دبیر خانه کارگر قزوین: سال گذشته پولی در کار نبود، بحران کارگری شد

20:50:32 1398-01-02

به گزارش خبرنگار ایلنا، عیدعلی کریمی دبیر خانه کارگر قزوین درباره عملکرد اقتصادی دولت در سال ۹۷ اظهار داشت: «اقتصاد در سال ۹۷ به گونه‌ای بود که نه تنها به تولید و صنعت کمکی نشد بلکه بر خیل عظیم بیکاران کشور نیز افزوده شد.»

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا،به گزارش خبرنگار ایلنا، عیدعلی کریمی دبیر خانه کارگر قزوین درباره عملکرد اقتصادی دولت در سال ۹۷ اظهار داشت: «اقتصاد در سال ۹۷ به گونه‌ای بود که نه تنها به تولید و صنعت کمکی نشد بلکه بر خیل عظیم بیکاران کشور نیز افزوده شد.»

او که به عنوان نماینده یک نهاد وابسته به حکومت با وابستگی به جناح اصلاح طلب صحبت می کرد ادامه داد: «در سال ۹۷، دولت و مجلس به برخی از تکالیفشان عمل نکردند، به عنوان مثال دولت اقدام خاصی برای راه‌اندازی چرخ تولید نکرد.» 

کریمی که به نظر می رسید بیشتر سنگ کارفرماها را به سینه می زند تا کارگران گفت: «یکی از معضلات و مشکلات تولیدکننده‌ها در حال حاضر وفور قوانین مختلف، متعدد و گاهی متضاد است.» 

به عقیده او: «از دیگر وظایف دولت جلوگیری از واردات کالاهایی است که مشابه داخلی دارد. وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌بایستی لیست کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند را مشخص کند و از ثبت سفارش واردات آن جلوگیری کند. این لیست می‌تواند در اختیار گمرک هم قرار بگیرد تا بر ورود کالاها نظارت شود. در عین حال از دیگر وظایف دولت جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق است. طبق آمارهای رسمی و غیررسمی سالانه بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود. از طرفی به ازای هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق، ۱۰۰ هزار فرصت شغلی از دست می‌رود. بنابراین با جلوگیری از ورود کالای قاچاق به طور متوسط می‌توان ۲ میلیون شغل در کشور ایجاد کرد که بیش از ۶۲ درصد بیکاران کشور را شامل می‌شود.»

او با بیان اینکه میزان درآمد کارگران فاصله بسیار زیادی با وضعیت اقتصادی کشور دارد، ادامه داد: «دولت برای کنترل گرانی‌ها در بازار تدبیری ندارد به طوری که قسمت عمده گرانی‌ها زاییده قانون‌شکنی است. 
آمار بیکاری که براساس تعطیلی کارخانه‌ها به ما ارایه شده است قابل ملاحظه است. به عنوان مثال در هر سه ماه از سال ۹۷ شاهد بیکاری حدود ۵ هزار کارگر در استان بودیم. این آمار در ماه‌های پایانی سال افزایش پیدا کرده است.»

دبیرخانه کارگر قزوین اذعان کرد که: «وضعیت شغلی اکثر کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی نامساعد است. دیرکرد در پرداخت معوقات مزدی در بیشتر واحدهای تولیدی وجود دارد و درواقع می‌توان گفت میانگین معوقات مزدی کارگران واحدهای مستقر در استان بالای سه ماه است.»

کریمی گفت: «تامین نشدن نقدینگی و سرمایه در گردش؛ باعث بحران های کارگری در سال گذشته بود.»


REALIRAN.net