صادرات توسعه یافته ایرانیان را خوشحال نمی کند: چه کسی سود و چه کسی از افزایش قیمت محصولات ضرر می کند؟

16:17:58 1397-12-02

در حال حاضر هیچ موضوع اضطراریتر از افزایش قیمت محصولات برای ایرانیان وجود ندارد.

در حال حاضر هیچ موضوع اضطراریتر از افزایش قیمت محصولات برای ایرانیان وجود ندارد. این وضعیت طوری است که خواه نا خواه ما را یاد دوران ریاست جمهوری احمدینژاد می اندازد، دورانی که خرید مرغ به دلیل قیمت های بالا برای مردم عادی غیر ممکن شده است. امروزه نیز این وضعیت در رابطه با گوشت اتفاق می افتد و قدرت خرید گوشت از سوی مردم روز به روز کاهش می یابد و در نتیجه مردم ما با حذف پروتئین از غذاهای خود روبرو می شوند... 


اکثرا مقامات را در افزایش قیمت ها مقصر می دانند و این درست است. زیرازمانی که می شنوی به دلیل افزایش قیمت گوشت و کاهش تعداد مشتریان، تنها در تهران 180 رستوران تعطیل شده اند، شوکه می شوی!!! به گفته علی‌اصغر میرابراهیمی رئیس اتحادیه صنفی رستوران و سلف سرویس تهران  گفت: متاسفانه با گرانی‌های اخیر، قیمت مواداولیه از جمله گوشت، مرغ، حبوبات و رب به اندازه‌ای بالارفته که هم باعث کاهش میزان مشتریان شده و هم گلایه همکارانمان را به دنبال داشته و در نتیجه منجر به تعطیل 180 رستوران شده است. وی افزود، این وضعیت به گونه‌ای است که امسال به طرز بی‌سابقه‌ای، شاهد کاهش مشتری در رستوران‌ها هستیم به طوریکه از 700 رستوران ثبت شده و دارای مجوز در تهران، 180 رستوران، تقاضای انصراف از مجوز و ابطال مجوز خود را به ما اعلام کرده‌اند. فقط تصور کنید، دوستان - تقریبا دویست رستوران! در حالی که در این رستوران ها، 1 یا دو نفر مشغول کار نبوده اند، کم کم در هر رستوران 10-20 نفر مشغول کار بودند! برای مثال اگر بگوییم که بطور متوسط اگر در هر رستوران 20 نفر کار می کردند، هم اکنون 3600 نفر بی کار شده اند! این افراد چی کار باید کنند؟ 

دولت باید به موقع این اقزایش قیمت ها را تحت کنترل می گرفت. به نظر می رسد تلاش می کند، اما بعضی اوقات گام های اقتصادی غیر منطقی فقط وضعیت را بدتر می کنند. به عنوان مثال، خرید من از بازار تهران برای من و سایر شهروندان هزینه دار  تمام می شود. آخرین بار من دیگر نتوانستم خودم را کنترل کنم و اعتراض کردم. اما فروشندگان می گویند افزایش قیمت ها دلیل دارند. ظاهرا افزایش صادرات میوه ها و سبزیجات باعث افزایش قیمت میوه ها و سبزیجات در داخل کشور شده است. اسدالله کارگر رئیس انجمن کشاورزان میوه و سبزی گفت که قیمت گوجه فرنگی، کاهو و خیار افزایش یافته است. وی گفت: «دلیل افزایش قیمت ها این است که واسطه ها محصولات را از تولید کنندگان روستایی خریداری کرده و صادرات می کنند. این به نوبه خود منجر به کاهش تعداد محصولاتی که به بازار داخلی وارد می شوند، شده و در نتیجه منجر به افزایش قیمت محصولات می شود». 


و این فقط نوک کوه یخ است. اگر فقط خیار، کاهو و گوجه فرنگی گران می شد، باز یکاریش می کردیم و اما در حال حاضر همه چیز گران شده است! بحران ارز نیز نقش خود را بازی کرد - برای تولید کنندگان و فروشندگان محصول بسیار سودآور است که کالاها را در ایران نه، بلکه به خارج از کشور صادر کنند. زیرا در این صورت آنها ارز خارجی بدست می آورند که در تبدیل آن به ریال نیز سود بسیاری می کنند. در نتیجه، مردم عادی رنج می برند. بازرگانان را نیز می توانند درک کرد – زیرا چه کسی از درآمد بیشتر خودداری می کند؟ 
به موازات این روند، ما شاهد هستیم که مقامات خواستار سرعت بخشیدن به کار در راه اندازی یک مکانیزم ویژه برای حل و فصل با اروپا که برای آن پروژه شرکت INSTEX تاسیس شده، هستند. بهرام قاسمی نماینده رسمی وزارت امور خارجه گفت که علی رغم ثبت نام INSTEX، هنوز هیچ موفقیتی دیده نمی شود. وی گفت :«البته، ثبت نام شرکت تنها آغاز است، اما روند بسیار آهسته پیش میرود. ما اروپا می خواهیم که اقدام به راه اندازی این مکانیزم نماید. ایران امیدوار است که کار اروپا روند این مکانیسم را تسریع می کند و ما صبر خواهیم کرد».  در اینجا نمی دانی باید خوشحال باشی یا نگران، از یک طرف تجارت با اروپا در شرایط جدید به اقتصاد کمک خواهد کرد. اما از سوی دیگر، اگر حتی محصولات بیشتری در خارج از کشور فروخته شود، قیمت ها در بازار داخلی افزایش خواهد یافت و برای همه ما زندگی در ایران سخت تر خواهد شد! 


در اینجا بار دیگر متوجه کمبودهای مقامات ما می شویم- عدم وجود یک سیاست و چشم انداز های اقتصاد خوب! این باید یک سیاستی باشد که در درجه اول بر نیازهای مردم عادی متمرکز شود، نیازهای مردم را برآورده کند و حمایت اجتماعی مردم را تقویت کند. عدن این نوع سیاست به دلیل این است که مقامات ما در رویارویی با ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی، در جنگ برای خلیج فارس، در مورد مسائل یمن، سوریه، فلسطین و غیره متمرکز شده اند. در نتیجه نیروهای و ذخایر ارزی زیادی در بخش دفاع، تولید سلاح، حمایت از اسد و حاکمان مشابه در سایر کشورهای دیگر، هزینه می شود.


مقامات همش ترامپ را مقصر می دانند، اما متاسفانه مقامات از وی تنها برای توجیه اشتباهات خود استفاده می کنند. ما در مورد نقص های محصول سخن می گوییم و در این اول از همه، روحانی، خامنه ای و مقامات دیگر د از جمله ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مقصر است. اما آیا آمریکا، ایالات متحده را به مسابقه تسلیحات وارد کرد؟ آیا کشمکش ژئوپلیتیک ایران برای جذابیت بیش از حد گسترده نیست؟ برای مثال سربازان ما در سوریه چه کار می کنند؟ آیا نیرو و پول ایرانی کافی برای حفظ دیکتاتور بشار در قدرت خرج نشده است؟ آیا ما به سوری های ساده در این کشور کمک می کنیم یا هدف اصلی حفظ اسد در قدرت است؟


اینها سوالات بی دلیل نیستند- آنها متاسفانه بر زندگی روزمره شما و من تاثیر می گذارند و اکثر آنها تأثیر منفی دارند. در صادرات نیز این امر صادق است - با افزایش صادرات، ارز وارد کشور خواهد شد و اما در عین حال قیمت محصولات در داخل کشور نیز افزایش خواهد یافت. و سپس؟ شورش، اعتراض و تظاهرات مردم؟ ما عادت کرده ایم در تظاهرات دنبال رد پای دشمنان سیاسی خود باشیم و اما هم اکنون مقامات ما ابتدا باید در مورد گام هایشان و نیازهای مردم عادی کشور، فکر کنند. زمان است - به زودی بهار می اید و محصولات، سبزیجات، میوه ها افزایش خواهند یافت. بسیار امیدوارم که نارضایتی مردمی، رنج های فعلی مردم عادی از قیمت های بالای محصولات، مقامات ما را مجبور به تفکر در رابطه با حل مشکلات مردم کند و آنها به فکر راه های کمک به مردم باشند. 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]