بازار ارز؛ پشت پرده افزایش مجدد قیمت دلار

15:55:07 1397-12-08

تقریبا سال گذشته همین موقع‌ها بود که نوسانات بازار ارز آغاز شد و در ابتدای سال ۹۷، قیمت دلار بیش از ۵ برابر افزایش پیدا کرد. حالا بعد از گذشت یک سال و یک ثبات نسبی که در بازار ایجاد شده بود، حالا مجددا دلار در فاصله زمانی کوتاهی حدود ۱۵۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد و این نگرانی ایجاد شده است که شاید قرار است مجددا اتفاقات سال گذشته تکرار شود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، تقریبا سال گذشته همین موقع‌ها بود که نوسانات بازار ارز آغاز شد و در ابتدای سال ۹۷، قیمت دلار بیش از ۵ برابر افزایش پیدا کرد. حالا بعد از گذشت یک سال و یک ثبات نسبی که در بازار ایجاد شده بود، حالا مجددا دلار در فاصله زمانی کوتاهی حدود ۱۵۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد و این نگرانی ایجاد شده است که شاید قرار است مجددا اتفاقات سال گذشته تکرار شود.

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: «متاسفانه طی این مدت تلاش‌های بانک مرکزی نادیده گرفته شد و با وجود اینکه آن‌ها توانستند دلار را به ۹ هزار تومان هم برسانند، اما عدم همکاری و انسجام تیم اقتصادی دولت یعنی وزارت اقتصاد، وزارت صمت و سازمانه برنامه و بودجه، وجود فساد و دست‌های پشت پرده باعث شد تمام تلاش‌ها بی فایده شود و مجددا قیمت دلار بالا برود. الان آنچه که رخ داده صرفا بی تدبیری وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه است.»

وحید شقاقی شهری تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: اقتصاد ما الان نیازمند تصمیمات سخت و جدی است. وقتی نتوانیم جلوی واردات را بگیریم، نتوانیم با قاچاق مقابله کنیم و نتوانیم نقشه راه مناسب و مشخصی برای تولید داشته باشم، به التهابات جامعه افزوده می‌شود. همه این‌ها در بازار ارز تاثیرگذار است و تا زمانی که ما نتوانیم این مسائل را رفع کنیم، نمی‌توانیم ارزش پول ملی را بالا ببریم و قیمت ارز را پایین بیاوریم. واقعیت این است که به نظر من تیم اقتصادی دولت درک مشخصی از موقعیت فعلی ندارد


دست نامرئی در بازار ارز

روزنامه شرق: در ایران دست نامرئی بازار به صورتی عمل می‌کند که در یک سو منابع و رانت‌های چندصد هزار میلیارد تومانی از محل افزایش نرخ ارز ایجاد و توزیع می‌کند و در سوی دیگر کارکردِ مخرب آن و اعمال سیاست‌های بی‌سابقه ریاضتی به مردم، تشدید رکود و پس از آن سکته اقتصادی و فلاکت عامه مردم را در پی داشته است. در اقتصادی که بیش از ۹۰ درصد عرضه ارز در دست دولت و بخش‌های شبه‌دولتی است، بازار آزاد به معنای آزادی فریبِ افکار عمومی است.


قیمت دلار به 14 هزار تومان رسید

به گزارش اسپوتنیک، بهای ارز و سکه در بازار آزاد ایران افزایش یافت و قیمت یک دلار آمریکا به 14 هزار تومان و بهای سکه طلا نیز به مرز 5 میلیون تومان رسید.

همچنین گزار شده قیمت یورو نیز در بازار آزاد تهران به 16 هزار افزایش یافته است.

تشکیل صف‌های طولانی (فیلم زیر) جلوی درب صرافی‌ها برای خرید ارز، مجدد در خیابان فردوسی تهران از سر گرفته شد و افزایش تب و تاب برای خرید و فروش ارز موجب شده تا دوباره سیستم عرضه و تقاضا به هم بخورد.

REALIRAN.net