موشک ها مانند یک بلوک مانعی هستند: آیا تاوانی که می دهیم، ارزش آن را دارد؟

17:04:34 1397-11-25

تولید موشک های بالستیک اخیرا به «فریب»، فرقه ای برای مقامات ما تبدیل شده است. برای توسعه صنایع موشک، منابع انسانی و منابع فنی، پرسنل و تجهیزات قربانی شده اند. به نظر می رسد که ما انگار فردا می خواییم به آمریکا موشک پرتاب کنیم! در عین حال، این موشک ها بود که یکی از بزرگترین مشکلات جدی در روابط ایران با ایالات متحده بود و به نظر می رسد، توسعه این صنایع تنها مشکلات ایجاد می کند...

تولید موشک های بالستیک اخیرا به «فریب»، فرقه ای برای مقامات ما تبدیل شده است. برای توسعه صنایع موشک، منابع انسانی و منابع فنی، پرسنل و تجهیزات قربانی شده اند.  به نظر می رسد که ما انگار فردا می خواییم به آمریکا موشک پرتاب کنیم! در عین حال، این موشک ها بود که یکی از بزرگترین مشکلات جدی در روابط ایران با ایالات متحده بود و به نظر می رسد، توسعه این صنایع تنها مشکلات ایجاد می کند... 
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که قبلا یک سیاستمدار معتدل بود، اما در حال حاضر اظهارات رادیکال دارد. روحانی گفت: «جمهوری اسلامی ایران تا به امروز از کسی برای تواید موشک اجازه نگرفته و نخواهد گرفت! ایران از هیچکس برای تولید موشک در برابر وسایل نقلیه زرهی، زمین –زمین، دریا- دریا، هوا –هوا، اجازه نخواهد گرفت. صنایع نظامی ایران، موشک، هلیکوپتر جنگنده، زیردریایی، سلاح های شخصی و سلاح های دیگر تولید می کنند».


خوب، این یک بیانیه نظامی است و جالب این است که به طرز عجیبی بیانات وی با بیانات محمد سعیدی یکی از اعضای سابق تیم مذاکرات برنامه هسته ای ایران، و مدیر اجرایی «شرکت کشتی سازی ایران» که گفت: ایران هیچ مشکلی در رابطه با توسعه قابلیت های هسته ای ندارد، یکی بود.  سعیدی گفت: «ایران یکی از هشت کشور جهان با یک چرخه سوخت هسته ای است. ایران تنها کشور در منطقه است که دارای نیروگاه هسته ای 1000 مگاواتی است. در حال حاضر، این ایستگاه به طور کامل توسط متخصصان ایران کنترل می شود. ایران توانست کل چرخه سوخت هسته ای را ایجاد کند. در مورد غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد، باید گفت که ایران هیچ مشکلی با توسعه پتانسیل هسته ای ندارد. ایران قادر به غنی سازی مواد خام اورانيوم تا 20 درصد است». 


بنظرم این دو بیانیه کاملا اتفاقی نیستند. زمانی که کشور ما با تحریم های دیگر آمریکا بار دیگر مواجه شد که منجر به افزایش تورم و قیمت ها شد و سطح رفاه مردم کاهش یافت که در نتیجه منجر به رشد نارضایتی مردم شد و اما سخنرانی رادیکال، مبارز و احتیاطی توسط محافل کشور ما نیز همچنان افزایش یافت. روحانی، خامنه ای و اطرافیان آن سعی دارند بخش بزرگی از بی مسئولیتی های خود را بر عهده ترامپ بگذارند و نارضایتی مردم را به دشمن منتقل کنند. 


آیا دلیل خاصی برای این وجود دارد؟ به هر حال، تا حدی بله. دشمن اصلی مقامات ایران، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است که تأیید کرد، نظامیا روز دوشنبه بر سوریه ضربه اعمال کرد و آن هدف آن را نیروهای ایرانی نامید. نتانیاهو  قیل لز سفر خود به ورشو که در آنجا قرار بود در کنفرانس خاورمیانه سازمان یافته در ایالات متحده شرکت کند، گفت: «ما هر روز، همیشه علیه ایران و علیه ریشه انداختن آن در منطقه، عمل می کنیم».   موضوع اصلی این کنفرانس، تهدید از سوی ایران، جاه طلبی های هسته ای کشور ما و تلاش برای پایبندی در سوریه، بود.  


اما واقعیت این است که کشور ما در حال حاضر دارای موشک های بالستیک و سلاح های دیگر برای حمله به اسرائیل را دارد و در مقادیر کافی را دارد. بله یهودیان دارای یک سیستم دفاع هوایی قدرتمند و مدرن هستند، اما اسرائل کشور کوچکی است و این نیز برای آنها مشکل ساز است - موشک های زیادی وجود دارد می تواند آسیب جدی به اسرائل بزند. اما اگر علیه اسرائیل دارای موشک هستیم، پس چه نیازی در ساخت موشک های جدید در وضعیت سخت اقتصادی کشور وجود دارد؟ چرا این بودجه را خرج توسعه رفاه مردم نمی کنند؟ 
جوای یکی است - موشک ها به طور بالقوه برای حمله به پایگاه های آمریکایی در منطقه، از جمله در عربستان سعودی مورد نیاز است. اما این یک نوع خودکشی و بدبختی است؛ اولا، ایالات متحده دارای موشک های بالستیک پیشرفته تر است و اگر آنها یک حمله عظیم را راه اندازی کنند، ما نمی توانیم جلوی آن را بگیریم. دوم – آمریکا طی حداکثر یک ماه می تواند نیروی اعتصابی در ساحل جنوبی خود را از چندین گروه حمل و نقل هوایی با هواپیما، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک های بالستیک، زیردریایی و کاست های کروز از ناوهای هواپیما و دیگر کشتی های پشتیبانی کننده سطح هواپیمای بدون سرنشین تشکیل دهد. اگر حمله همزمان انجام شود، کشور ما روزهای سختی خواهد داشت ...

شاید به همین دلیل است که حسن روحانی، با اظهارات بلند همچنین گفت که ایران همیشه برای گفتگو با ایالات متحده در صورت احترام و قوانین بین المللی باز است، اما فشار را قبول نمی کند. وی تاکیئ کرد: «مردم ایران به مسیری که 40 سال پیش انتخاب کردند ادامه می دهند. پیام مردم در راهپیمایی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی در 11 22 بهمن سال جاری روشن است: توطئه قدرتهای متخاصم، به ویژه ایالات متحده، بر اراده مردم فشار وارد نمی کند. ما تسلیم نخواهیم شد، مردم ایران، همانطور که در سالهای مقابله با هراس 8 ساله ایران و عراق مبارزه کردند، امروزه نیز برای شأن و استقلال خویش مبارزه می کنند». 


اگر چه یادآوری در مورد عراق و جنگ با او کاملا نامناسب بود (ما اکنون با او دوست هستیم و نه تنها همسایگان)، پیام به ترامپ  کاملا روشن است: «رویکرد خود را تغییر دهید تا یک زبان مشترک پیدا کنیم». احتمالا، به موازات این، خود مقامات نیز باید تغییر کنند. از آنجایی که هنوز آشکار نیست که آیا ترامپ و رویکردش نسبت به ایران تغییر خواهند کرد؟ اما منابع مالی که مقامات بی رحمانه برای ساخت موشک های بالستیک هزینه می کنند، می توانند برای بهبود سلامت ایرانیان عادی خرج کنند. هیچ کس نمی گوید – موشک نسازیم! من یک وطن پرست هستم و می دانم که او نیاز به قدرت دفاع دارد. اما برای تولید موشک هایی مانند سوسیس و خرج ملیاردها برای آن و وارد شدن به یک مسابقه تسلیحاتی با عواقب غیر قابل پیش بینی برای اقتصاد ایران که در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد، قابل قبول نیست...

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]