کجا هستند دلارها؟ روحانی و خامنه ای سکوت کردن را ترجیح می دهند

16:11:15 1397-12-23

رسوایی هفته جاری این بود که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق بیان کرد که طی پنج سال اخیر ایران 30 میلیارد دلار از فروش نفت را دریافت نکرده است. احمدی نژاد در این باره در طی مصاحبه ای خود با روزنامه روسیه سخن گفت است. به گفته وی، یک فرد ناشناس از امارات متحده عربی نیز پنج میلیارد دلار ایران را پس نداد.

رسوایی هفته جاری این بود که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق بیان کرد که طی پنج سال اخیر ایران 30 میلیارد دلار از فروش نفت را دریافت نکرده است. احمدی نژاد در این باره در طی مصاحبه ای خود با روزنامه روسیه سخن گفت است. به گفته وی، یک فرد ناشناس از امارات متحده عربی نیز پنج میلیارد دلار ایران را پس نداد. 


برای جامعه محافظه کار ما چنین اتهام غیر منتظره بود. زیرا مقامات ادعا می کنند که فساد در ایران تنها در پایین ترین سطح مقامات و کارکنان مختلف است و هیچ مشکلی در مورد اختلاس با میلیاردها دلار وجود ندارد. اما اطمینان آنها یکی است و اظهارات احمدینژاد چیز دیگر. گر چه پاسخ به این بیانیه رئیس جمهور سابق زیاد طول نکشید و وزارت نفت در بیانیه ای اظهار داشت که سخنان احمدی نژاد درباره عدم بازگشت این پول به کشور دروغ بی شرمانه است و واقعیت را منعکس نمی کند. وزارت نفت اعلام کرد: «این موضوع از کمبود اطلاعات احمدی نژاد خبر می دهد و عدم اطمینان از اطلاعات ارائه شده به وی است». اما با اعتماد می توان گفت که ایرانیان عادی نیز از تمام جزئیات پرونده خبر ندارند.


بله، به ما زیاد می گویند که در بخش نفت شفافیت وجود دارد. اما این واقعا اینگونه است؟ این یک سوال بزرگی است. رسوایی های مختلفی که ناشی از «نشت» ارز بوجود می آم را بیاد آوریم، مشکلات بازار ارز که معلوم نیست از کجا دلار ظاهر می شوند وقتی که در بانک ها و صرافی ها دلار پیدا نمی شود. در حالی که به ایران ارز زیادی وارد شده، به ویژه پس از شروع «توافقنامه هسته ای»- پس کجاست این دلار ها؟ چرا وزارت نفت خود را با انتقاد از احمدینژاد قانع می کند و هیچ اقباتی برای واقعیت سخنان خود، ارائه نمی دهد؟
و این واقعیت که در بخش نفت هیچ چیزی شفافیت وجود ندارد، با اینکه روحانی و خامنه ای بر عکس آن را ادعا می کنند، پرونده جنایی رسمی در رابطه با پلت فرم «از دست رفته» نفتی که اکنون دادستان تهران در حال رسیدگی به آن  است، اثابت این مشکلات است. همه ما به یاد داریم که در تاریخ 26 ژوئن سال 2012 میلادی، یک قرارداد به ارزش 87 میلیون دلار بین شرکت ساختمانی و مهندسی برای تاسیسات دریایی و با یک شرکت از امارات متحده عربی امضا شد. طبق قرارداد، از شرکت آرژانتین باید یک پلت فرم حفاری تولید سال 1984 دریافت می شد. اما در سال 2015 آشکار شد که با وجود پرداخت مبلغی که در قرارداد مشخص شده است، این پلت فرم هنوز به ایران تحویل داده نشده!


اما هزینه کل تجهیزات "از دست رفته" حدودا 121 میلیون دلار است. چه کسی آن را به جیب خود گزاشته؟ هنوز مجرمان مجازات نشده اند. چنین نمونه ها چنتا هستند؟ بنابراین به سخنان احمدی نژاد و مخالفین، ایرانیان عادی گوش می دهند.  مایک پمپو وزیر امور خارجه ایالات متحده، هفته گذشته تأکید کرد که ایالات متحده قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. پومپو گفت: «ما قصد داریم این کار را انجام دهیم».


آشکار است که در این وضعیت حساب تمامی درآمد های نفتی و اطمینان از شفافیت آن بسیار مهم است- از زمان اجرای  قرارداد نفت تا انتقال پول به داخل کشور و توزیع به بودجه دولت. این بسیار مهم است، زیرا متاسفانه اخیرا در تهران و سراسر کشور دلالان دلار بسیار زیاد شده اند. این ارز آزاد از کجا می آید؟ این سوال است. به طور طبیعی، مردم این را می بینند، و سخنان احمدی نژاد قابل باور است.
من به این نتیجه از سخنان آشنایان تهران و از گفتگو  با مردم ایران، رسیده ام. بسیاری از مردم، با اشاره به شمال شهر می گویند که در آن تمامی ویلا مخصوص مقامات ارشد ایران هستند.  دوست تهرانی من گفت: «احمدی نژاد شاید بهترین رئیس جمهور کشورمان نبود و در دوران وی کشور دچار مشکلات زیادی شد. اما او صادق بود و هیچ پولی اضافی از خزانه داری دریافت نکرد. و اگر او می گوید - پس مشکل وجود دارد. ما در نتیجه توافقنامه هسته ای میلیاردها دلار و یورو بدست آوردیم، پس کجا هستند این پول ها؟ ». 


واقعا- کجا هستند؟ این یک سوال مستقیم است که مقامات مشتاق به پاسخ گویی آن نیستند. از آنجا که بیشتر پول دریافت شده، که باید برای بهبود رفاه مردم ارسال شود، به مسابقه تسلیحاتی، به سوریه و سایر کمپاین های منطقه ای دولت ما صرف شده است. این عادلانه است؟ پاسخ آن واضح است. تمامی پول بدست آمده از نفت باید به مردم ایران برسد، این عادلانه است. اما ما تنها شاهد تورم، افزایش قیمت، افزایش ترخ ارز، فریب، وعده های دروغین مقامات، کمبود دلار و غیره... به این ترتیب، مشکلات به مردم و مزیت به مقامات می رسد. این درست است؟ نه. ما باید بطور کام از درآمد و توزیع درآمد نفت آگاه باشیم. این نیز هنوز وجود ندارد. حتی آنها برای تکذیب سخنان احمدی نژاد، اسناد و مدارکی برون نیاورده اند. مقامات ادعا می کنند که احمدینژاد دروغ می گوید؟ خوب، پس در این صورت، صورتحساب بانکی دریافت پول را نشان دهند. در غیر این صورت شک باقی می ماند. با افزایش فشار ایالات متحده، این نوع مسائل نیز افزایش خواهند یافت. بنابراین، مقامات باید به صورت آشکارا عمل کنند - این تنها راه پاسخ دادن به همه سوالات و اطمینان دادن به مردم است.

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]