«یک میلیون تومان سهم هر ایرانی» از دلار دولتی برای واردات کالا‎

10:03:35 1397-12-11

«در این شرایط پرداخت ارز و خرید کالای گران توسط مردم منطقی ندارد و استمرار این مسیر در حوزه اقتصادی قابل پذیرش نیست».

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید، ارز دولتی که برای واردات کالاهای اساسی پرداخت می شود، به ازای هر ایرانی ماهیانه بین ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

محمدرضا پور ابراهیمی در مصاحبه با وب سایت خانه ملت پیشنهاد کرد که این مبلغ به خود افراد پرداخت و قیمت ها نیز بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا محاسبه می‌شود.

وی اضافه کرد: «در این شرایط پرداخت ارز و خرید کالای گران توسط مردم منطقی ندارد و استمرار این مسیر در حوزه اقتصادی قابل پذیرش نیست».

محمد باقرنوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، روز جمعه ۱۶ شهریور گفته بود که دولت برای تهیه ۲۵ کالای اساسی و مورد نیاز مردم تا پایان سال ۱۳ میلیارد دلار اختصاص داده است. این کالاها با ارز دولتی خریداری خواهد شد.

در همین حال احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خبر داده بود که این وزارتخانه طرح اختصاص «کالا کارت» به ۱۰ میلیون نفر با مبلغ ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان را به دولت ارائه کرده است.

دولت ایران اعلام کرده که بعضی از شرکت‌ها با وجود تخصیص ارز «ارزان»، یا کالاهای متعهدشده را وارد نکرده‌اند و یا اقدام به گرانفروشی کرده‌اند.

پس از آن بود که قوه قضائیه به عنوان مدعی‌العموم وارد این موضوع شد و از آن پس اخبار متعددی درباره بازداشت افرادی که در این زمینه متهم بودند در خبرگزاری رسمی قوه قضائیه منتشر شده است.

با وجود اختصاص حدود ۱۴ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی نرخ این کالاها شدیدا افزایش یافته و مرکز آمار ایران طی گزارشی نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به بهمن ماه را ۲۳٫۵ درصد اعلام کرده است.

REALIRAN.net