سفر به ارمنستان در نوروز- آیا فکر خوبی است؟

11:41:55 1397-12-28

چند روز دیگر سال نو و عید نوروز است. بخشی از مردم ما که دارای درآمد پایدار هستند، ترجیح می دهند که به خارج از کشور سفر کنند. زیرا خروج از ایران برای آنها نوعی از استراحت است. متأسفانه فشار تحریم ایالات متحده و متحدان آن به ما اجازه نمی دهد که به کشورهای اروپایی و یا مقاضد مورد محبوب خود سفر کنیم. به این دلیل که شهروندان ما ترجیح می دهند به کشورهای همسایه، به عنوان مثال، آذربایجان، ترکیه و یا به ارمنستان سفر کنند.

چند روز دیگر سال نو و عید نوروز است. بخشی از مردم ما که دارای درآمد پایدار هستند، ترجیح می دهند که به  خارج از کشور سفر کنند. زیرا خروج از ایران برای آنها نوعی از استراحت است. متأسفانه فشار تحریم ایالات متحده و متحدان آن به ما اجازه نمی دهد که به کشورهای اروپایی و یا مقاضد مورد محبوب خود سفر کنیم. به این دلیل که شهروندان ما ترجیح می دهند به کشورهای همسایه، به عنوان مثال، آذربایجان، ترکیه و یا به ارمنستان سفر کنند.

با وجود نزدیکی و مرزهای مشترک، این سفرها به ویژه به ارمنستان دارای نکات ناخوشایندی است که در این مقاله خود می خواهم به آنها اشاره کنم.  


باید گفت که در طی 10 تا 15 سال گذشته، ارمنستان به طور فعال گردشگران ایرانی را جذب کرده و از این زریق به کشور خود پول بیشتری وارد می کند. چه چیزی باعث جذب گردشگران ما به ارمنستان شده است؟ عدم وجود ممنوعیت های خاص که در کشور ما وجود دارد- فروش آزاد مواد الکلی، امکانات سرگرمی های شبانه و دختران فضیلت آسان؟ اما سال گذشته در ارمنستان دولت بطور خشونت آمیز تغییر کرد. دولت جدید، به رهبری نیکول پاشینیان به وضوح از سوی ایالات متحده حمایت می شود. اگرچه پاشینیاناحیرا به ایران سفر کرده بود و اما نتایج این سفر  آنچنان موفق آمیز نبود و از وی با شکوه پذیرایی نشد. در این سفر تنها دو توافقنامه بین سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان و همچنین بین شورای عالی مناطق صنعتی و ویژه اقتصادی ایران و وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان امضاء شد. همین. این یادداشت ها- اسناد پروتکل دیپلماتیک هستند؛ اینها صرفا بیان اهداف میباشند.  مثلا در دوران دولت پیشین، توافقنامه ساخت خط لوله گاز ایران-ارمنستان یک توافقنامه دولتی بود. این نشان می دهد که روابط بین کشورهای ما زیاد هم گرم نیست، این نیز به نوبه خود ممکن است بر توریست های ما در ارمنستان تأثیر منفی بگذارد.

علاوه بر این، علیرغم ارزان بودن کالاها و خدمات در ارمنستان، زیربنای آن هنوز هم عقب تر از استانداردها و انتظارات است. با توجه به بررسیهای متعدد شهروندان دیگر سفر کرده به ارمنستان، هیچ زیرساخت گردشگری در این کشور وجود ندارد. در ارمنستان هتل های 3 ستاره که برای طبقه متوسط شهروندان در نظر گرفته می شود، بسیار کم است. هر راننده تاکسی یا فروشنده برای دور زدن و فریب گردشگر ایرانی تلاش می کند. همچنین ارمنستان به دلیل ترس از ایجاد مشکلات با غرب، از باز کردن حساب بانکی برای شهروندان ایرانی در بانک های کشور خود، خودداری می کنند.

همچنین باید چنین عامل مهمی را به عنوان مذهب را نیز در نظر گرفت. ارامنه به طور سنتی به کشورهای مسلمان، به ویژه با ترکیه و آذربایجان ناسازگار است. کشور ما نیز ناخودآگاه به عنوان دشمن میدانند و مرا تنها به عنوان یک همسایه که مجبور به تحمل هستند، می بینند. افزایش توریست های ایران در ارمنستان موجب تحریک در جامعه ارمنی شده؛ آنها ما را به عنوان تروریست می بینند. به هر حال، این خصومت در ارمنستان انتخابی است - نگرش نسبت به اروپایی ها و روس ها مثبت است، اما نسبت به گردشگران ایرانی اغلب غیر دوستانه است. علاوه بر این، تقریبا هر شهروند ایرانی – ترک آنها یک جاسوس بالقوه از سوی باکو می پندارند.

به این دلیل هموطنان ما باید قبل از سفر به ارمنستان باید با دقت به همه چیز فکر کنند. با این حال، نیازی نیست که زیاد دنبال یک مقصد توریستی جایگزین بگردیم، زیرا آذربایجان یک کشور همسایه ما است که اخیرا پس از کاهش ارزش منات دو بار در یک سال، این کشور نیز میان شهروندان ایرانی محبوب شده است. در آذربایجان، بر خلاف ارمنستان، شهروندان ما مشکل دینی نداشته اند و نخواهند داشت- اکثر آذربایجانی ها شیعی هستند، همانطور که ما هستیم. این کشور بسیار امنی است، حتی شب های آن نیز از لحاظ امنیت هیچ مشکلی ندارند. همچنین سرگرمی زیادی برای مردم ایران دز این کشور وجود دارد.

پس چرا باید روزای تعطیلی خود را خراب کنیم و پول های خود را در ارمنستان بیهوده خرج کنیم، اگر در پایان سفر از  "مهمان نوازی" ارامنه ناراضی خواهیم برگشت؟ آیا بهتر نیست از اول به آذربایجان، ترکیه یا گرجستان سفر کنیم و در آنجا بهترین استراحت را داشته باشیم؟ امیدواریم که مقاله ما به کسانی که هنوز تصمیم نگرفته اند به کجا با خانواده خود در عید نوروز سفر کنند، کمک خواهد کرد.

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]