عروس ۱۱ ساله انگار نوه‌ آن مرد است نه همسر او!

11:25:36 1397-11-22

در پی انتشار خبر ازدواج دختر بچه ۱۱ ساله ایلامی با یک مرد ۵۰ ساله توسط یکی از نهادهای مدنی در ایران دادستان ایلام پدر و همسر این دختر خردسال را تحت تعقیب قضایی قرار داد.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، در پی انتشار خبر ازدواج دختر بچه ۱۱ ساله ایلامی با یک مرد ۵۰ ساله توسط یکی از نهادهای مدنی در ایران دادستان ایلام پدر و همسر این دختر خردسال را تحت تعقیب قضایی قرار داد.

حساب توییتری جمعیت امام علی، یک نهاد مدنی در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی در ایران، روز جمعه خبری درباره ازدواج یک دختر ۱۱ ساله ایلامی با یک مرد ۵۰ ساله‌ خبر داد و نوشت: «رها، رها نیست! رها متولد سال ۸۵ است. دختر ۱۱ ساله‌ی‌ ایلامی که به عقد مرد ۵۰ ساله درآمده؛ در واقع او را به ازای ۱۵ میلیون تومان فروخته‌اند. مرد، همسری دیگر و هفت فرزند دارد. رها انگار نوه‌ آن مرد است و نه همسر او!»

این توییت بیش از هزار بار در توییتر بازنشر شد و واکنش بسیاری از کاربران و فعالان اجتماعی در ایران را به دنبال داشت.

چند ماه پیش نیز فعالان مدنی توانستند با ورود به یک جشن عروسی در مشهد جلوی ازدواج یک دختر ۹ ساله افغان را بگیرند.

در فقدان قوانین حمایتی برای منع کودک‌همسری در جمهوری اسلامی برخی موارد گزارش شده به طور موردی توسط مسئولان رسیدگی شده‌ است.

کودک همسری در جمهوری اسلامی جرم‌انگاری نشده اما دادستانی این‌بار برای پدر معتاد و دامادی با زن و هفت فرزند، پرونده تشکیل داده است.

ورود دادستانی به این ازدواج در حالی است که کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در دی ۹۷ طرح "کودک همسری" را رد کرد.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس ولایت در مخالفت با این طرح، مادر بزرگش را مثال زده بود که در ۹ سالگی ازدواج کرد و مشکلی نداشت.

REALIRAN.net