افت ۶۰ درصدی تولید خودرو در ایران در بهمن ۹۷

17:56:52 1397-12-13

جزئیات آمارهای انجمن خودروسازان که در سایت رسمی آن منتشر شده‌است، حاکی از افت چشمگیر تولید همه انواع خودروها طی ماه گذشته است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، انجمن خودروسازان ایران طی گزارشی از افت ۶۰ درصدی تولید انواع خودرو در کشور طی بهمن ماه نسبت به بهمن سال ۹۶ خبر داده‌است.

جزئیات آمارهای انجمن خودروسازان که در سایت رسمی آن منتشر شده‌است، حاکی از افت چشمگیر تولید همه انواع خودروها طی ماه گذشته است.

همزمان خبرگزاری ایرنا طی گزارشی که دوشنبه ۱۳ اسفندماه منتشر کرده، می‌نویسد بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۸۷۳ هزار و ۲۴۳ دستگاه خودرو از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۷٫۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

تنها «۱٫۵ درصد» خودروهای دپو شده در گمرک ترخیص شده‌اند

با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه و اعمال تحریم‌های مالی و صنعتی علیه جمهوری اسلامی، همچنین افت چشمگیر ارزش ریال، تولید خودرو ایران به شدت کاهش یافته‌است.

همچنین ۱۳ هزار خودرو دپو شده در گمرک وجود دارد که به‌رغم گذشت بیش از یک ماه از مصوبه دولت برای ثبت و ترخیص آنها، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران می‌گوید ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک به کندی طی می‌شود.

به گزارش سایت رسمی گمرک، وی گفت تاکنون از بین ۱۳ هزار خودرو تا هفته گذشته تنها تعداد ۲۰۰ دستگاه خودرو (۱٫۵ درصد) ترخیص شده‌است.

وی افزود: «البته تعدادی از خودروهای دپو شده، خودروهای ثبت سفارش شده به صورت جعلی هستند که قرار بر انتقال آن‌ها به سازمان اموال تملیکی است.»

در همین زمینه خبرگزاری ایسنا یکشنبه گزارش داده بود که «از میانه تیرماه سال جاری درهای گمرک برای ورود خودرو به کشور بسته شد و حدود ۱۳ هزار خودرو تا به امروز در انبار گمرکات خاک می‌خورند، این ممنوعیت واردات خودرو به کشور در حالی انجام شد که بسیاری از این خودروها از قبل توسط نمایندگی‌های رسمی به خریداران نهایی فروخته شده بود».

REALIRAN.net