دیدار و گفت وگو با مقام‌های ارشد لبنان وارد بیروت شد. این نخستین دیدار ظریف از لبنان پس از استقرار دولت جدید در این کشور است.

به گزارش يورونيوز، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامیدر فرودگاه بیروت به سوال‌ خبرنگاران پاسخ داد. او درباره اینکه آیا ایران آماده ارایه کمک‌های نظامی به لبنان است گفت: «ما همیشه این نوع آمادگی را داشته‌ایم. در موقعیت‌های دیگری هم اعلام کردیم که این تمایل در ایران وجود دارد و ما منتظریم ببینیم تصمیم طرف لبنانی در این زمینه چه خواهد بود.»

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان ۱۷ بهمن اعلام کرد که برای ایمن‌سازی حریم هوایی ارتش لبنان در برابر جنگده‌های هوایی اسرائیل می‌توان از کمک نظامی ایران استفاده کرد. او همچنین از دولت لبنان خواسته تا با درخواست او از ایران برای دریافت تجهیزات دفاع هوایی موافقت کند.

قدرت حزب‌الله در آرایش سیاسی کابینه جدید

آرایش سیاسی قدرت در کابینه جدید سعد حریری در نتایج انتخابات پارلمانی سال گذشته این کشور ریشه دارد. در آن انتخابات حزب‌الله لبنان و گروه‌های حامی آن بیش از ۷۰ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان کشور را از آن خود کرد. این در حالی است که آمریکا حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. دولت جدید لبنان به ریاست نخست وزیر سعد حریری از حمایت غرب برخوردار است.

سفر ظریف به بیروت در حالی برگزار می‌شود که یازدهم بهمن ماه و پس از ۹ ماه مذاکره میان سران احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی در لبنان، این مذاکرات به ثمر نشست و کابینه ائتلافی دولت لبنان با ۳۲ وزیر تشکیل شد. ایرنا هم خبر داده که ظریف عصر امروز در سفارت ایران، میزبان چند شخصیت و نماینده احزاب لبنانی و فلسطینی بوده است.

محمد جواد ظریف دو سال پیش هم راهی لبنان شده بود. زمانی که میشل عون به ریاست جمهوری رسیده بود و سعد حریری هم نخست وزیر بود و مامور تشکیل دولت جدید لبنان. ظریف در آن سفر با میشل عون و سعد حریری دیدار کرد.

ایران سال‌ها است که حزب‌الله لبنان گروه قدرتمند شیعی در این کشور را حمایت می‌کند. چندی پیش مراسم ویژه ای در لبنان برای بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی قرار است در چارچوب این سفر روز دوشنبه با «میشل عون» رئیس جمهوری، «نبیه بری» رئیس پارلمان، «سعد حریری» نخست وزیر و «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان دیدار و گفت و گو کند. سفر امروز ظریف به لبنان چهارمین سفر او به این کشور در جایگاه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم است.

REALIRAN.net